BNP Paribas Bank Polska SA to bank uniwersalny, z siedzibą w Warszawie, działający pod tą nazwą od 2011 r. i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest częścią międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Bank oferuje różnorodne produkty oszczędnościowe i inwestycyjne klientom indywidualnym, w tym kredyty mieszkaniowe i konsumenckie. Dla przedsiębiorstw dostarcza rozwiązania finansowe na rynku krajowym i międzynarodowym, a także obsługuje firmy z sektora rolno-spożywczego. Bank zapewnia także usługi doradztwa inwestycyjnego i bankowości prywatnej. W tekście przedstawimy najważniejsze informacje dot. BNP Paribas Bank Polska.
Wakacje kredytowe BNP Paribas
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w BNP Paribas?
Bank świadczy swoje usługi za pośrednictwem sieci oddziałów oraz stoisk bankowych w centrach handlowych. Produkty kredytowe są również dostępne w sklepach partnerskich i wybranych salonach samochodowych.
Historia BNP Paribas
Bank BNP Paribas powstał w 2015 r. z fuzji banku BNP Paribas Bank Polska z Bankiem BGŻ.
BNP Paribas Bank Polska
-
W listopadzie powołano Krakowskie Towarzystwo Bankowe, które powstało z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
-
W styczniu Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości stał się strategicznym akcjonariuszem banku, który zmienił swoją nazwę na Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie.
-
W listopadzie PPABank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a w maju zmieniono jego nazwę na Pierwszy Polsko-Amerykański Bank.
-
W kwietniu PPABank nawiązał współpracę poprzez podpisanie umowy z Korporacją Finansowania Przedsiębiorczości (ECC).
-
W listopadzie PPABank nawiązał współpracę poprzez podpisanie umowy z Fortis Bankiem (wówczas Generale Bank).
-
30 września doszło do zakończenia transakcji między Fortis Bankiem a PAEF oraz ECC. W wyniku tej transakcji Fortis Bank zwiększył swoje udziały w PPABanku do poziomu 68,5 proc., a później, w wyniku publicznego wezwania do sprzedaży akcji, udziały te wzrosły do 98,38 proc.
-
4 lipca zarejestrowano nową nazwę i siedzibę banku.
-
26 lipca otwarto Międzynarodowe Centrum Rozliczeniowe w Krakowie.
-
Nowe logo dla całej grupy Fortis.
-
W listopadzie 2005 roku Fortis Bank Polska i Dominet Bank podjęły działania w celu połączenia obu banków, a w marcu uruchomiono nowy system bankowości internetowej dla firm o nazwie BiznesPlanet.
-
14 października nastąpiła zmiana logo na BNP Paribas Fortis na placówkach, stronie internetowej i materiałach promocyjnych Fortis Banku Polska oraz dawnego Dominet Banku. 31 lipca doszło do formalnej i operacyjnej fuzji między Fortis Bankiem Polska a Dominet Bankiem. Dodatkowo 12 maja akcjonariusze Fortis Banku Polska wyrazili zgodę na przejęcie 75 proc. udziałów Fortis Banku Belgia, który był bezpośrednim właścicielem Fortis Banku Polska przez BNP Paribas.
-
2 lipca KNF wydała zgodę na przejęcie określonych aktywów klientów BNP Paribas Oddział w Polsce oraz przejęcie zobowiązań Oddziału wobec części jego klientów przez Fortis Bank Polska.
-
2 lipca Fortis Lease Polska został przekształcony w nową spółkę zależną. W dniu 29 kwietnia BNP Paribas Bank Polska ogłosił nową nazwę i markę banku: BNP Paribas.
-
17 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zgody na prowadzenie działalności maklerskiej przez BNP Paribas Bank Polska. Natomiast 2 kwietnia Fortis Commercial Finance stało się częścią struktury kapitałowej BNP Paribas Banku Polska.
-
W dniu 18 grudnia zawieszono postępowanie mające na celu zatwierdzenie prospektu emisyjnego BNP Paribas Banku Polska. Dodatkowo 5 grudnia Grupa BNP Paribas oraz Grupa Rabobank doszły do porozumienia w kwestii nabycia akcji Banku BGŻ przez Grupę BNP Paribas. Warto również wspomnieć, że 10 czerwca Bank BNP Paribas Polska ogłosił swój zamiar zwiększenia liczby akcji dostępnych w wolnym obrocie.
-
W październiku 10 Grupa BNP Paribas uzyskała zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego na przejęcie pakietu kontrolnego akcji Banku BGŻ. Ponadto, w maju BNP Paribas Bank Polska przeprowadził ofertę publiczną akcji, która zakończyła się przydziałem akcji.
Bank BGŻ
-
W 1919 roku powstał Polski Bank Rolny, z siedzibą w Warszawie. Od 1921 roku nosił nazwę Państwowy Bank Rolny, a od 1948 roku funkcjonował jako Bank Rolny. Jego głównym celem było wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych poprzez udzielanie kredytów krótko- i długoterminowych oraz inwestycyjnych, finansowanie zakupu gruntów i melioracji, a także zarządzanie budżetowymi funduszami państwowymi przeznaczonymi na rolnictwo. Bank wydawał listy zastawne w złotych, złocie i walutach obcych jako zabezpieczenie udzielonych długoterminowych kredytów.
-
Minister Skarbu Państwa wydał zarządzenie dotyczące przekształcenia Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w Gminne Kasy Spółdzielcze oraz Pracowniczych Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe. W tym kontekście Bank Rolny przejął rolę centrali organizacyjnej, rewizyjnej i finansowej.
-
Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i Bank Rolny połączyły się, tworząc Bank Gospodarki Żywnościowej. BGŻ przejęło funkcje centralnego związku spółdzielczego i lustracyjnego od CZSOP oraz funkcje centrali organizacyjnej i finansowej od Banku Rolnego wobec banków spółdzielczych. W skład udziałowców BGŻ wchodziły 1663 banki spółdzielcze, które posiadały 46% udziałów, a Skarb Państwa posiadał 54% udziałów.
-
Zgodnie z ustawą o zmianach w organizacji i działalności spółdzielni, Bank BGŻ stracił status centralnego związku spółdzielczego. Od tego momentu, relacje między BGŻ a bankami spółdzielczymi były regulowane umowami cywilno-prawnymi zgodnie z przepisami prawa bankowego. Z 1663 działających banków spółdzielczych, 1276 podpisało umowy o współpracy z BGŻ, natomiast pozostałe banki spółdzielcze zorganizowały się w trzech innych nowo utworzonych bankach zrzeszających.
-
Bank Gospodarki Żywnościowej został przekształcony w spółkę akcyjną, a Minister Finansów, w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego, nadzorował nadanie statutu BGŻ S.A. oraz powołanie pierwszego Zarządu i Rady Nadzorczej. BGŻ S.A. rozpoczął współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto, Biuro Maklerskie Banku BGŻ, jako pierwsze w Polsce, otrzymało zezwolenie od Komisji Papierów Wartościowych na świadczenie profesjonalnego doradztwa w zakresie obrotu papierami wartościowymi.
-
Bank BGŻ wprowadził usługi bankowości elektronicznej HOME BANKING dla swoich klientów.
-
Euroobligacje BGŻ o wartości 125 mln euro trafiły na giełdę w Luksemburgu, gdzie rozpoczęto nimi handel.
-
Bank BGŻ rozszerzył swoją ofertę o usługi bankowości elektronicznej.
-
Bank BGŻ przyjął nową strategię jako uniwersalny bank komercyjny.
-
W grudniu Bank BGŻ rozpoczął obsługę internetową rachunków firmowych. Jednocześnie, bank zainicjował projekt społeczno-edukacyjny o nazwie “Klasa BGŻ,” który wspiera wyjątkowo uzdolnione dzieci z rodzin o niskich dochodach. Projekt ten powstał we współpracy z renomowanym Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, gdzie utworzono specjalną klasę, której Bank BGŻ udzielił wsparcia finansowego.
-
6 grudnia Księga Akcyjna Banku została zaktualizowana poprzez wpisanie dwóch nowych akcjonariuszy: Rabobank International Holding B.V. (13,76 proc.) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (15,00 proc.). Do tego czasu głównym właścicielem Banku był Skarb Państwa, kontrolujący ponad 69 proc. udziałów w akcjonariacie. Pozostałe akcje były w rękach sektora bankowości spółdzielczej, w tym takich banków jak Bank Polskiej Spółdzielczości w Warszawie, Gospodarczy Bank Wielkopolski w Poznaniu oraz Mazowiecki Bank Regionalny w Warszawie.
-
W czerwcu BGŻ Bank ogłosił nową strategię opartą na trzech kluczowych wartościach: przejrzystości, uczciwości i zaangażowaniu. Plan zakładał większą autonomię i odpowiedzialność na szczeblu lokalnym, ekspansję sieci placówek w powiatach oraz wykorzystanie wiedzy i potencjału inwestora strategicznego w tworzeniu oferty. W dniu 3 stycznia udział holenderskiego Banku w akcjonariacie Banku Gospodarki Żywnościowej zwiększył się do 35,30 proc., a pozostałe akcje pozostawały w rękach 156 banków spółdzielczych.
-
W dniu 11 lipca doszło do utworzenia Fundacji BGŻ, natomiast 11 kwietnia Bank BGŻ wprowadził swoje nowe logo.
-
W dniu 20 marca Bank BGŻ ogłosił strukturę swojego akcjonariatu, w którym Rabobank posiadał 44,5 proc. udziałów, Skarb Państwa – 37,32 proc., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – 12,87 proc., a pozostali akcjonariusze – 5,30 proc. udziałów.
-
W efekcie finalizacji umowy między holenderskim Rabobankiem a Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Rabobank nabył wszystkie akcje, które wcześniej należały do EBOR-u. Następnie, 4 kwietnia Rabobank otrzymał zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie ponad 50 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Banku BGŻ.
-
W grudniu 2010 roku podjęto decyzję o utworzeniu nowej grupy kolarskiej w zawodowym peletonie na rok 2011, która przyjęła nazwę Bank BGŻ Professional Cycling Team, sponsorowana przez Bank BGŻ. W tym samym czasie zakończono współpracę Banku BGŻ z Polskim Związkiem Kolarskim.
W listopadzie tego samego roku podpisano strategiczną umowę o współpracy między Bankiem BGŻ a Concordia Polska Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.
-
16 listopada pojawił się nowy bank internetowy specjalizujący się w produktach oszczędnościowych pod marką BGŻOptima. Natomiast 27 maja Bank BGŻ zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
-
20 grudnia Rabobank ogłosił plan połączenia swoich spółek zależnych — Banku BGŻ z Rabobank Polska. 17 września Rabobank zwiększył swój udział w kapitale zakładowym Banku BGŻ do 98,26%. 28 sierpnia Walne Zgromadzenie Banku BGŻ zatwierdziło podwyższenie kapitału zakładowego do 51 136 764 zł.
-
19 grudnia Bank BGŻ BNP Paribas nawiązał strategiczne partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 15 września Grupa BNP Paribas przejęła kontrolę nad Bankiem BGŻ od Rabobanku. 18 czerwca w wyniku połączenia Banku BGŻ i Rabobank Polska kapitał zakładowy wzrósł do 56 138 764 zł, a 30 maja Walne Zgromadzenia obu banków przyjęły uchwały o ich połączeniu.
BNP Paribas – zarząd, akcjonariat, prezes, siedziba
Zarząd BNP Paribas Bank Polska S. A.
- Przemysław Gdański — Prezes Zarządu
- Wiceprezesi zarządu:
- André Boulanger
- Przemysław Furlepa
- Wojciech Kembłowski
- Piotr Konieczny
- Kazimierz Łabno
- Magdalena Nowicka
- Volodymyr Radin
- Agnieszka Wolska
Rada Nadzorcza BNP Paribas Bank Polska S. A.
- Lucyna Stańczak-Wuczyńska – Przewodnicząca Rady Nadzorczej
- Pozostali członkowie Rady Nadzorczej:
- Francois Benaroya
- Jean-Charles Aranda
- Jarosław Bauc Członek
- Małgorzata Chruściak
- Géraldine Conti
- Magdalena Dziewguć
- Sophie Heller
- Vincent Metz
- Piotr Mietkowski
- Khatleen Pauwels
- Mariusz Warych
Przemysław Gdański
Aktualny prezes banku BNP Paribas

Prezesi banku BNP Paribas Bank Polska
- Alexander Paklons (2007-2010)
- Frederic Amoudru (2010-2013)
- Józef Wacner (2013-2015)
- Tomasz Bogus (2015-2017)
- Przemysław Gdański od 2017
Akcjonariat BNP Paribas Bank Polska SA
Poniższa tabela przedstawia aktualną strukturę akcjonariatu BNP Paribas Bank Polska SA.
Nazwa | Liczba akcji | % udział w kapitale zakładowym | Liczba głosów na WZ | % udział w ogólnej liczbie głosów na WZ |
BNO Paribas łącznie: | 128 991 553 | 87,40% | 128 991 553 | 87,40% |
BNP Paribas bezpośrednio | 93 501 327 | 63,35% | 93 501 327 | 63,35% |
BNP Paribas Fortis SA/NV bezpośrednio | 35 490 226 | 24,05% | 35 490 226 | 24,05% |
Pozostali | 18 601 597 | 12,60% | 18 601 597 | 12,60% |
Razem | 147 593 150 | 100,00% | 147 593 150 | 100,00% |
Siedziba banku
Siedziba BNP Paribas Bank Polska SA znajduje się w Warszawie przy ul. Kasprzaka 2

BNP Paribas — kontakt, telefon, siedziba główna, adres
Infolinia telefoniczna: +48 500 990 500 / +48 22 134 00 00
- Czynna 24/7
- Koszt połączenia wg. tradycyjnej stawki operatora
Link do czatu online z konsultantem.
E-mail kontaktowy: kontakt@bnpparibas.pl
- Link do formularza kontaktowego.
Adres korespondencyjny: BNP Paribas Bank Polska S.A., ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa.
Godziny przelewów BNP Paribas
Kod BIC (SWIFT) dla BNP Paribas to PPABPLPK.
Zarówno przelewy przychodzące jak i wychodzące są realizowane w systemie Elixir. Poniżej znajdują się wymienione 3 sesje, w których są księgowane przelewy.
Przelewy wychodzące BNP
- 8:00 – pierwsza sesja przychodząca
- 11:45 – druga sesja wychodząca
- 14:15 – trzecia sesja wychodząca
Przelewy przychodzące BNP
- 11:00-12:00 – pierwsza sesja przychodząca
- 14:30-15:00 – druga sesja przychodząca
- po 17:00 – trzecia sesja przychodząca
Nasze artykuły powiązane z BNP Paribas
- Konto Firmowe BNP Paribas
- W ramach transformacji BNP Paribas Bank Polska planuje zwolnienia grupowe
- BNP Paribas Bank Polska S.A. triumfuje w konkursie ‘The Best Annual Report’ – Piąte zwycięstwo z rzędu
- Konto Osobiste BNP Paribas
- Wynagradzaj się! Otwórz konto w BNP Paribas, aktywnie z niego korzystaj i odbierz do 500 zł premii!
- Konto Otwarte na Ciebie i to za 0 zł – co do zaoferowania ma BNP Paribas?
- Odbierz do 460 zł za założenie i aktywne używanie konta w najnowszej promocji BNP Paribas!
- BNP Paribas „Słoneczna Promocja” – Otwórz Konto i Zdobądź Nagrody o Wartości do 480 zł
- Oszczędzanie energii w domu: Poradnik BNP Paribas dla Zrównoważonego Rozwoju
- BNP Paribas Warsaw Open: Czołowe Tenisistki Świata na Kortach Polskiego Turnieju
- Raport zintegrowany Banku BNP Paribas: Podsumowanie Działań z 2022 roku i Postępy w Obszarze ESG
- Bank BNP Paribas Wprowadza Standardy Przetargowe zgodnie z Białą Księgą Komunikacji Marketingowej
- Stabilność i Wzrost Wyników Grupy Kapitałowej BNP Paribas Bank Polska w Drugim Kwartale 2023
- “Powrót z wakacji” – Promocja Konta Osobistego BNP Paribas! Zyskaj nawet do 450 PLN za otwarcie rachunku w banku BNP Paribas. Nie masz jeszcze konta? Śpiesz się
- Konto Dla Młodych BNP Paribas
- Sportowe wyzwania i społeczne zaangażowanie. BNP Paribas Warsaw Open odbędzie się od 24 do 30 lipca
- Konto Osobiste BNP Paribas
- Zdobądź premię dzięki ofercie BNP Paribas – Otwórz konto i odbierz nawet do 435 zł!
- BNP Paribas otrzymał wszystkie zgody regulacyjne wymagane do sfinalizowania transakcji nabycia Kantox
- Bezcenne® Chwile od Mastercard® w Banku BNP Paribas
- Bank BNP Paribas przygotował wyjątkową propozycją dla miłośników filmów. Konto z kartą filmową Visa to niekończący się seans
- Bank BNP Paribas: Iza Chauffour nową Dyrektorką Wykonawczą Obszaru HR
- Otwórz konto i odbierz nagrodę do 470 PLN! Promocja „Eksploruj Świat z Bankiem BNP Paribas”