5 marca 2024

Wakacje kredytowe 2024. Co nowego przyniesie projekt rządu?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W nadchodzących miesiącach rząd planuje rozpatrzyć projekt dotyczący wakacji kredytowych na rok 2024. Według opublikowanego porządku obrad Rady Ministrów, temat ten będzie jednym z priorytetów. Projekt ten ma na celu wsparcie osób, które odczuwają trudności związane z rosnącymi ratami kredytowymi.

>> Czytaj także: Wakacje kredytowe w 2024  – nowe zasady programu. Co musisz wiedzieć?

Wsparcie dla trudnej sytuacji finansowej

Szef kancelarii premiera Jan Grabiec podkreślił, że projekt zawierać będzie kryteria związane z poziomem zamożności. Kryteria te będą oparte na dostępnych środkach w gospodarstwie domowym w przypadku przekroczenia pewnego poziomu zadłużenia. Celem jest ulżenie tym, którzy szczególnie odczuwają wzrost rat.

Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców

Projekt obejmuje także nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy mają kredyty mieszkaniowe i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Rząd planował podjąć tę kwestię już poprzednio, jednak premier Donald Tusk zwrócił się o analizę dodatkowych scenariuszy, co spowodowało przesunięcie tematu.

>> Zobacz również: Wakacje kredytowe w 2024. Stanowisko NBP i kontrowersje wokół ich przedłużenia. Co zrobi nowy rząd?

Kto będzie objęty wakacjami kredytowymi?

Minister finansów Andrzej Domański zaznaczył, że nie wszyscy kredytobiorcy będą kwalifikowali się do wakacji kredytowych. Projekt ma na celu ochronę osób, które mają trudności ze spłatą kredytów ze względu na wysokie stopy procentowe w kraju.

Zmiany w porównaniu z poprzednimi latami

W przeciwieństwie do poprzednich lat, nowy projekt wakacji kredytowych wprowadza pewne ograniczenia dochodowe dla osób ubiegających się o wsparcie. Poprzednie regulacje nie zawierały takich kryteriów.

Szacowany koszt projektu

Według szacunków opartych na danych UKNF, koszt roczny tego projektu może sięgnąć około 3,6 mld zł, zakładając, że skorzysta z niego 100% uprawnionych. Jednakże przyjęcie, że analogiczny odsetek uprawnionych skorzysta z wakacji kredytowych, jak z poprzednich lat, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł.

To może Cię zainteresować:

>> Wakacje kredytowe BNP Paribas Bank Polska — jak złożyć wniosek

>> Wakacje kredytowe mBank — jak złożyć wniosek

>> Wakacje kredytowe w PKO BP — jak złożyć wniosek

>> Wakacje kredytowe Bank Pekao — jak złożyć wniosek

>> Wakacje kredytowe Santander — jak złożyć wniosek

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu