Bank Handlowy w Warszawie SA działa pod marką Citi Handlowy już od 2007 r. Bank jest 9. największym bankiem w Polsce pod względem aktywów, na koniec 2 kwartału 2023 r. kapitał banku był szacowane na 71, 583 mld PLN. Pod względem liczby placówek bank radzi sobie znacznie gorzej, i zajmuje dopiero 18. miejsce w rankingu polskich banków. Aktualne logo banku znajduje się poniżej. Bank Handlowy jest częścią amerykańskiej Citigroup od 2002 r.
Historia Citi Handlowy
Bank Handlowy w Warszawie S.A. powstał w 1870 roku dzięki inicjatywie grupy inwestorów pod przewodnictwem Leopolda Kronenberga. To najstarsza instytucja bankowa w Polsce oraz jedno z najstarszych, ciągle działających banków w Europie. Pierwszym przewodniczącym Rady Banku był Józef hrabia Zamoyski, który po dwóch latach zastąpiony został przez Leopolda Kronenberga na stanowisku prezesa.
Leopold Kronenberg
Źródło: wikipedia.org
Historyczna siedziba Banku handlowego przy ul. Romualda Traugutta 7/9 w Warszawie
Źródło: wikipedia.org
Przed wybuchem I wojny światowej, Bank Handlowy był największym prywatnym bankiem na terenach polskich oraz jednym z nielicznych, które świadczyły usługi finansowe związane z handlem między Rosją a Europą Zachodnią. Pomimo dwóch światowych konfliktów, bank przetrwał, nieprzerwanie kontynuując swoją działalność.
Po 1945 r. Bank Handlowy stał się głównym korespondentem banków zagranicznych w Polsce.
Z kolei w 1964 r. Bank Handlowy uzyskał oficjalny monopol na obsługę transakcji związanych z polskim handlem zagranicznym. Zaowocowało to rozbudowaniem największej sieci banków korespondentów utworzono: oddział w Londynie, przedstawicielstwa zagraniczne w Nowym Jorku, Moskwie, Belgradzie, Rzymie i Berlinie, a także nawiązaniem afiliacji w Wiedniu, Luksemburgu i Frankfurcie.
W okresie transformacji gospodarczej Bank Handlowy stracił swój monopol w dziedzinie rozliczeń zagranicznych, jednakże zyskał większą autonomię w świadczeniu pełnego zakresu usług bankowych. Dzięki szybkiej ekspansji swojej sieci oddziałów oraz rozszerzeniu oferty o nowe dziedziny usług finansowych bank zdołał osiągnąć znaczący wzrost wolumenu swoich operacji zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Działalność na polskim rynku rozpoczyna amerykański Citibank pod nazwą: Citibank (Poland) S. A.
Po prawie 60 latach przerwy Bank Handlowy znów jest notowany Giełdzie Papierów w Warszawie.
W roku 2000 miała miejsce radykalna zmiana w strukturze akcjonariatu Banku Handlowego. Zakończył się trzyletni okres, w którym przyjęta koncepcja opierająca się na akcjonariacie rozproszonym i inwestorach pasywnych, która została wypracowana w procesie prywatyzacji.
W tym samym roku Bank Handlowy stał się częścią Citigroup, która zakupiła znaczną większość akcji Banku Handlowego w dwóch etapach. Decyzja Komisji Nadzoru Bankowego o zezwoleniu na przekroczenie przez podmioty wchodzące w skład Citigroup progu 75% kapitału akcyjnego Banku otworzyła drogę do podjęcia decyzji o połączeniu Banku Handlowego w Warszawie S.A. z Citibank (Poland) S.A.
11 października 2000 roku Komisja Nadzoru Bankowego udzieliła zgody na fuzję między Citibank (Poland) S.A. a Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. Fuzja obu tych instytucji miała miejsce w marcu 2001 roku.
Od 2003 r. bank funkcjonuje pod:
- Nazwą prawną: Bank Handlowy w Warszawie S.A.
- Marką: Citibank Handlowy
Światło dzienne ujrzało nowe logo Banku Handlowego w Warszawie S. A. – Citi Handlowy, które pozostaje aktualne do dnia dzisiejszego.
Źródło: citibank.pl
Bank Handlowy w Warszawie od 2000 r. jest częścią amerykańskiej grupy finansowej Citigroup, o której możesz więcej przeczytać w tekście podlinkowanym poniżej,
Citi Handlowy — zarząd, akcjonariat, prezes, siedziba
Zarząd Citi Handlowego
Wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą oficjalnej strony Citi Handlowego.
Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska
Prezes Zarządu
Natalia Bożek
Wiceprezes Zarządu Banku
Maciej Kropidłowski
Wiceprezes Zarządu Banku
Katarzyna Maciejewska
Wiceprezes Zarządu Banku
Barbara Sobala
Wiceprezes Zarządu Banku
Andrzej Wilk
Wiceprezes Zarządu Banku
Ivan Vrhel
Członek Zarządu
Rada Nadzorcza Citi Handlowy:
- Sławomir S. Sikora — Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Krisitne Braden — Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej
- Silvia Carpitella — Członek Rady Nadzorczej
- Helen Hale — Członek Rady Nadzorczej
- Marek Kapuściński — Członek Rady Nadzorczej
- Andras Reiniger — Członek Rady Nadzorczej
- Anna Rulkiewicz — Członek Rady Nadzorczej
- Barbara Smalska — Członek Rady Nadzorczej
Akcjonariat Citi Handlowy
Nazwa akcjonariusza | Liczba posiadanych akcji | % kapitału |
---|---|---|
Citibank Overseas Investment Corporation (COIC) | 97 994 700 | 75,00% |
Fundusze emerytalne zarządzane przez Nationale-Nederlanden PTE S.A.* w tym: | 6 876 766 | 5,26% |
*Nationale Nederlande OFE | 6 539 514 | 5,01% |
Pozostali akcjonariusze poniżej progu 5% akcji | 25 788 134 | 19,74% |
Siedziba Citi Handlowy
Siedziba główna Ciiti Handlowego znajduje się w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 16 w Pałacu Jabłonowskich.
Obydwa powyższe zdjęcia pochodzą ze strony OfficeMap.pl
Citi Handlowy — kontakt, telefon, adres korespondencyjny
Kontakt telefoniczny z Citi Handlowy
Jeżeli nie jesteś klientem Citi Handlowego, a interesuje Cię ich oferta, możesz zadzwonić na numer dedykowany nowym klientom: 1 9009.
Z kolei dla swoich klientów bank posiada aż trzy otwarte infolinie. Dwie z nich są dedykowane klientom indywidualnym, jedna z nich dla mikroprzedsiębiorstw.
Infolinie dla klientów indywidualnych:
- (+48 22) 362 24 84
- (+48 22) 692 24 84
Infolinia dla mikroprzedsiębiorstw:
- (+48 22) 692 29 00
jest otwarta w dni robocze od godz. 8:00 do 21:00
Dodatkowo bank posiada dedykowane numery i adresy mailowe służące do obsługi przedsiębiorstw oraz korporacji. Jeżeli jesteś przedstawicielem jednej z tej grup i chcesz skontaktować się z Citi Handlowym, to odwiedź ich stronę i znajdź tam kontakt do takiego działu, którego kompetencje znajdują się w zakresie pomocy z Twoim problemem.
Citi Handlowy — adres korespondencyjny
W związku z trwającą modernizacją siedziby głównej Citi Handlowego (Pałac Jabłonowskich; ul. Senatorska 16, 00-082 Warszawa), zmienił się ich tymczasowy adres korespondencyjny. Od 28.11.2022 r. (do odwołania) dokumenty do banku należy przesyłać do ich drugiego biurowca:
Citi Handlowy
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
Strefa Dokumentacji Klienta
ul. Goleszowska 6
01-249 Warszawa
-
Na adres Strefy Dokumentacji Klienta (ul. Goleszowska 6, Warszawa) Citi Handlowego możesz przesłać następujące dokumenty:
- Dyspozycje i dokumenty (wyjątek stanowią dokumenty dot. Produktów Obsługi i Finansowania Handlu, które trzeba wysłać pod inny adres. Więcej na ten temat zostanie napisane poniżej).
- Reklamacje pisemne względem produktów i usług świadczonych przez bank.
- Dokumenty dotyczące komorniczych zajęć na rachunkach.
Wszystkie powyższe dokumenty możesz równie dobrze złożyć w dowolnym oddziale Citi Handlowego, również w tych, które świadczą obsługę tylko i wyłącznie Klientów Indywidualnych.
Wyjątek od tej reguły stanowią dokumenty związane z Produktami Obsługi Finansowania i Handlu (tj.: akredytywa dokumentowa, gwarancja bankowa, inkaso dokumentowe/weksla, kredyt handlowy, finansowanie dystrybutorów lub dostawców, faktoring). Trzeba je wysłać drogą pocztową na Biuro Operacji Dokumentowych i Finansowania Handlu w Regionalnym Centrum Rozliczeniowym, jego dokładny adres to:
Citi Handlowy
Bank Handlowy w Warszawie S.A.Biuro Operacji Dokumentowych i Finansowania Handlu w Regionalnym Centrum Rozliczeniowym
ul. Pstrowskiego 16
10-602 Olsztyn
Inne formy kontaktu z Citi Handlowym
- Możesz porozmawiać z konsultantem banku za pośrednictwem czatu online, który znajduje się na ich oficjalnej stronie internetowej.
- Inna opcja niż czat online to wysyłka maila na adres listybh@citi.com.
- Oczywiście zawsze możesz załatwić sprawy tradycyjnie i udać się do oddziału banku i tam porozmawiać z doradcą banku (interaktywna mapa przedstawiająca wszystkie oddziały i bankomaty Citi Handlowego).
- Jeżeli masz więcej pytań odnośnie Citi Handlowego, odwiedź ich FAQ, czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Może tam uda Ci się znaleźć odpowiedź na nurtującą Cię kwestię.
-
Citi Handlowy przygotowało dedykowane kanały komunikacji dla wnoszenia i rozpatrywania reklamacji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości względem działalności lub usług banku, możesz złożyć reklamację:
- Drogą mailową na adres citiservice.polska@citi.com.
- Telefonicznie za pośrednictwem CitiService 801 24 84 24 (numer dla telefonów stacjonarnych dzwoniących z Polski), +48 22 690 19 81 (numer zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórek, dzwoniących z całego świata). Inna opcja to rozmowa z dedykowanym Doradcą CitiService.
- Pisemnie, wysyłając reklamację na aktualny adres korespondencyjny Citi Handlowego.
- Osobiście, ale tylko i wyłącznie w jednostkach banku, które obsługują Klientów Sektora Rynków Finansowych i Bankowości Korporacyjnej.
Rozważasz reklamację w Citi Handlowym? Koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami wnoszenia i rozpatrywania reklamacji w Banku Handlowym S. A.
Godziny przelewów Citi Handlowy
Citi Handlowy — przelewy wychodzące
Tradycyjne przelewy krajowe w Citi Handlowym są realizowane za pośrednictwem krajowego systemu Elixir. Przelewy wychodzące, w dni robocze, są wysyłane wedle trzech sesji Elixir:
- I sesja Elixir: 8:00
- II sesja Elixir: 12:00
- III sesja Elixir: 15:00
Zlecenia przelewów wystawione po godzinie 17:30 są traktowane jako zlecenia otrzymanego następnego dnia roboczego.
Przelewy krajowe można realizować również za pomocą przelewów SORBNET. Wszystkie przelewy w dni robocze są realizowane w tym systemie do godziny 15:00. Przelewy nadane SORBNET-em po 15:00 są traktowane jako przelewy wysłane następnego dnia roboczego.
City Handlowy — przelewy przychodzące
Podobnie jak w przypadku przelewów wychodzących, te przychodzące (w dni robocze) są księgowane w Citi Handlowym w trzech sesjach Elixir.
- I sesja Elixir: 11:00
- II sesja Elixir: 14:30
- III sesja Elixir: 17:00
Z kolei przelewy przychodzące w ramach SORBNET są przyjmowane i księgowane, w dni robocze, maksymalnie do godziny 16:00.
Przelewy ekspresowe – Citi Handlowy
Oprócz tego, jako klient Citi Handlowego masz możliwość nadania i odebrania przelewu ekspresowego za pośrednictwem systemu Express Elixir. Wówczas przelewy są realizowane niemal natychmiastowo, wedle następujących zasad:
Dni robocze
- W godz. od 2:00 do 22:00 dyspozycje przelewu/przyjmowanie przelewów są realizowane na bieżąco, księgowaną datą jest bieżący dzień roboczy.
- W godz. od 22:00 do 2:00 dyspozycja/przyjmowanie przelewu również jest realizowana na bieżąco, a zaksięgowana data przelewu to maks. najbliższy dzień roboczy. W tym przedziale godzinowym przelewy Express Elixir mogą iść dłużej ze względu na prace serwisowe.
Niedziele i święta
- Dyspozycja przelewu ekspresowego w niedziele i święta jest realizowana przez 24 godziny, a przelew jest księgowany na następny dzień roboczy.
- Z kolei przelewy ekspresowe są przyjmowane nie później niż w następnym dniu roboczym.
Kod BIC/SWIFT dla banku Citi Handlowy to: CITIPLPX (8 znaków) lub CITIPLPXXXX (11 znaków).
Oferta Banku Citi Handlowy
- Kredyt gotówkowy Citi Handlowy
- Oprocentowanie Konta Oszczędnościowego na poziomie 9,5% – Rewolucyjna Oferta Karty Kredytowej od Citi Handlowy
- Konto oszczędnościowe z ,,Mocnym Trio” Citi Handlowy
- Prywatne: Karta kredytowa Citi Handlowy: Nawet do 1200 PLN dzięki ofercie Citi Simplicity!
- „Z walizką i CitiKontem na wakacje” w Banku Citi Handlowy! Odkryj Korzyści Konta Osobistego, zgarnij walizkę, tanie loty oraz 65€
- Zgarnij smartphone Motorola Moto E22 za darmo dzięki Karcie Kredytowej Citi Simplicity w Banku Citi Handlowy! Odkryj Korzyści Śledzenia Aktualnych Promocji Bankowych
- Karta kredytowa Citi Handlowy
- Promocyjna oferta banku Citi Handlowy: Karta kredytowa Citi Simplicity z pakietem medycznym LUX MED! Zadbaj o swoje finanse i zdrowie jednocześnie!
- Kredyt hipoteczny Citi Handlowy
- Załóż kartę kredytową Citi Simplicity i zgarnij nawet 600 zł na zakupy w Lidlu!