4 grudnia 2023

Kryzys w Narodowym Banku Polskim: Czy grozi nam zawieszenie szefa NBP?

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

W Polskim Sejmie pojawiły się doniesienia o zaniepokojeniu dotyczącym szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), prof. Adama Glapińskiego. Nowa większość sejmowa, obejmująca m.in. Koalicję Obywatelską (KO), zarzuca Glapińskiemu udział w kampanii wyborczej, co jest sprzeczne z zasadami niezależności i apolityczności banku centralnego. Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, wcześniej zapowiadał postawienie szefa NBP przed Trybunałem Stanu.

KO, jako jedno z ugrupowań potencjalnie tworzących nowy rząd, budzi obawy wśród szefa NBP i jego zastępców. Twierdzą oni, że takie działania mogą szkodzić reputacji banku oraz kraju na arenie międzynarodowej, co ostatecznie odbije się na polskiej gospodarce.

Liderzy opozycji, Donald Tusk i marszałek Sejmu Szymon Hołownia, uspokajają opinie publiczną, zapewniając, że troszczą się o stabilność instytucji w Polsce. Podkreślają również, że decyzja dotycząca postawienia szefa NBP przed Trybunałem Stanu nie została jeszcze podjęta.

Hołownia dodaje, że taka decyzja musi być bardzo starannie przemyślana, zważając na koszty i zyski takiego posunięcia. Ocenia, że należy dokładnie przyjrzeć się działalności Glapińskiego na stanowisku szefa NBP, ale ostateczna decyzja będzie wynikiem konsultacji i zważenia argumentów za i przeciw.

Warto podkreślić, że postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może nastąpić na wniosek prezydenta lub co najmniej 115 posłów. Wprowadzenie takiej uchwały wymagałoby bezwzględnej większości głosów w Sejmie (231) przy połowie frekwencji. Skutkiem tej decyzji byłoby zawieszenie prezesa NBP w pełnieniu jego funkcji, a jego obowiązki przejąłby wiceprezes NBP.

Cała sytuacja wywołała krytykę ze strony samego NBP oraz części Rady Polityki Pieniężnej. Bank centralny uważa, że taka decyzja byłaby bezprawna i negatywnie wpłynęłaby na kurs złotego oraz wycenę polskich aktywów. Część członków RPP podkreśla, że nieuzasadnione podważanie autorytetu organów NBP może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla interesów gospodarczych Polski.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu