14 listopada 2023

Citi Handlowy znów wystawiony na sprzedaż! Co dalej z polskimi klientami?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: depositphotos.com

Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska, aktualny prezes Citi Handlowego, podczas piątkowej telekonferencji ogłosiła, że Citi Group znów powraca do chęci sprzedaży swojego biznesu detalicznego w Polsce. Tym samym poszukiwany jest nabywca, który przejął by całą działalność detaliczną, czyli obsługę osób fizycznych i jednoosobowych działalności gospodarczych. Pani prezes stwierdziła, że rozmowy z potencjalnymi nabywcami zostaną rozpoczęte w przeciągu najbliższych miesięcy. Tym samym Citi Handlowy, powstały z połączenia najstarszego komercyjnego banku w Polsce, Banku Handlowego, z Citibankiem (Poland) S.A. znów czeka na nowego kupca.

To także Cię zainteresuje – Citi Handlowy znów wystawiony na sprzedaż! Co dalej z polskimi klientami?

Warto przypomnieć, że ten proces został już uruchomiony, lecz został odroczony. Sprzedaż detalu Citi Handlowego rozpoczęła się wiosną 2021 roku, obejmując nie tylko Polskę, ale również kilkanaście innych rynków w Azji i Europie. Mimo to, przez pewien czas brakowało konkretnych informacji dotyczących transakcji i potencjalnych nabywców. Działania zostały wstrzymane z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę (24.02.2022). W maju 2022 r. władze Citi uzasadniały swoją decyzję o odroczenie planów wycofania z biznesu detalicznego w Polsce, z uwagi na „niestabilną sytuację geopolityczną i jej wpływ na gospodarkę związany z konfliktem na Ukrainie”.

Czytaj także: VeloBank na sprzedaż. Michał Sołowow i amerykańskie fundusze wkraczają do gry. Będzie Polsko-Amerykańskie starcie?

Proces sprzedaży został ponownie uruchomiony mimo dobrych wyników banku w trzecim kwartale 2023 roku. Citi Handlowy odnotował skonsolidowany zysk netto w trzecim kwartale 2023 roku wynoszący 591,6 mln zł, co stanowiło wzrost o ponad 300 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Jednak raporty wskazują, że poprawa wyników finansowych głównie wynikała z wyższych przychodów odsetkowych, osiągniętych dzięki utrzymująco się w trzecim kwartale 2023 roku wysokim stopom procentowym.

Warto zauważyć, że Citi Handlowy nie jest jedynym bankiem wystawionym na sprzedaż na polskim rynku. Równolegle prowadzone są prace nad sprzedażą VeloBanku, który powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getinu.

Czy klienci Citi Handlowego mają się czym martwić?

Klienci Citi Handlowego nie powinni się przesadnie przejmować tym, że ich bank może zostać wykupiony przez nowy podmiot. Przede wszystkim dlatego, że polska filia Citi Group nie ma problemów z płynnością i nie grozi mu upadłość. Z tego powodu gdy detaliczna część zostanie sprzedana nowemu bankowi to przejmie on środki i zobowiązania klientów Citi Handlowego i przeniesie je do siebie.

Poza tym nawet w sytuacjach gdy banki mają poważne problemy finansowe i w ramach restrukturyzacji są kupowane, wówczas nad transakcją czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Za case study może posłużyć tutaj Idea Bank, który po poważnych problemach finansowych (kapitały własne banku były szacowane na -500 mln zł!), został przejęty przez mBank w 2021 roku. Wówczas dzięki BFG depozytariusze Idea Banku nie utracili żadnych środków, a inne „produkty będą utrzymane na dotychczasowych warunkach. Odsetki zostaną naliczone w terminie zapadalności lokaty”.

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu