15 kwietnia 2024

Więcej za mniej — jak kupować, żeby nie przepłacać? 5 sprawdzonych porad

3 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Ceny rosną nieproporcjonalnie do zarobków, a to u wielu osób powoduje pytanie: jak robić zakupy, aby nadmiernie nie obciążyć domowego budżetu? Okazuje się, że można mieć więcej za mniej, jeśli będzie się korzystało ze sprawdzonych rad w kontekście wydawania środków. O czym pamiętać? Co dobrze wpłynie na Twoją sytuację finansową? 

Poniższe rady będą pomocne przy zarządzaniu środkami. Pozwolą w pełni zapanować nad finansami i zyskać większą swobodę w planowaniu wydatków.  

5 sprawdzonych rad, aby kupować i nie przepłacać

Kupując świadomie i korzystając z dostępnych możliwości w zakresie oszczędzania, możesz bez problemu oszczędzać kilkaset złotych miesięcznie. Wystarczy nauczyć się, jak działać, a następnie wdrożyć te zasady w życie. Jakie kroki warto podjąć? 

1. Korzystaj z kart lojalnościowych i rabatów 

Większość sklepów, zarówno tych z ubraniami, jak i z żywnością czy elektroniką, zaprasza klientów do tego, aby dołączyli do ich programu lojalnościowego — to się opłaca. W zamian uzyskasz dostęp do rabatów, które są wyższe np. dla tych, którzy mają kartę danej marki. Każda sieć przygotowuje w tym zakresie własną ofertę. 

Jedne proponują np. darmowe dostawy na pierwsze zamówienie internetowe, inne zniżkę w konkretnej kwocie lub w wartości procentowej na pierwsze zakupy, a jeszcze inne np. kod rabatowy na Twoje urodziny. W wielu wypadkach dołączenie do programu jest korzystne, a do tego z reguły nic nie kosztuje. 

Korzystaj też z samych rabatów — tych na stronie internetowej, w gazetce sklepu czy dostępnych na zewnętrznych portalach. Dzięki nim możesz kupować taniej, mieć więcej za mniej (np. 2 w cenie 1) lub cieszyć się np. darmową dostawą. 

2. Zwracaj uwagę na zakres konkretnych usług/pakietów 

Wybierając np. najlepsze ubezpieczenie na życie i zdrowie, zwróć uwagę na to, że cena nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Nie zawsze najtańsza opcja będzie tą, która rzeczywiście najbardziej się opłaca. Przeanalizuj, co otrzymasz w ramach konkretnego pakietu. 

Niekiedy za niewielką dopłatą można mieć znacznie więcej i to nie tylko w kontekście usług oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Kupowanie w pakietach, np. przy zakupie materiałów budowlanych czy usług fizjoterapeuty (5 masażów w zestawie, zamiast kilku osobnych) może przyczynić się do oszczędności.  

3. Korzystaj z internetowych porównywarek 

W internetowych porównywarkach znajdziesz rzetelne zestawienia cen produktów czy usług. Dzięki temu będziesz miał przejrzysty wgląd w to, co się opłaca, a co nie. To ułatwi podjęcie decyzji zakupowej, ale nie tylko. Pozwoli Ci też zorientować się w realnych cenach. Będziesz wiedział, ile rzeczywiście coś jest warte, a jaka cena jest zdecydowanie zawyżona. Nawet jeśli dokonasz zakupu bez korzystania z poleceń zawartych w zestawieniu, zdobyta wiedza da Ci zaplecze do podejmowania racjonalnych decyzji. 

Czego szukać w internetowych kalkulatorach i zestawieniach? Tym, co możesz w ten sposób kupić z dużą oszczędnością, są np. polisy — na samochód, turystyczne, na życie. Miejscem, które warto odwiedzić w tym kontekście, jest porównywarka ubezpieczenie rankomat.pl. Znajdziesz tam właśnie polisy związane z samochodem, nieruchomościami, podróżami, życiem, zdrowiem czy NNW w szkole. W jednym miejscu porównasz i kupisz produkty pozytywnie wpływające na Twoje poczucie bezpieczeństwa finansowego. 

4. Analizuj ceny przed zakupem 

Ceny niektórych produktów i usług zmieniają się na przestrzeni roku — np. letnie ubrania po sezonie możesz kupić znacznie taniej niż w lipcu. Z kolei kurtka zimowa na wiosnę może być przeceniona nawet o kilkadziesiąt procent. Podobnie jest z wieloma innymi rzeczami. Ich wartość rynkowa raz rośnie, a raz spada. Trzeba uważać np. na ceny zabawek tuż przed świętami, ponieważ sprzedawcy mogą je nawet kilkukrotnie podnosić ze względu na duże zapotrzebowanie w tym czasie. 

W jaki sposób przeprowadzać analizy? Obecnie jest to ułatwione. Sprzedawcy mają obowiązek umieszczać obok produktu najniższą cenę z ostatnich 30 dni. Dzięki temu będziesz wiedział, czy teoretycznie wielka promocja rzeczywiście się opłaca, czy wręcz przeciwnie. 

5. Jeśli się da, kupuj z drugiej ręki 

Kupowanie z drugiej ręki ubrań, zabawek, mebli, akcesoriów do domu jest opłacalne zarówno dla Ciebie, jak i dla planety. W ten sposób możesz pozyskiwać rzeczy wysokiej jakości lub markowe jedynie za ułamek ich początkowej ceny. Do tego nie będziesz się przyczyniać do zwiększenia produkcji śmieci i zanieczyszczenia środowiska. 

Gdzie dokonywać zakupów? Możesz odwiedzać secondhandy, ale także korzystać ze stron internetowych, portali sprzedażowych czy lokalnych grup. W wielu przypadkach możesz cieszyć się darmową lub bardzo tanią dostawą, co jest korzystne przy kupowaniu za niskie kwoty. 
Czy w 2024 roku nadal można mieć więcej za mniej? Zdecydowanie tak. Wymaga to nieco sprytu i zaangażowania, ale pozwala oszczędzać, z rozsądkiem dysponować środkami i wybierać lepsze produkty czy usługi z perspektywy Twoich potrzeb. Wystarczy analizować ceny i najważniejsze informacje dotyczące transakcji, porównywać, korzystać z dostępnych promocji oraz pamiętać o możliwościach związanych z zakupami z drugiej ręki. 

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu