Jak donoszą dziś media, skazani politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostali we wtorek ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, opuszczając zakłady karnę w Radomiu i Przytułach Starych po 15 dniach pobytu. Ułaskawienie nastąpiło po wydaniu prawomocnego wyroku, a mandaty poselskie obu polityków wygasły wraz z tą decyzją.
Czytaj także: Protest Rolników 24.02.2024. Postulaty, blokady drogowe i międzynarodowe demonstracje
Premier Donald Tusk, w trakcie środowej konferencji prasowej, skomentował sprawę, podkreślając, że “sprawa panów Kamińskiego i Wąsika się nie skończyła”, a wręcz “zaczęła”. Tusk oskarżył obu polityków o kierowanie służbami, które chroniły “chory układ władzy”. W swoich słowach premier stwierdził, że działania polityków były bezpośrednią przyczyną wykorzystania środków inwigilacji, takich jak Pegasus, przeciwko działaczom opozycji. Tusk zarzucił również, że politycy ci nie angażowali się w walkę z korupcją, mimo rozprzestrzeniającej się problematyki.
Premier zaznaczył, że cała struktura państwa była organizowana w taki sposób, aby politycy rządzącej partii mogli czerpać korzyści finansowe. Oskarżył obu polityków, twierdząc, że nie podejmowali działań antykorupcyjnych, gdy państwowe środki były rozkradane na nieprawdopodobną skalę. Tusk wyraził przekonanie, że mimo legalności ułaskawienia, panowie Kamiński i Wąsik wciąż będą musieli odpowiedzieć za inne sprawy, związane z działaniami, które miały miejsce w ostatnich ośmiu latach.
Zobacz również: Tusk ogłasza zakończenie prac nad projektem ustawy dot. dostępu do tabletki „dzień po”
Cała sytuacja budzi duże zainteresowanie mediów, a kontrowersje wokół postępowania polityków wpływają na debatę publiczną dotyczącą moralności, odpowiedzialności politycznej i walki z korupcją w Polsce. Oczekuje się, że temat ten będzie nadal analizowany w kontekście dalszych wydarzeń politycznych.