Ministerstwo Finansów podjęło prace nad rewizją tzw. podatku Belki – informuje Jarosław Neneman, wiceminister finansów. Wstępna koncepcja zmian ma zostać przedstawiona jeszcze w lutym. Propozycja zmian w podatku Belki została obiecana przez Koalicję Obywatelską w trakcie kampanii wyborczej jako jeden z “100 konkretów”.
W styczniu minister finansów Andrzej Domański zasygnalizował, że podatek od zysków kapitałowych (pochodzących z kont oszczędnościowych, lokat, obligacji, akcji) zostanie ograniczony.
Zmiany w podatku Belki, będące elementem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, zostały zapowiedziane. W ramach tych zmian planowane jest zniesienie podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym również na Giełdzie Papierów Wartościowych, do kwoty 100 tys. zł i powyżej jednego roku.
Podatek Belki, wprowadzony w 2002 roku, pierwotnie obejmował jedynie odsetki od lokat i depozytów bankowych, jednak od 2004 roku opodatkowuje wszystkie dochody z inwestycji kapitałowych. Po blisko dwóch dekadach ponownie podnosi się dyskusję na temat uzasadnienia obowiązku odprowadzania dodatkowych 19 procent z dochodów na rzecz państwa. Temat ten został niedawno podjęty przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
RPO zauważa, że podatek Belki negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i akumulacji kapitału w gospodarstwach domowych, szczególnie w kontekście wzrostu cen. Obywatele postrzegają ten podatek jako karę za oszczędzanie i apelują o pilną zmianę obowiązującego prawa. Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Finansów o stanowisko w tej sprawie, proponując również szczegółowe informacje dotyczące planowanego harmonogramu prac legislacyjnych.