7 listopada 2023

Co to jest WIBOR 1M? Czym jest wskaźnik WIBOR 1M?

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: materiał własny

WIBOR 1M to jedna z ważnych stóp referencyjnych na polskim rynku finansowym. Ale czym dokładnie jest wskaźnik WIBOR 1M i jak wpływa na różne aspekty systemu finansowego? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej definicji, funkcji oraz znaczenia WIBOR 1M.

WIBOR, czyli Warszawski Indeks Wiborowy, to międzybankowy wskaźnik procentowy, który odzwierciedla oprocentowanie, po jakim banki udzielają sobie kredytów na polskim rynku pieniężnym. WIBOR 1M oznacza, że jest to stawka dla okresu jednego miesiąca.

Wskaźnik ten jest ustanawiany codziennie na podstawie ofert banków zgłaszanych do Polskiego Stowarzyszenia Banków (PSB). W praktyce banki prezentują oferty oprocentowania, po jakim są gotowe pożyczać lub pożyczać od innych instytucji finansowych na okres 1 miesiąca.

WIBOR 1M jest kluczowym instrumentem na rynku finansowym, wpływającym na koszty finansowania dla banków oraz na oprocentowanie różnych produktów kredytowych dostępnych dla konsumentów i firm. Jest często wykorzystywany jako referencyjna stopa procentowa przy ustalaniu warunków umów kredytowych, zarówno kredytów hipotecznych, samochodowych, jak i innych rodzajów finansowania.

Wartość WIBOR 1M zmienia się na bieżąco w zależności od sytuacji na rynku finansowym, zmieniających się oczekiwań co do polityki pieniężnej oraz innych czynników makroekonomicznych. Dla konsumentów i przedsiębiorstw jest to istotne, ponieważ wpływa na koszty obsługi zobowiązań finansowych.

Czytaj także:

Co to jest WIBOR 3M? Wskaźnik WIBOR

Co to jest WIBOR 6M? Czym jest wskaźnik WIBOR 6M?

Czym jest wskaźnik WIBOR 12M?

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu