7 marca 2024

Planowane zwiększenie kwoty wolnej od podatku: Jakie korzyści przyniesie podatnikom?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Jak piszę serwis FXMAG wszystko wskazuje na to, że premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Andrzejem Domańskim ogłoszą pomysł na podwyżkę kwoty wolnej od podatku w ramach podsumowania 100 dni rządu. To kluczowa obietnica Koalicji Obywatelskiej, którą zamierzają wypełnić. Premier Donald Tusk i jego ministerstwo na zakończenie 100 dni rządów zobowiązali się do przedstawienia obywatelom wyników dotyczących zobowiązań z umowy koalicyjnej. Zgodnie z tą umową, jednym z najważniejszych punktów jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Planowane zmiany. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Według informacji pochodzących z otoczenia premiera, wprowadzenie podwyżki kwoty wolnej od podatku nie oznacza natychmiastowego przedstawienia projektu ustawy. Jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce poznamy datę oraz formę jej wprowadzenia – czytamy w dzienniku.

Bardzo chętnie poszedłbym w scenariusz, byśmy razem z naszymi przyjaciółmi z KO coś pokazali i w sprawie kwoty, i w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Pora wywiązać się z obietnic – mówi w rozmowie z „DGP” jeden z członków Trzeciej Drogi.

>> Czytaj także: Polska niejedyna w walce z podatkami od kryptowalut

Co oznacza podwyżka kwoty wolnej od podatku?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł przyniesie korzyści podatnikom, których pensja brutto wynosi 5 tys. zł lub więcej. Według obliczeń dziennika, oznacza to dodatkowy dochód do 3,6 tys. zł rocznie, co miesiąc przekłada się na dodatkowe 300 zł.

Jak wprowadzana będzie podwyżka kwoty wolnej od podatku?

Przypuszczalnie podwyżka kwoty wolnej od podatku będzie wprowadzana stopniowo, aby zminimalizować koszty reformy. Resort finansów szacuje, że podwyżka ta wyniesie budżet o 48 mld zł. Jeśli podwójna kwota wolna wejdzie w życie od przyszłego roku, deficyt przekroczy 5 proc. PKB – czytamy w „DGP”.

>> Czytaj także: Więcej pieniędzy w kieszeniach podatników? – Wyższa kwota wolna od podatku. Jest projekt nowelizacji ustawy o PIT!

Co jeszcze możemy spodziewać się po koalicji rządzącej?

Koalicja rządząca planuje także inne zmiany, takie jak korekty w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców czy program „Aktywny rodzic”, które mogą wpłynąć na zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków. Minister finansów musi również wziąć pod uwagę nadmierny deficyt, który nałożyła Komisja Europejska. Aby minimalizować jego skutki, deficyt w finansach publicznych powinien maleć, a nie rosnąć.

Uproszczenie systemu podatkowego: Wniosek ekonomistów

Eksperci przypominają, że obniżka podatków wprowadzona Polskim Ładem była kosztowna. Zamiast zwiększać kwotę wolną od podatku, sugerują uprościć cały system podatkowy.

„Jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych i tak kosztowne fiskalnie zmiany najlepiej byłoby przeprowadzić łącznie ze zmianami, które uprościłyby system. Progresję w systemie podatkowym można budować i za pomocą kwoty wolnej, i za pomocą skali podatkowej, ale jak się buduje przy pomocy i skali, i kwoty, to komplikuje to system” – mówi w rozmowie z „DGP” Paweł Wojciechowski, były minister finansów.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu