wibor 1m aktualny

WIBOR 1M to jedna z ważnych stóp referencyjnych na polskim rynku finansowym. Ale czym dokładnie jest wskaźnik WIBOR 1M i jak wpływa na różne aspekty systemu finansowego? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej definicji, funkcji oraz znaczenia WIBOR 1M.

WIBOR, czyli Warszawski Indeks Wiborowy, to międzybankowy wskaźnik procentowy, który odzwierciedla oprocentowanie, po jakim banki udzielają sobie kredytów na polskim rynku pieniężnym. WIBOR 1M oznacza, że jest to stawka dla okresu jednego miesiąca.

Wskaźnik ten jest ustanawiany codziennie na podstawie ofert banków zgłaszanych do Polskiego Stowarzyszenia Banków (PSB). W praktyce banki prezentują oferty oprocentowania, po jakim są gotowe pożyczać lub pożyczać od innych instytucji finansowych na okres 1 miesiąca.

WIBOR 1M jest kluczowym instrumentem na rynku finansowym, wpływającym na koszty finansowania dla banków oraz na oprocentowanie różnych produktów kredytowych dostępnych dla konsumentów i firm. Jest często wykorzystywany jako referencyjna stopa procentowa przy ustalaniu warunków umów kredytowych, zarówno kredytów hipotecznych, samochodowych, jak i innych rodzajów finansowania.

Wartość WIBOR 1M zmienia się na bieżąco w zależności od sytuacji na rynku finansowym, zmieniających się oczekiwań co do polityki pieniężnej oraz innych czynników makroekonomicznych. Dla konsumentów i przedsiębiorstw jest to istotne, ponieważ wpływa na koszty obsługi zobowiązań finansowych.

Czytaj także:

Co to jest WIBOR 3M? Wskaźnik WIBOR

Co to jest WIBOR 6M? Czym jest wskaźnik WIBOR 6M?

Czym jest wskaźnik WIBOR 12M?

...

WIBOR 1M to jedna z ważnych stóp referencyjnych na polskim rynku finansowym. Ale czym dokładnie jest wskaźnik WIBOR 1M i jak wpływa na różne aspekty systemu finansowego? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej definicji, funkcji oraz znaczenia WIBOR 1M.

Czytaj więcej 7 listopada 2023

W dniu 4 września 2023 roku wszystkie oczy rynku finansowego w Polsce skupiają się na stawkach WIBOR, które mają istotny wpływ na naszą gospodarkę i sektor finansowy. Te stawki decydują o cenach kredytów, a także innych produktów finansowych, dlatego też inwestorzy, przedsiębiorcy i osoby korzystające z kredytów z niecierpliwością oczekują informacji na ten temat. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie są prognozy na wrzesień i jakie czynniki będą wpływać na kształtowanie tych stawek.

Czytaj więcej 4 września 2023

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to kluczowy wskaźnik oprocentowania dla rynku finansowego w Polsce. Określa on, ile banki komercyjne są gotowe zapłacić za kredyty udzielane na rynku międzybankowym w Polsce. Wartość WIBOR jest obliczana na podstawie ofert składanych przez różne banki i stanowi istotny wskaźnik dla wielu produktów finansowych, w tym kredytów hipotecznych, kredytów konsumenckich oraz instrumentów finansowych.

Czytaj więcej 1 września 2023

Wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to istotny element polskiego rynku finansowego, stanowiący kluczowy punkt odniesienia dla kosztów finansowania. Jego wartość ma duże znaczenie dla instytucji bankowych, inwestorów oraz klientów korzystających z różnych instrumentów finansowych. W dniu 28 sierpnia, inwestorzy i eksperci z niecierpliwością wyczekują informacji na temat aktualnej wartości WIBOR, która może rzucić światło na aktualną kondycję rynku finansowego oraz dawać wskazówki co do oczekiwanych zmian w przyszłości.

Czytaj więcej 28 sierpnia 2023

WIBOR – skrót od Warsaw Interbank Offered Rate – jest nieodłącznym elementem układanki finansowej, której ruchy stanowią nie tylko o kondycji sektora bankowego, ale także o funkcjonowaniu gospodarki jako całości. W dzisiejszym, dynamicznym środowisku rynkowym, wykresy, stawki i notowania WIBOR stały się wyznacznikiem, którym warto poświęcić uwagę. Nieustanna zmienność stawek procentowych, a w szczególności ich kluczowego reprezentanta – WIBOR – tworzy tło dla wielu decyzji finansowych podejmowanych na różnych płaszczyznach ekonomicznych.

Czytaj więcej 25 sierpnia 2023

Stawka referencyjna WIBOR 3M ma kluczowe znaczenie dla wielu kredytów hipotecznych i gotówkowych w Polsce. W roku 2022 WIBOR 3M znacząco wzrósł, powodując konieczność regulowania coraz wyższych rat przez kredytobiorców. W tym artykule przyjrzymy się aktualnej wysokości WIBOR 3M oraz prognozom dotyczącym jego zmiany w roku 2023.

Czytaj więcej 29 lipca 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu