Prawo i Sprawiedliwość

Jak donoszą dziś media, polityczna scena Polski stała się polem bitwy, gdyż rozliczenia ze stanem finansów państwa stoją w ogniu krytyki zarówno rządu, jak i opozycji. Ostatnie publikacje dotyczące wykonania budżetu państwa za wrzesień wskazują na znaczący wzrost deficytu budżetowego. Dziś przyjrzymy się temu, co kryje się za danymi finansowymi, próbując zrozumieć, czy obawy o katastrofalny stan finansów publicznych są uzasadnione.

Kondycja finansów publicznych rzadko trafia na czołówki mediów głównego nurtu, ale teraz sytuacja się zmienia. Opozycja alarmuje, podnosząc kwestie "dziury Morawieckiego" i donosząc o rzekomym ukrywaniu stanu faktycznego. Ostatnie dane budżetowe pokazują, że deficyt budżetowy znacząco wzrósł po wrześniu, co wywołało dyskusję na temat stabilności finansów państwa.

Czytaj także: Kryzys w biznesowym imperium Palikota? Prokuratura śledzi pożyczki, a inwestorzy organizują bunt

Jednak odpowiedź na to, czy faktycznie mamy do czynienia z katastrofą finansową, nie jest jednoznaczna. Rząd już wcześniej zwiększył maksymalny deficyt budżetowy, aby sprostać obietnicom wyborczym, co sprawia, że obecne zwiększenie deficytu nie powinno dziwić. Opozycja natomiast, składając własne obietnice wyborcze, również była świadoma sytuacji finansowej kraju.

Dług publiczny Polski na koniec 2022 roku wyniósł ponad 1,5 biliona złotych, co stanowiło 49,1% PKB. Choć relacja długu do PKB zmalała, dane Eurostatu wskazują na wyraźne pogorszenie kondycji finansów publicznych w ostatnich latach. Odpowiedzialność za tę sytuację ponoszą zarówno obecny rząd, jak i poprzednie ekipy rządzące, które również borykały się z problemami finansowymi.

Warto zauważyć, że żaden rząd od 1990 roku nie zdołał stworzyć zrównoważonego budżetu państwa. Obietnice wyborcze i wzrost wydatków społecznych skutkują napiętą sytuacją budżetową. Dziś wszyscy politycy powinni zachować pokorę, zdając sobie sprawę, że żaden z nich nie uniknął "budżetowej dziury."

Jednak obecne kontrowersje wokół finansów państwa to nie tylko efekt bieżącej sytuacji gospodarczej. Polityczne zmagania przed wyborami sprawiły, że gł...

Jak donoszą dziś media, polityczna scena Polski stała się polem bitwy, gdyż rozliczenia ze stanem finansów państwa stoją w ogniu krytyki zarówno rządu, jak i opozycji. Ostatnie publikacje dotyczące wykonania budżetu państwa za wrzesień wskazują na znaczący wzrost deficytu budżetowego. Dziś przyjrzymy się temu, co kryje się za danymi finansowymi, próbując zrozumieć, czy obawy o katastrofalny stan finansów publicznych są uzasadnione.

Czytaj więcej 24 października 2023

Jak donoszą dzisiaj media, prezydent Andrzej Duda planuje spotkanie z przedstawicielami opozycji w celu omówienia kwestii nowego rządu. Doradca społeczny prezydenta, Marcin Mastalerek, poinformował w Radiu ZET, że w przyszłym tygodniu pan prezydent zaprosi do siebie przedstawicieli wszystkich komitetów na konsultacje. Wyjaśnił, że „dziś wyjdą zaproszenia z Kancelarii Prezydenta, a zaczynają się rozmowy”. Spotkania będą prowadzone oddzielnie z przedstawicielami każdego komitetu.

Czytaj więcej 19 października 2023

Jak czytamy dziś w mediach, przyszłość Kredytobiorców Frankowych w Polsce staje się coraz bardziej niepewna, a nadchodzący rząd z pewnością zostanie postawiony w obliczu wielu oczekiwań i wyzwań związanych z tą kwestią. Temat kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego był jednym z centralnych punktów kampanii wyborczej, z różnymi partiami prezentującymi swoje propozycje rozwiązania tego długoletniego problemu finansowego dla tysięcy Polaków.

Czytaj więcej 18 października 2023

Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych w Polsce, ogłoszone w ostatnich sondażach late poll, zdają się nie przynieść radykalnych zmian w polityce Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy z Morgan Stanley, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, prognozują, że choć wyniki te przynoszą zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, opozycja może liczyć na większość parlamentarną, co nie wpłynie zbytnio na aktualną strukturę RPP.

Czytaj więcej 16 października 2023

Jak donoszą dziś media, Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała częściowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Na podstawie danych z 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 40,17 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 26,55 proc., Trzecia Droga – 13,66 proc., Lewica – 8,34 proc., a Konfederacja – 7,35 proc. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 1,81 proc. głosów. Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc., co stanowi najwyższy poziom w historii III Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej 16 października 2023

Czym jest podatek od zysków kapitałowych? Podatek od zysków kapitałowych to podatek nakładany na zyski osiągane dzięki inwestycjom kapitałowym. Obowiązuje w większości krajów, opodatkowując dochody z inwestycji w: akcje, obligacje, nieruchomości, fundusze inwestycyjne itp. Jednak podatek od zysków kapitałowych nie dotyka tylko w inwestorów giełdowych, ale także w osoby oszczędzające na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych. […]

Czytaj więcej 11 października 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu