wniosek o wakacje kredytowe

Według rządowego projektu wakacje kredytowe mają obowiązywać ponownie od 1 maja 2024 r. Do tej pory klienci Alior Banku mieli kilka opcji na złożenie wniosku o zawieszenie rat kredytowych: przez e-mail, osobiście w oddziale banku lub placówce partnerskiej, oraz korespondencyjnie. W tekście przybliżyliśmy pokrótce proces wnioskowania o wakacje kredytowe w Alior Banku.

https://www.youtube.com/watch?v=UVWgd9Ecl-Q
Kliknij po więcej informacji o Koncie Jakże Osobistym.

Czym są ustawowe wakacje kredytowe?

Ustawowe wakacje kredytowe to program zainicjowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2022 r., który miał na celu odciążyć kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne, zmagających się z wyższymi ratami wynikającymi z podwyżek stóp procentowych, spowodowanych wysoką popandemiczną inflacją. Program umożliwiał tymczasowe zawieszenie spłat rat kredytowych, co wiązało się z wydłużeniem okresu kredytowania. Z wakacji kredytowych można było skorzystać względem jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego w PLN, ponadto musiał zostać on przeznaczony na zakup nieruchomości zaspokajającej własną potrzebę mieszkaniową. Sumarycznie w latach 2022-2023 można było odroczyć do 8 rat kredytowych (po 4 raty w każdym roku).

Niestety grudzień 2023 r. oznaczał koniec działania programu w dotychczasowej formie. Nowa propozycja ustawy przedstawiona 5 marca 2024 r. przez premiara Donalda Tuska, zakłada powrót wakacji kredytowych od 1 maja 2024 r., z możliwością zawieszenia płatności 4 rat w ciągu roku (rata w maju i w czerwcu oraz po jednej racie w I...

Jak donoszą media, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadza nowy wymóg dotyczący finansowania długoterminowego w Polsce. Jest to element szerszych działań nadzoru finansowego mających na celu osiągnięcie optymalnej struktury finansowania potrzeb mieszkaniowych w kraju. Wprowadzenie tego wymogu ma związek z akcją kredytową w zakresie portfela hipotecznego i ma na celu dostosowanie struktury aktywów i pasywów banków do potrzeb tego sektora.

Czytaj więcej 6 września 2023

Media obiegają doniesienia o potencjalnym przedłużeniu programu wakacje kredytowe, co skupia uwagę wielu kredytobiorców. Według informacji pochodzących z różnych źródeł, istnieje mocne prawdopodobieństwo, że program wakacje kredytowe zostanie przedłużony. Szczegóły w tej kwestii po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, gdy prezes jednego z największych banków w Polsce, Leszek Skiba z Pekao, wyjawił plany na antenie TOK FM.

Czytaj więcej 28 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu