12 grudnia 2023, aktualizacja: 29 stycznia 2024

Wakacje kredytowe Santander — jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Santander?

3 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: depositphotos.com + opracowanie własne

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłat kredytów hipotecznych. Według aktualnie obowiązujących przepisów to aktualny miesiąc (grudzień 2023) jest ostatnim, w którym obowiązują wakacje kredytowe. Jesteś klientem Banku Santander i rozważasz, czy nie zawiesić grudniowej raty hipotecznej? Przeczytaj nasz tekst i poznaj wszystkie informacje o możliwościach zawieszenia spłat w Santanderze.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są rządową formą wsparcia kredytobiorców w latach 2022-2023, które umożliwiają zawieszenie rat kredytowych. Przepisy wprowadzono w trakcie pandemii koronawirusa, gdy inflacja szalała i stopy procentowe rosły, przez co istniało coraz większe zagrożenie nie wypłacalności wśród kredytobiorców.

Wakacje kredytowe umożliwiały zawieszenie do ośmiu rat hipotecznych na lat ’22-’23. W 2022 r. można było odłożyć spłatę dwóch miesięcznych rat: dwóch w III kwartale i dwóch w IV kwartale. Z kolei w 2023 r. można było zawiesić po jednym miesiącu z każdym z I, II, III i IV kwartału.

Z ustawowych wakacji kredytowych mógł skorzystać każdy, kto:

  • Posiadał kredyt hipoteczny w złotówkach.
  • Zaciągnął kredyt, który zaspokajał jego potrzebę mieszkaniową.
  • Umowa o kredyt została podpisana przed 1 lipca 2022 r., a jego spłata trwa dłużej niż do 31 grudnia 2022 r.

Na mocy ustawy można było bez konsekwencji zawieszać spłatę jednego kredytu. Istniała możliwość zawiesić spłatę w umowie innej niż o kredyt hipoteczny, wówczas spłacane zobowiązanie kredytowe również musiało służyć zaspokojeniu potrzeby mieszkaniowej.

Więcej informacji o wakacjach kredytowych znajdziesz w tekście, do którego odnośnik znajduje się poniżej.

Spłatę, jakich kredytów można zawiesić? – Bank Santander

Na mocy ustawy o wakacjach kredytowych, wprowadzonych w Tarczy 4.0, można zawiesić płatność w takich umowach kredytowych o:

  • Kredyt konsumencki, w skład tej grupy wchodzą m.in.: kredyty gotówkowe, kredyty w rachunku płatniczym (tj. limit kredytowy w koncie), karty kredytowe.
  • Kredyty gotówkowe i hipoteczne, które zostały podpisane przed 13 marca 2020 roku.

Po co korzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób, które miały problem ze spłatą rosnącego zobowiązania kredytowego. Do tej pory de facto każdy mógł korzystać z tej formy zapomogi. Jednak z racji tego, że korzystanie z ich mogło negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, warto decydować się na nie dopiero gdy faktycznie masz problem ze spłatą raty kredytowej.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Banku Santander?

Bank Santander daje dwie możliwości na złożenie wniosku o wakacje kredytowe. Możesz zrobić to w oddziale banku lub za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej — Santander internet.

Poniżej znajduje się poradnik jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe zarówno w oddziale banku, jak i za pośrednictwem serwisu internetowego.

Wniosek o wakacje kredytowe składany w oddziale

Krok 1

Udaj się do oddziału Santander i zapytaj pracownika banku o wakacje kredytowe.

 

Pełną listę oddziałów Santander możesz znaleźć pod linkiem.

Krok 2

Następnie wypełnij wraz z doradcą banku wniosek o zawieszenie wykonywania umowy i wyślijcie go do realizacji.

Wzór wniosku o wakacje kredytowe w Santander możesz znaleźć pod linkiem.

Krok 3

Po tym jak Twój wniosek zostanie przyjęty, możesz korzystać z wakacji kredytowych.

Dodatkowo Bank Santander prześle Ci potwierdzenie realizacji wykonania wniosku.

Wniosek o wakacje kredytowe składany za pośrednictwem Santander internet

Krok 1

Najpierw zaloguj się do bankowości internetowej — Santander internet.

 

Krok 2

Następnie wejdź w zakładkę “Twoje Sprawy” i wybierz kredyt hipoteczny, którego opłatę chcesz zawiesić.

Krok 3

Gdy znajdziesz kredyt, którego spłatę chcesz zawiesić, kliknij „Zawieś wykonanie umowy”.

Następnie wyraź zgodę na wysłanie na Twój adres e-mail informacji o skutkach zawieszenia wykonywania umowy, po czym wypełnij wniosek o wakacje kredytowe.

Krok 4

Zaakceptuj wniosek online w Santander internet, wyślij go do banku i… gotowe!

Kiedy Santander zawiesi Twoje raty od razu wyśle ci potwierdzenie zawieszenia wykonywania umowy.

  • Najprostsza metoda o zawnioskowanie o wakacje kredytowe to udanie się do placówki banku. Wówczas wniosek uzupełnia z Tobą doradca banku i zaraz po jego uzupełnieniu wysyła go do realizacji w Banku. Jednak istnieje jedno “ale”- do placówki Santandera musisz się udać z większym wyprzedzeniem czasu.

    Jeżeli spóźniłeś się z formalnościami i chcesz zawiesić ratę w dzień spłaty to bezpieczniej i szybciej zrobisz to w Santander internet.

Do kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe Santander?

Bank Santander zgodnie z ustawą zaczął przyjmować wnioski o wakacje kredytowe od 29 lipca 2022 roku. Pamiętaj, że spłata kredytu musi trwać przez co najmniej 6 miesięcy od tej daty (tj. do 31 grudnia 2022 r.). Jeżeli chcesz zawiesić ratę kredytu, to możesz zrobić to najpóźniej do dnia płatności danej raty.

Przykład: Jeżeli nie skorzystałeś jeszcze z zawieszenia spłat kredytu w IV kwartale 2023 r. i chcesz skorzystać z niego w grudniu. Zakładając, że Twoja spłata przypada na 20 grudnia, będziesz mógł złożyć wniosek o wakacje kredytowe właśnie do 20 grudnia.

Co z wakacjami kredytowymi w roku 2024?

Na ten moment nie została przyjęta ustawa, która przedłużałaby możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego. Temat wakacji kredytowych był w ostatnich tygodniach gorącym tematem, który był przedmiotem sporu na linii rząd Premiera Morawieckiego z obozem Polski 2050. Więcej o tej sytuacji pisaliśmy w artykule:

Bankujesz.pl śledzi na sytuację wokół wakacji kredytowych. Będziemy informować na bieżąco o sytuacji wokół zawieszania spłat kredytu na 2023 r. Jeżeli pojawią się w tej sprawie jakieś zmiany, na pewno o tym napiszemy.

Podstawowe informacje o Banku Santander

depositphotos.com

Santander Bank Polska SA to polski bank uniwersalny, który jest częścią hiszpańskiej grupy Santander (od 2011 r.). Santander jest trzecim bankiem w Polsce zarówno pod względem liczby placówek jak i pod względem wartości obracanych aktywów. Na stanowisku prezesa banku od 2016 r. zasiada Michał Gajewski.

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu