11 września 2023, aktualizacja: 29 stycznia 2024

Podstawowe informacje o Banku Peako SA

5 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: Bank Peako

Bank Polska Kasa Opieki — Spółka Akcyjna, powszechnie znany jako Bank Pekao lub Pekao SA, to polski bank uniwersalny, który został założony 17 marca 1929 r. jako państwowy bank komercyjny w formie spółki akcyjnej. Obecnie kontrolę nad bankiem sprawują Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) i Polski Fundusz Rozwoju (PFR), wśród których Skarb Państwa jest właścicielem kontrolnych pakietów akcji. Bank Pekao, działający od 1929 r., obsługuje ponad 6,1 mln klientów oraz oferuje usługi takie jak: private banking, zarządzania aktywami i działalności maklerskiej. Jest partnerem wielu korporacji w Polsce.

Historia Banku Pekao SA

Początki historii Banku Pekao okresu dwudziestolecia międzywojennego.  Z tego powodu jego historię można podzielić na kilka okresów:

  • Bank Pekao powstał w 1929 r. z inicjatywy Henryka Grubera, ówczesnego prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności. Miał być to pierwszy bank, który umożliwi obsługę Polaków mieszkających za granicą (mowa tutaj o 8 mln Polaków). Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (tak pierwotnie nazywał się Bank Pekao) został powołany do życia 17 marca 1929 r., w rejestrze handlowym znalazł się jeszcze pod koniec października tego samego roku.  Pierwszymi akcjonariuszami spółki zostali: Pocztowa Kasa Oszczędności, Bank Gospodarstwa Krajowego i Państwowy Bank Rolny. Pierwsze placówki Pekao zaczęły się pojawiać we Francji, USA, Argentynie czy w Tel Awiwie. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej w 1939 r., bank posiadał swoje przedstawicielstwa w stolicach państw, w których osiedlała się Polonia.

    Placówka banku w Tel Awiwie (1935)

    Źródło: Wikipedia.org

  • Po 1945 r. Bank Pekao obsługiwał międzynarodowe operacje finansowe prowadzone przez władze PRL. To za jego pośrednictwem polscy emigranci byli w stanie wysyłać środki finansowe do Polski zza granicy. Ponadto w 1968 r. Bank Pekao otrzymał od Ministra Finansów pozwolenie na otwieranie rachunków „dewizowych” dla osób pracujących za granicą, np. w USA. Pekao straciło monopol na rachunki „dewizowe” dopiero po roku 1989.

    Rachunki walutowe w Pekao w latach 70. Zostały podzielone na trzy kategorie:

    • Konto A — dla osób wpłacających waluty o udokumentowanym pochodzeniu
    • Konto B — dla wpłat o nieudokumentowanym pochodzeniu
    • Konto C — dla cudzoziemców

    Na samym początku, środki z kont B nie mogły być legalnie wywożone za granicę, jednak w 1976 r. zrównano uprawnienia kont B z kontami A. W 1974 r. w banku zarejestrowano około 91 tys. rachunków „walutowych”, na których zdeponowano 52,5 mln dolarów. W 1979 roku na prawie milionie kont znajdowało się 437,7 mln USD, zaś pod koniec lat 80. łączna wartość rachunków dewizowych wynosiła 3,3 mld USD.

    W roku 1960 Bank Pekao S.A. zaczął wydawać własne „bony towarowe PeKaO” w dolarach amerykańskich. Na początku można było używać tych bonów (a także obcych walut) do kupowania zarówno zagranicznych, jak i trudno dostępnych towarów w sklepach prowadzonych bezpośrednio przez Bank Pekao SA. Oferta sklepów obejmowała różne produkty, takie jak jedzenie (w tym szynkę „Krakus” i zachodnią gumę do żucia), alkohole, kosmetyki, tkaniny, sprzęt AGD, rowery, motory, samochody, ciężarówki, traktory, maszyny rolnicze, materiały budowlane, urządzenia instalacyjne, a nawet mieszkania i meble. Ta sieć sklepów została przeniesiona poza bank w 1972 r., do nowo utworzonego przedsiębiorstwa „eksportu wewnętrznego” Pewex.

    W drugiej połowie lat 70. Powstał nieistniejący już dzisiaj oddział Banku Pekao S.A. w Paryżu.

  • Po przejściu na gospodarkę rynkową w 1989 roku Bank Pekao zaczął działalność jako uniwersalny bank oferujący usługi klientom detalicznym, korporacyjnym i inwestycyjnym. Zainicjowano także pierwsze biuro maklerskie w Polsce, które rozpoczęło działalność 1 marca 1991 roku i wprowadzało na giełdę pierwsze prywatyzowane spółki. Wówczas wydano także pierwszą kartę kredytową w Polsce dla klienta, który zdeponował 20 000 USD w gotówce.

    W lipcu 1996 roku rząd, przygotowując się do prywatyzacji, utworzył Grupę Pekao SA, do której oprócz Banku Pekao SA włączono: Bank Depozytowo-Kredytowy SA z Lublina, Powszechny Bank Gospodarczy SA z Łodzi i Pomorski Bank Kredytowy SA ze Szczecina. Charakterystycznym symbolem grupy stał się żubr. W 1998 roku banki Grupy Pekao SA zostały połączone, a proces ten zakończono 1 stycznia 1999 roku.

    W czerwcu 1998 roku rozpoczęła się prywatyzacja Banku Pekao SA, gdy Skarb Państwa sprzedał 15% akcji banku w ofercie publicznej. Debiut Pekao SA na Giełdzie Papierów Wartościowych miał miejsce 30 czerwca 1998 roku. W połowie 1998 roku nowym akcjonariuszem banku Pekao SA stał się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który objął nową emisję akcji o wartości 100 mln USD, stanowiącą 5,29% kapitału banku.

  • W 1999 Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało na inwestora strategicznego włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG, które 3 sierpnia 1999 objęło pakiet 52,09% akcji banku. Tym samym Pekao SA stał się członkiem międzynarodowej grupy bankowej UniCredito Italiano (UCI). UCI zapłaciło za bank 1 mld USD (wówczas 3,93 mld PLN).

    W roku 2005 UniCredito połączył się z HypoVereinsbank, posiadającym pakiet kontrolny Banku BPH. W marcu 2006 roku UniCredito wystąpił o prawo głosu z akcji BPH, aby móc dokonać fuzji BPH oraz Pekao. Po kilkumiesięcznym sporze między głównym właścicielem a polskim rządem i ostrzeżeniach Komisji Europejskiej niewyrażającej zgody na zablokowanie fuzji w Polsce polski rząd 5 kwietnia 2006 parafował, a 19 kwietnia podpisał umowę z UniCredito, w której wyraził zgodę na fuzję pod pewnymi warunkami, m.in. odsprzedaży 200 oddziałów BPH. Do przeprowadzenia podziału Banku BPH i przyłączenia jego wydzielonej większej części do Pekao niezbędna była zmiana w polskim prawie bankowym, co stało się 19 października 2006

    3 października 2007 Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział BPH i przyłączenie jego wydzielonej części do Pekao. Tym samym 30 listopada mogło dojść do planowanej fuzji. W jej wyniku wszyscy klienci korporacyjni BPH stali się klientami nowego Banku Pekao SA. Przeniesienie oddziałów z banku BPH do Pekao w 2007 roku wiązało się z koniecznością dokonania istotnych zmian w systemie informatycznym. W tym czasie zmieniona została numeracja rachunków prowadzonych w oddziałach, które weszły do Pekao.

    W czerwcu 2012 ogłoszono rebranding banku. Nowe barwy Pekao to biała „jedynka” na czerwonym tle (logo grupy UniCredit).

    W roku 2013 Bank Pekao wprowadził system płatności i akceptacji płatności mobilnych PeoPay.

    W 2014 r. decyzją KNF Bank Pekao przejął SKOK Kopernik. W 2014 roku KNF przeprowadziła testy warunków skrajnych oraz przegląd jakości aktywów banków w Polsce, wówczas bank został uznany przez KNF za najlepiej skapitalizowany bank w sektorze.

     

    Logotyp Banku Pekao lata 2012–2017

    Źródło: peako.com.pl

  • W 2016 r. UniCredit wystawił na sprzedaż za 3,5 mld EUR posiadane akcje Banku Peako. Pod koniec tego roku ogłoszono, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) wraz z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) zakupią 32,8% akcji Peako za 10,6 mld PLN.

    Transakcje sfinalizowano dopiero 7 czerwca 2017 r., zaraz po niej nastąpił rebranding i powrót charakterystycznego logo z żubrem.

     

    Aktualne logo Banku Peako

    Źródło: peako.com.pl


Wakacje kredytowe Bank Pekao

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Pekao SA?


Podstawowe dane i informacje (zarząd, akcjonariat, prezes, siedziba, WIG20, giełda, nadrzędny organ)

Zarząd Banku Pekao SA:

  • Leszek SkibaPrezes Zarządu Banku
  • Marcin Gadomski — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Zarządzania Ryzykami
  • Piotr Zborowski – Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Strategii
  • Jerzy Kwieciński — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej
  • Magdalena Zmitrowicz — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Bankowości Przedsiębiorstw
  • Jarosław Fuchs Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych
  • Wojciech Werochowski — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Bankowości Detalicznej
  • Błażej Szczecki — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Technologii i Operacji
  • Paweł Strączyński — Wiceprezes Zarządu Banku, nadzoruje Pion Finansowy

O władzach Banku Peako przeczytasz więcej na stronie.

Akcjonariat Banku Peako S. A.

Źródło: pekao.com.pl

W tym roku (2023 r.) przenosi się z Peako Tower (ul. Grzybowskiej 53/57 w Warszawie) do nowej siedziby centrali banku Pekao SA, znajdującej się na 18 piętrach kompleksu Forest Tower, który znajduje się na Warszawskiej Woli, przy ul. Burakowskiej 14, niedaleko ronda Zgrupowania Armii Krajowej „Radosław”.

Bank Pekao SA – kontakt, telefon, siedziba główna, adres

Telefony kontaktowe:

  • Infolinia Klienta Indywidualnego
    • Język polski: +48 519 222 222; czynna 24/7
    • Język ukraiński: +48 22 591 22 20; czynna w dni robocze 8:00 – 20:00
  • Infolinia Klienta Premium
    • +48 519 222 222; czynna 24/7
  • Infolinia Bankowości Prywatnej
    • + 48 22 591 20 10; zapewnia priorytetową realizację transakcji
  • Telefoniczne Zawieranie Transakcji Walutowych
    • + 48 22 582 78 85 / + 48 22 582 78 83 / + 48 22 582 78 79
    • *to kontakt do dealerów walutowych przeznaczony wyłącznie dla klientów private banking, którzy posiadają zawartą umowę dodatkową dot. Telefonicznego Zawierania Transakcji Walutowych
  • Infolinia Klienta Biznesowego
    • +48 22 591 23 23; czynna 24/7
  • Infolinia i Obsługa Klienta Biura Maklerskiego
    • + 48 22 591 22 00; informacje o produktach i usługach BM; czynna w dni robocze 8:00 – 20:00
    • 800 105 800; infolinia techniczna serwisu Peako24Makler; czynna w dni robocze 8:00 – 20:00
  • Obsługa rachunków objętych procesem monitoringu i windykacji
    • +48 22 591 24 44; czynna w dni robocze 8:00 – 21:00

Mail kontaktowy: info@pekao.com.pl

Adres korespondencyjny: Bank Pekao SA – Centrala, ul. Grzybowska 53/57, skrytka pocztowa 1008, 00-844 Warszawa.

Z kolei strona kontaktowa z Bankiem Pekao, gdzie m.in. połączysz się online z konsultantem czy wypełnić formularz kontaktowy online, znajduje się pod linkiem.

Jakie usługi świadczy Bank Pekao SA? Co w znajdziemy w ofercie Bank Pekao SA?

Oferta Banku Peako jest podzielona na 7 sektorów.

Klient Indywidualny

  • Konto Przekorzystne
  • Załóż konto firmowe online
  • Jak nie teraz, to kiedy… – promocyjne Konto Przekorzystne przeznaczone dla osób w wieku 18 – 26 lat.

Przedsiębiorcy

  • Załóż firmę i konto online
  • Załóż konto firmowe
  • Księgowość z Żubrem
  • Leasing

Małe i Średnie Firmy

  • Bieżąca obsługa
  • Terminal płatniczy
  • Finansowanie działalności
  • Finansowanie handlu
  • Produkty skarbowe
  • Obsługa elektroniczna

Korporacje

  • Zarządzanie finansami
  • Produkty skarbowe
  • Finansowanie działalności
  • Bankowość międzynarodowa i finansowanie handlu
  • Najważniejsze transakcje
  • Obsługa elektroniczna

Bankowość Prywatna (z ang. Private Banking)

  • Rachunki i karty
  • Inwestowanie i oszczędzanie
  • Finansowanie potrzeb
  • Family Office
  • Bankowość elektroniczna

Biuro Maklerskie

  • Aktywne inwestowanie
  • Gotowe rozwiązania inwestycyjne
  • Inwestowanie online

Ponadto Peako SA posiada w swojej ofercie obligacje skarbowe.

Godziny przelewów w Banku Peako SA

Przelewy przychodzące Pekao SA

W Banku Pekao SA przelewy przychodzące są księgowane podczas 3 sesji Elixir:

  • 11:00 – I Sesja przychodząca Elixir
  • 15:00 – II Sesja przychodząca Elixir
  • 17:30 – III Sesja przychodząca Elixir

Przelewy wychodzące Pekao SA

Z kolei przelewy wychodzące z Banku Peako SA są realizowane w  sesjach:

  • 8:30 – przelewy złożonych po 14:25 dnia poprzedniego
  • 12:30 – przelewy złożone do 10:30 dnia bieżącego
  • 15:00 – przelewy złożone do 14:25 dnia bieżącego

Kod Swift/BIC Bank Pekao SA.

Kod SWIFT Pekao SA/BIC Bank Pekao to: PKOPPLPW

Oferta kredytowa dla Klientów Indywidualnych – podstawowe koszty i opłaty

Pożyczki gotówkowe:

  • Pożyczka konsolidacyjna; RRSO 12,54%
  • Wygodna pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!; RRSO 12,04%
  • Pożyczka ze stałą ratą! I masz spokój; RRSO 17,20%

Kredyty hipoteczne:

  • Bezpieczny mieszkaniowy w Programie Pierwsze Mieszkanie; RRSO 4,72%
  • Rodzinny kredyt mieszkaniowy; RRSO 9,61%
  • Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym; RRSO 9,18%
  • Na budowę domu lub mieszkanie od dewelopera; RRSO 9,18%
  • Kredyt na ekodom; RRSO 9,12%

Oferta oszczędnościowa

  • Konto Oszczędnościowe; 2,0% w skali roku
    • 7,0% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym – do wysokości kwoty 100.000 zł przez 5 miesięcy od otwarcia konta. Promocja obowiązuje do 2.11.2023 r.
  • Lokata inwestująca
    • lokata 10% w skali roku na 6 miesięcy w Pekao24/PeoPay, kwota 6-100 tys. zł lub
    • lokata 8% w skali roku na 6 miesięcy w oddziale banku, kwota 6-100 tys. zł
  • Lokata do 8,0% z Funduszem
    • Lokata 8,0% w skali roku na 6 miesięcy od 5 tyś. zł – 50% środków na lokatę + 50% na fundusz inwestycyjny
  • Lokuj z Żubrem
    •  Promocyjna oferta: 7% w skali roku na 3 miesiące!
  • Lokata Rentierska z kwartalną wypłatą odsetek
    • 6,0% w skali roku
  • Lokata Standardowa
    • do 5% w skali roku
  • Lokata na nowe środki w USD
    • do 3% w skali roku

Bank Pekao SA na giełdzie. Jedna z 20 największych spółek w Polsce

Jest drugim pod względem wielkości bankiem w Polsce oraz jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pekao Bank to wszechstronny bank komercyjny, który świadczy usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Bank kontroluje około 10% krajowego rynku kredytów i depozytów. Grupa Pekao Banku obejmuje wiele kluczowych podmiotów, takich jak największe towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce, dwa przodujące domy maklerskie, fundusz emerytalny oraz firmy specjalizujące się w faktoringu i leasingu. Bank Pekao SA jest również częścią indeksu WIG20.

Notowania Banku Peako SA na giełdzie

Źródło: stooq.pl

Największe skandale Pekao SA i gorące tematy związane z bankiem Bank Pekao SA

12 lipca 2008 r. ujawniono publicznie dane osób starających się o staż w Pekao Banku. Po przeprowadzeniu kontroli przez GIODO stwierdzono naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych oraz zalecono „wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie wewnętrznych procedur obowiązujących w Banku, zapewniających należyte przestrzeganie zasad ochrony danych osobowych, w tym polityki bezpieczeństwa.” 19 maja 2012 roku ogłoszono, że na mocy prawomocnego wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego jedna z około 1700 osób, których CV wyciekły z banku, otrzymała odszkodowanie w wysokości 10 tysięcy złotych.

Ciekawostki o Bank Pekao SA

Poniżej prezentujemy najciekawsze informacje i fakty o instytucji Banku Pekao SA, zebrane z różnych źródeł.

  • W Pekao wydano także pierwszą kartę kredytową w Polsce, którą otrzymał klient dokonujący 20 000 USD depozytu w gotówce w skarbcu.
  • Pierwsze oddziały z nowym oznakowaniem zostały uroczyście otwarte 8 czerwca, zbiegając się to z rozpoczęciem UEFA EURO 2012, którego bank był sponsorem.
Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu