6 marca 2024

Wakacje kredytowe 2024. Czas na zawieszenie rat!

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Wtorek przyniósł kolejny etap zmian w przepisach dotyczących wsparcia dla kredytobiorców. Tym razem rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza modyfikacje w programie wakacji kredytowych na rok 2024. Co zmieni się dla posiadaczy kredytów hipotecznych? Oto, co warto wiedzieć.

Zobacz także: Wakacje kredytowe 2024. Co nowego przyniesie projekt rządu?

Start od 1 maja 2024

Nowe przepisy, które dotyczą wakacji kredytowych, wejdą w życie od 1 maja 2024 roku. Zgodnie z projektem, kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę rat w maju, czerwcu oraz po jednym miesiącu w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Zmiany dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Projekt ustawy przewiduje również istotne zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który ma na celu wsparcie osób mających problemy finansowe związane ze spłatą kredytów hipotecznych. Okres wsparcia ma zostać wydłużony do 40 miesięcy, a maksymalna wartość wsparcia wzrośnie do 3 tysięcy złotych miesięcznie.

Czytaj również: Wakacje kredytowe w 2024 r. – nowe zasady programu. Co musisz wiedzieć?

Komu przysługują wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe w 2024 roku mają zastosowanie do osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich. Wyjątkiem są zapisy dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, które obejmują także osoby z kredytami walutowymi. Warunki korzystania z wakacji kredytowych obejmują kilka kryteriów, między innymi:

  • Posiadanie kredytu na cele mieszkaniowe,
  • Wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln złotych,
  • Wydatki na spłatę rat kredytowych stanowiące co najmniej 30% dochodów,
  • Umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed 1 lipca 2022 roku.

Obliczanie dochodu

Przy składaniu wniosku o wakacje kredytowe, konsument będzie musiał zadeklarować swoje dochody oraz udział raty kredytowej w miesięcznych dochodach, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dochód obejmuje miesięczne przychody pomniejszone o podatek dochodowy i składki.

Szacunkowe oszczędności

Jarosław Sadowski z Expander Advisors przedstawił szacunkowe oszczędności związane z wakacjami kredytowymi. Przykładowo, kredyt w wysokości 300 000 złotych na 30 lat, udzielony w kwietniu 2021 roku, pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę w danym roku.

Nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany dla kredytobiorców, umożliwiając im pewną ulgę w spłacie kredytów hipotecznych. Dokładne szczegóły będą znane po przejściu projektu ustawy przez parlament oraz po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Czytaj także: Wakacje kredytowe — jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Santander?

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu