Jak piszę serwis FXMAG wszystko wskazuje na to, że premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Andrzejem Domańskim ogłoszą pomysł na podwyżkę kwoty wolnej od podatku w ramach podsumowania 100 dni rządu. To kluczowa obietnica Koalicji Obywatelskiej, którą zamierzają wypełnić. Premier Donald Tusk i jego ministerstwo na zakończenie 100 dni rządów zobowiązali się do przedstawienia obywatelom wyników dotyczących zobowiązań z umowy koalicyjnej. Zgodnie z tą umową, jednym z najważniejszych punktów jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.
Ministerstwo Finansów wkracza w obszar kasowego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Co to oznacza dla małych przedsiębiorców? Oto kluczowe informacje.
Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, złożył zażalenie na decyzję prokuratury w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat. Sprawa ta dotyczy słów wypowiedzianych przez Tuska podczas konwencji w Radomiu w lipcu 2022 roku, gdzie szef Platformy Obywatelskiej skrytykował Glapińskiego, nazywając go m.in. niekompetentnym.
Ministerstwo Finansów podjęło prace nad rewizją tzw. podatku Belki – informuje Jarosław Neneman, wiceminister finansów. Wstępna koncepcja zmian ma zostać przedstawiona jeszcze w lutym. Propozycja zmian w podatku Belki została obiecana przez Koalicję Obywatelską w trakcie kampanii wyborczej jako jeden z “100 konkretów”.
W ostatnim czasie dyskusje na temat zmian w przepisach dotyczących aborcji stały się gorącym tematem politycznym. Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wyraziła stanowczą postawę poparcia dla liberalizacji praw aborcyjnych. Podkreśliła, że decyzje dotyczące omawiania tego typu spraw w Sejmie zależą od marszałka Hołownia.
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to temat, który stał się coraz bardziej palący w ostatnich latach. W tym kontekście państwowy instytut NASK miał być bastionem przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji i fake newsom. Jednakże, jak pokazują raporty, jego działania skierowano w zupełnie innym kierunku.
Wprowadzenie zwolnienia z podatku emerytur do 5000 złotych brutto było jedną z obietnic przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz została zapytana o termin realizacji tego zapisu.
Decyzja dotycząca kandydatury Tobiasza Bocheńskiego na stanowisko prezydenta Warszawy budzi wiele kontrowersji i niepewności – zaznaczył Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta, w programie “Kropka nad i” na antenie TVN24.
Rozpoczyna się pierwsze posiedzenie komisji śledczej Sejmu dotyczącej afery wizowej, która wybuchła 6 lutego 2024 roku. W wyniku tego posiedzenia ma zostać ustalony plan pracy oraz lista świadków do przesłuchania
7 kwietnia 2024 roku odbędą się kluczowe wybory samorządowe w Polsce, które stanowią pierwszą poważną ocenę zmian, jakie zaszły w kraju późną jesienią – podkreślił premier Donald Tusk. Jednakże, mimo wspólnej koalicji rządowej, partie nie wystartują razem, co stanowi istotny krok w rozwoju politycznym kraju.
Jak donoszą media, dziś przed godziną 10 rozpoczęła się sesja komisji śledczej, której celem jest zbadanie wyborów kopertowych z 2020 roku. W trakcie posiedzenia prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, profesor Robert Flisiak, zabrał głos, a po południu planowane jest przesłuchanie pierwszego świadka, byłego wicepremiera Jarosława Gowina.
Wspólne starcie w wyborach samorządowych? Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula wskazuje na możliwość wspólnej listy koalicji rządzącej w nadchodzących wyborach samorządowych. Uważa, że byłoby to naturalne przedłużenie sukcesu odniesionego 15 października.
Jak donoszą media, liczba wniosków w programie Bezpieczny kredyt 2 proc. przekroczyła 100 tysięcy do dnia 28 grudnia, co zostało podane do publicznej wiadomości przez wiceprezesa Związku Banków Polskich, Agnieszkę Wachnicką. Wiceprezes poinformowała również, że nabór wniosków został oficjalnie wstrzymany, a obecnie oczekuje się na decyzję w sprawie ewentualnego kontynuowania programu oraz formuły, w jakiej miałby on być realizowany.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister do spraw równości, Katarzynę Kotulę, rząd szykuje się do wprowadzenia zmian w Kodeksie Karnym dotyczących mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć. Resort równości podkreśla, że taka regulacja ma być wprowadzona przed rozpatrzeniem ustawy o związkach partnerskich.
Budżet Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy na rok 2024 budzi kontrowersje ze względu na rekordowy wzrost o 11,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej, wydatki mają sięgnąć ponad 274 miliony złotych, co zdaniem “Faktu” oznacza niespotykane dotąd obciążenie dla polskich podatników.
Jak donoszą media, wydarzenia w polskim Sejmie w ostatnich dniach stały się obiektem zainteresowania opinii publicznej. W tragiczny sposób uwydatniły one problematykę ekstremizmu oraz konieczność odpowiedzialności polityków za swoje czyny. Wtorkowe zajścia, w których poseł Konfederacji Grzegorz Braun użył gaśnicy proszkowej do zgasięcia zapalonych świateł chanukowych, wywołały oburzenie i potępienie.
Nowy szef Ministerstwa Finansów, Andrzej Domański, zadeklarował gotowość do podejmowania trudnych decyzji, nawet gdy wymaga to odmowy. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl podkreślił, że czasem minister finansów musi powiedzieć “nie”, dodając z uśmiechem, że w danym momencie to Świnka Peppa ma pierwszeństwo, gdyż umówił się na bajkę z córką.
W trakcie inauguracyjnej konferencji zorganizowanej przy okazji objęcia resortu edukacji przez Barbarę Nowacką, nową ministerkę edukacji, ogłoszono dobrą nowinę dla nauczycieli. Od 1 stycznia 2024 r. nauczyciele mogą spodziewać się podwyżek wynoszących 30%, jak zapowiedziano wcześniej.
Jak wynika z informacji przekazanych przez różne źródła, po spotkaniu z przyszłymi członkami swojego gabinetu Donald Tusk przedstawił kilka kluczowych decyzji, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie po zaprzysiężeniu nowego rządu. Konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu odbyła się po około godzinie rozmów z członkami przyszłego rządu lidera Koalicji Obywatelskiej.
W ostatnich dniach Polska stała się świadkiem gwałtownego sporu dotyczącego projektu ustawy zakładającego zamrożenie cen energii. Premier Mateusz Morawiecki nazwał go brutalnym lobbingiem i wezwał do utworzenia komisji śledczej. Jednak to, co miało być głównym tematem dyskusji, to “afera wiatrakowa”. Premier oskarżył media, w tym “Fakty” TVN, o ignorowanie tej sprawy. Sprawdzimy, jakie są fakty i jak media TVN24 rzeczywiście relacjonowały tę kontrowersyjną kwestię.
Jak donoszą media, raport komisji “lex Tusk” okazał się jedną wielką kompromitacją, zaskakującą opinię publiczną błędami merytorycznymi. Oto główne punkty tej kontrowersyjnej sprawy.
Jak donoszą media, profesor Andrzej Zoll w “Faktach po Faktach” wypowiedział się na temat wniosku Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Profesor Zoll skomentował, że istnieją poważne wątpliwości co do roli TK w indywidualnych sprawach i podkreślił, że sejmowa bezwzględna większość jest wystarczająca, aby postawić szefa NBP przed trybunałem. Oto główne punkty tej kontrowersyjnej sprawy.
W Polskim Sejmie pojawiły się doniesienia o zaniepokojeniu dotyczącym szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), prof. Adama Glapińskiego. Nowa większość sejmowa, obejmująca m.in. Koalicję Obywatelską (KO), zarzuca Glapińskiemu udział w kampanii wyborczej, co jest sprzeczne z zasadami niezależności i apolityczności banku centralnego. Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, wcześniej zapowiadał postawienie szefa NBP przed Trybunałem Stanu.
W nowym projekcie legislacyjnym, przygotowanym przez Koalicję Obywatelską (KO) i Trzecią Drogę (TD), znalazły się kontrowersyjne regulacje dotyczące energetyki, w tym zamrożenie cen energii. Jednakże, jednym z najbardziej dyskutowanych punktów projektu jest liberalizacja zasad budowy farm wiatrowych na lądzie. Określana jako “pierwsza wrzutka nowego Sejmu,” ta inicjatywa budzi obawy i krytykę ze strony różnych grup interesów.
Jak donoszą media, Santander Bank Polska opóźnia planowane dołączenie do programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Według informacji przekazanej przez biuro prasowe Santandera, termin składania wniosków został przesunięty, a udostępnienie tego produktu klientom planowane jest od 29 listopada.
Jak donoszą media, przedstawiciele Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą w ramach konsultacji powyborczych. To kolejna tura spotkań, po wtorkowych rozmowach z PiS i KO. Na spotkanie z Trzecią Drogą o godz. 11 pójdą prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Następnie, o godz. 13 odbędzie się spotkanie z Nową Lewicą, a o godz. 15 z Konfederacją.
Jak donoszą dzisiaj media, prezydent Andrzej Duda planuje spotkanie z przedstawicielami opozycji w celu omówienia kwestii nowego rządu. Doradca społeczny prezydenta, Marcin Mastalerek, poinformował w Radiu ZET, że w przyszłym tygodniu pan prezydent zaprosi do siebie przedstawicieli wszystkich komitetów na konsultacje. Wyjaśnił, że “dziś wyjdą zaproszenia z Kancelarii Prezydenta, a zaczynają się rozmowy”. Spotkania będą prowadzone oddzielnie z przedstawicielami każdego komitetu.
Jak czytamy dziś w mediach, przyszłość Kredytobiorców Frankowych w Polsce staje się coraz bardziej niepewna, a nadchodzący rząd z pewnością zostanie postawiony w obliczu wielu oczekiwań i wyzwań związanych z tą kwestią. Temat kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego był jednym z centralnych punktów kampanii wyborczej, z różnymi partiami prezentującymi swoje propozycje rozwiązania tego długoletniego problemu finansowego dla tysięcy Polaków.
Jak donoszą dziś media, Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała częściowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Na podstawie danych z 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 40,17 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 26,55 proc., Trzecia Droga – 13,66 proc., Lewica – 8,34 proc., a Konfederacja – 7,35 proc. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 1,81 proc. głosów. Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc., co stanowi najwyższy poziom w historii III Rzeczypospolitej.
Czym jest podatek od zysków kapitałowych? Podatek od zysków kapitałowych to podatek nakładany na zyski osiągane dzięki inwestycjom kapitałowym. Obowiązuje w większości krajów, opodatkowując dochody z inwestycji w: akcje, obligacje, nieruchomości, fundusze inwestycyjne itp. Jednak podatek od zysków kapitałowych nie dotyka tylko w inwestorów giełdowych, ale także w osoby oszczędzające na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych. […]