16 lutego 2024

Nowa era w dostępie do tabletki “dzień po”. Minister Zdrowia zapowiada zmiany

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła rewolucyjne zmiany w dostępie do tabletki “dzień po”, które mają wejść w życie już od 1 kwietnia. W najnowszym odcinku podcastu “Wybory Kobiet”, minister przedstawiła plany resortu zdrowia, które mają ułatwić dostęp do tego środka antykoncepcyjnego oraz odpowiedzieć na kontrowersje wokół jego stosowania.

Droga do bezreceptowej dostępności

Minister Leszczyna wyraziła nadzieję, że projekt nowelizacji ustawy, pozwalającej na bezreceptową sprzedaż tabletki “dzień po”, zostanie przegłosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu i szybko zaakceptowany przez Senat oraz prezydenta. Jeśli wszystko potoczy się szybko, już od 1 kwietnia preparat będzie dostępny bez recepty w aptekach.

>> Czytaj także: Tusk ogłasza zakończenie prac nad projektem ustawy dot. dostępu do tabletki „dzień po” bez recepty. Wielkie zmiany w przepisach dot. antykoncepcji awaryjnej

Bezpieczeństwo jako priorytet

W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania tabletki “dzień po”, minister Leszczyna podkreśliła, że preparat ten jest bezpieczny i zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jednocześnie minister zastrzegła, że nie jest to środek antykoncepcyjny do stosowania regularnego, lecz jedynie w przypadku awaryjnego zapotrzebowania.

Wiek a dostępność preparatu

Wiek 15 lat, od którego będzie można nabyć tabletkę “dzień po” bez recepty, został ustanowiony w kontekście prawa karnego dotyczącego kontaktów z małoletnimi poniżej tej granicy. Minister Leszczyna podkreśliła, że w innych krajach Unii Europejskiej preparat ten jest dostępny bez ograniczeń wiekowych, a wprowadzone ograniczenie w Polsce ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

>> Zobacz również: Naruszenie rezerw ropy przez Orlen w czasie kampanii wyborczej. Europoseł alarmuje!

Edukacja jako klucz

Minister Leszczyna podkreśliła również wagę mądrej edukacji seksualnej jako kluczowego elementu zapobiegania niechcianym ciążom. W jej ocenie, właściwa edukacja pozwala młodym ludziom lepiej zrozumieć konsekwencje swoich działań i podejmować świadome decyzje.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu