poradnik

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłat kredytów hipotecznych. Według aktualnie obowiązujących przepisów to aktualny miesiąc (grudzień 2023) jest ostatnim, w którym obowiązują wakacje kredytowe. Jesteś klientem Banku Santander i rozważasz, czy nie zawiesić grudniowej raty hipotecznej? Przeczytaj nasz tekst i poznaj wszystkie informacje o możliwościach zawieszenia spłat w Santanderze.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są rządową formą wsparcia kredytobiorców w latach 2022-2023, które umożliwiają zawieszenie rat kredytowych. Przepisy wprowadzono w trakcie pandemii koronawirusa, gdy inflacja szalała i stopy procentowe rosły, przez co istniało coraz większe zagrożenie nie wypłacalności wśród kredytobiorców.

Wakacje kredytowe umożliwiały zawieszenie do ośmiu rat hipotecznych na lat '22-'23. W 2022 r. można było odłożyć spłatę dwóch miesięcznych rat: dwóch w III kwartale i dwóch w IV kwartale. Z kolei w 2023 r. można było zawiesić po jednym miesiącu z każdym z I, II, III i IV kwartału.

Z ustawowych wakacji kredytowych mógł skorzystać każdy, kto:

  • Posiadał kredyt hipoteczny w złotówkach.
  • Zaciągnął kredyt, który zaspokajał jego potrzebę mieszkaniową.
  • Umowa o kredyt została podpisana przed 1 lipca 2022 r., a jego spłata trwa dłużej niż do 31 grudnia 2022 r.

Na mocy ustawy można było bez konsekwencji zawieszać spłatę jednego kredytu. Istniała możliwość zawiesić spłatę w umowie innej niż o kredyt hipoteczny, wówczas spłacane zobowiązanie kredytowe również musiało służyć zaspokojeniu potrzeby mieszkaniowej.

Więcej informacji o wakacjach kredytowych znajdziesz w tekście, do którego odnośnik znajduje się poniżej.

h...

BNP Paribas, czołowy gracz w promocji zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze bankowym, wspólnie z ekspertem Marcinem Popkiewiczem, przygotował przewodnik dla swoich Klientów, którzy pragną obniżyć wydatki na energię w swoich domach. Praktyczne rady zawarte w publikacji umożliwiają oszczędności nawet do 1000 zł rocznie. Bank oferuje także produkty zrównoważone, wspierając mądre inwestycje w efektywność energetyczną. To inicjatywa, która pomaga zarówno portfelom Klientów, jak i środowisku.

Czytaj więcej 18 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu