Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował dziś o formalnym objęciu mandatu poselskiego przez Monikę Pawłowską, która zastąpiła Mariusza Kamińskiego. Po spotkaniu z Pawłowską stwierdził, że cała procedura została zakończona, a postanowienie w tej sprawie zostało już opublikowane w Monitorze Polskim.
W ostatnich wydarzeniach parlamentarnych 21 lutego, Prezydium Sejmu podjęło decyzję o ukaraniu siedmiorga posłów Prawa i Sprawiedliwości odebraniem diety parlamentarnej na okres trzech miesięcy. Decyzja ta została podjęta po incydencie, który miał miejsce przed gmachem Sejmu w związku z próbą wprowadzenia byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do budynku parlamentu.
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła rewolucyjne zmiany w dostępie do tabletki “dzień po”, które mają wejść w życie już od 1 kwietnia. W najnowszym odcinku podcastu “Wybory Kobiet”, minister przedstawiła plany resortu zdrowia, które mają ułatwić dostęp do tego środka antykoncepcyjnego oraz odpowiedzieć na kontrowersje wokół jego stosowania.
Prezydent Andrzej Duda planuje spotkanie z Krzysztofem Bosakiem, liderem Konfederacji i wicemarszałkiem Sejmu, aby omówić propozycję partii dotyczącą “resetu konstytucyjnego”. Informację o tej wizycie przekazał minister Marcin Mastalerek w rozmowie z RMF FM, podkreślając otwartość prezydenckiego pałacu na dialog.
Jak donoszą dziś media, premier Donald Tusk wziął udział w konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem, gdzie poruszył kwestię reparacji wojennych. Podkreślił, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników będzie dążył do znalezienia form współpracy z kanclerzem Scholzem, które nie obciążą relacji dwustronnych przeszłością.
Jak donoszą media, że przed gmachem Sejmu doszło do zamieszania, gdy grupa posłów z partii Prawo i Sprawiedliwość próbowała wprowadzić skazanych polityków Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zgodnie z relacjami, politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak, spotkali się przed budynkiem parlamentu, gdzie dołączyli do nich Kamiński i Wąsik.
Jak donoszą dziś media, skazani politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostali we wtorek ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, opuszczając zakłady karnę w Radomiu i Przytułach Starych po 15 dniach pobytu. Ułaskawienie nastąpiło po wydaniu prawomocnego wyroku, a mandaty poselskie obu polityków wygasły wraz z tą decyzją.
Jak donoszą media, dziś przed godziną 10 rozpoczęła się sesja komisji śledczej, której celem jest zbadanie wyborów kopertowych z 2020 roku. W trakcie posiedzenia prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, profesor Robert Flisiak, zabrał głos, a po południu planowane jest przesłuchanie pierwszego świadka, byłego wicepremiera Jarosława Gowina.
Jak donoszą media Rada Ministrów Rozpatruje Kwestie Rolnictwa i Rybołówstwa. Dziś, we środę przed południem Rada Ministrów zebrała się na pierwszym posiedzeniu w nowym roku. Planowane są ważne dyskusje dotyczące rolnictwa i rybołówstwa. Po zakończeniu posiedzenia premier Donald Tusk ma przemawiać na konferencji prasowej.
Jak relacjonują dzisiejsze media, w latach 2017-2023 rząd przekazał obligacje skarbowe na niemal 100 miliardów złotych, z czego 10 miliardów trafiło do TVP. Według ekonomisty i prezesa Instytutu Finansów Publicznych, Sławomira Dudka, było to ukryte działanie prowadzące do deficytu budżetowego. Dokładniej, w swoich mediach społecznościowych stwierdził, że to “drugie największe kreatywne rozwiązanie księgowe rządu Morawieckiego”, obok funduszu COVID-19 w BGK.
Jak donoszą media, podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska w Pałacu Prezydenckim doszło do nietypowego zdarzenia, które wywołało wybuchy śmiechu. Nowy minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, tłumaczy zamieszanie, które zaszło podczas ceremonii, jako efekt zawiódł długopis. W trakcie składania podpisu na akcie nominacji Nitras doznał nietypowej sytuacji. Długopis, którym pisał, nagle przestał współpracować w […]
Jak donoszą media, Trybunał Konstytucyjny ogłosił decyzję w sprawie niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W szczególności, chodziło o tzw. test niezależności sędziego oraz przekazanie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prezydent Andrzej Duda skierował sprawę do TK w lutym w trybie kontroli prewencyjnej przed podpisaniem nowelizacji. Oto pełne zakończenie procedury legislatywnej.
Jak donoszą media, 11 grudnia 2023 roku, Sejm dokonał historycznego wyboru, zatwierdzając Donalda Tuska na stanowisku premiera Polski w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. Decyzja ta wywołała natychmiastową reakcję szefów unijnych instytucji, którzy składają gratulacje nowemu premierowi.
Jak wynika z informacji przekazanych przez różne źródła, po spotkaniu z przyszłymi członkami swojego gabinetu Donald Tusk przedstawił kilka kluczowych decyzji, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie po zaprzysiężeniu nowego rządu. Konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu odbyła się po około godzinie rozmów z członkami przyszłego rządu lidera Koalicji Obywatelskiej.
Jak zapowiadają informacje medialne, Sejm wznowi swoje obrady 11 grudnia o godzinie 10. W tym dniu prawdopodobnie dojdzie do odwołania rządu Mateusza Morawieckiego, a nowym premierem może zostać Donald Tusk, wybrany przez posłów i posłanki. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że na zakończenie poprzednich obrad “demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie”.
Jak donoszą media, czwartkowe obrady Sejmu przyniosły burzliwe wydarzenia, w tym zamieszanie i konfrontację pomiędzy posłami. Głównymi aktorami tego niecodziennego spektaklu byli poseł PiS Przemysław Czarnek oraz poseł KO Cezary Tomczyk. To wydarzenie z pewnością wpłynie na obieg informacyjny i stanowi istotny element aktualnej sytuacji politycznej.
W najbliższych dniach polska scena polityczna przeżyje kulminację wydarzeń, które mogą znacząco wpłynąć na kształt rządu i dalszy los kraju. Dwa kluczowe momenty zaplanowano na 11 grudnia, kiedy to odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, a także możliwe wybory nowego premiera, gdzie głównym kandydatem jest Donald Tusk – wynika z harmonogramu Sejmu opublikowanego we wtorek wieczorem.
Jak donoszą media, prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, otrzymał odpowiedź od Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie ewentualnego postawienia go przed Trybunałem Stanu. O co dokładnie chodzi i jakie są reakcje na to wydarzenie?
Jak donoszą media, przedstawiciele Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą w ramach konsultacji powyborczych. To kolejna tura spotkań, po wtorkowych rozmowach z PiS i KO. Na spotkanie z Trzecią Drogą o godz. 11 pójdą prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Następnie, o godz. 13 odbędzie się spotkanie z Nową Lewicą, a o godz. 15 z Konfederacją.
Jak donoszą dzisiaj media, prezydent Andrzej Duda planuje spotkanie z przedstawicielami opozycji w celu omówienia kwestii nowego rządu. Doradca społeczny prezydenta, Marcin Mastalerek, poinformował w Radiu ZET, że w przyszłym tygodniu pan prezydent zaprosi do siebie przedstawicieli wszystkich komitetów na konsultacje. Wyjaśnił, że “dziś wyjdą zaproszenia z Kancelarii Prezydenta, a zaczynają się rozmowy”. Spotkania będą prowadzone oddzielnie z przedstawicielami każdego komitetu.
W dniu piątku, 25 sierpnia, kurs akcji PKO BP stał się przedmiotem szczególnej uwagi na rynkach finansowych. W ostatnim kwartale obserwowana była dynamiczna zmienność wartości tych akcji, co przyciągnęło uwagę inwestorów oraz analityków. W tym artykule skupimy się na analizie cen akcji PKO BP, przyglądając się zarówno bieżącej sytuacji rynkowej, jak i przeszłym wydarzeniom, które wpłynęły na zawirowania i fluktuacje w sektorze bankowym.
W świecie finansów i inwestycji, zmienność jest nieodłącznym elementem, który wpływa na zachowanie aktywów na rynkach kapitałowych. Jednym z kluczowych graczy na polskiej giełdzie, który podlega dynamicznym fluktuacjom cenowym, jest spółka mBank. W ostatnim czasie, notowania mBanku były obiektem szczególnej uwagi inwestorów, analityków oraz obserwatorów rynku. Analiza zmienności kursu akcji w danym okresie może dostarczyć cennych informacji na temat reakcji rynku na różnorodne czynniki ekonomiczne, wydarzenia i trendy sektora bankowego.