Według rządowego projektu wakacje kredytowe mają obowiązywać ponownie od 1 maja 2024 r. Do tej pory klienci Alior Banku mieli kilka opcji na złożenie wniosku o zawieszenie rat kredytowych: przez e-mail, osobiście w oddziale banku lub placówce partnerskiej, oraz korespondencyjnie. W tekście przybliżyliśmy pokrótce proces wnioskowania o wakacje kredytowe w Alior Banku.
Czym są ustawowe wakacje kredytowe?
Ustawowe wakacje kredytowe to program zainicjowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2022 r., który miał na celu odciążyć kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne, zmagających się z wyższymi ratami wynikającymi z podwyżek stóp procentowych, spowodowanych wysoką popandemiczną inflacją. Program umożliwiał tymczasowe zawieszenie spłat rat kredytowych, co wiązało się z wydłużeniem okresu kredytowania. Z wakacji kredytowych można było skorzystać względem jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego w PLN, ponadto musiał zostać on przeznaczony na zakup nieruchomości zaspokajającej własną potrzebę mieszkaniową. Sumarycznie w latach 2022-2023 można było odroczyć do 8 rat kredytowych (po 4 raty w każdym roku).
Niestety grudzień 2023 r. oznaczał koniec działania programu w dotychczasowej formie. Nowa propozycja ustawy przedstawiona 5 marca 2024 r. przez premiara Donalda Tuska, zakłada powrót wakacji kredytowych od 1 maja 2024 r., z możliwością zawieszenia płatności 4 rat w ciągu roku (rata w maju i w czerwcu oraz po jednej racie w III i IV kwartale 2024 r.). Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe kryteria uczestnictwa w programie, z ograniczeniem kwoty kredytu do 1 200 000 zł i wymogiem, aby wskaźnik Raty do Dochodu (RdD) wynosił minimum 30%, z wyjątkiem rodzin z co najmniej trójką dzieci. Szczegóły rządowego projektu ustawy ws. wakacji kredytowych zostały opisane w artykule dostępnym pod linkiem, znajdującym się poniżej.

Wakacje kredytowe w 2024 r. – nowe zasady programu. Co musisz wiedzieć?
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Alior Banku?
Wniosek o zawieszenie płatności raty kredytu hipotecznego możesz złożyć na kilka sposobów — za pośrednictwem wiadomości e-mail, w oddziale Alior Banku lub w placówce partnerskiej, albo korespondencyjnie. Niestety nie istnieje możliwość złożenia wniosku przez bankowość internetową, mobilną jak i na infolinii banku.
Jeżeli chcesz uzupełnić wniosek samodzielnie, po czym wysłać go mailowo do rozpatrzenia przez Alior Bank, to pamiętaj o nadaniu wiadomości z adresu e-mail, który został podany do wiadomości banku. Umożliwi to bankowi na potwierdzenie Twojej tożsamości, a potem na rozpatrzenie wniosku — jeżeli zostanie on nadany z nieprawidłowego adresu, wniosek nie zostanie rozpatrzony. Składając wniosek mailowo musisz zamieścić treść wniosku znajdującą się poniżej oraz uzupełnić puste pola z kropkami odpowiednimi danymi.
-
WNIOSEK O ZAWIESZENIE WYKONANIA UMOWY KREDYTOWEJ W ALIOR BANKU SA
Składam wniosek o zawieszenie wykonania umowy kredytowej w Alior Bank S.A., zgodnie z art. 31fa-31fc Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.):
Moje imię i nazwisko ……………………….
Mój numer PESEL …………………………..
Oznaczenie kredytodawcy/banku ……………………………………
Numer umowy kredytu ……………………………….z dnia ………………………… LUB numer rachunku kredytowego ………………………………. (możesz podać nam jedną z tych informacji – numer umowy lub numer rachunku kredytowego)
Okres zawieszenia w miesiącach (cyfra 1, 2 lub 3) …………………………………..
Oświadczam, że po 13 marca 2020 r. utraciłem pracę lub straciłem inne główne źródło dochodu. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Nie zmieniaj treści wiadomości poza miejscami wykropkowanymi. Wyślij do nas maila o wskazanej treści na adres: zawieszenie@alior.pl co będzie równoznaczne ze złożeniem wniosku.
Z kolei jeżeli chcesz złożyć wniosek stacjonarnie w oddziale banku lub w jego placówce partnerskiej, musisz postępować zgodnie z następującymi krokami:
Wydrukuj wzór wniosku, który możesz pobrać pod linkiem.
Wypełnij wniosek odpowiednimi danymi w miejscach kropek.
Ostatni krok to udanie się z uzupełnionym wnioskiem oraz dokumentem tożsamości do najbliższego oddziału banku lub placówki partnerskiej. Na miejscu pracownik Alior Banku przyjmie od Ciebie wniosek oraz potwierdzi Twoją tożsamość na podstawie dokumentów.
Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania wniosku to możesz przepisać jego treść na kartę oraz zamieścić dane w takim odręcznie napisanym wniosku. Druga alternatywa to poproszenie o wzór wniosku w placówce banku.
Podstawowe informacje o Alior Bank

Alior Bank S.A., to bank uniwersalny, będący jednym z liderów sektora bankowego w Polsce, który zatrudnia ponad 8 tys. pracowników, obsługujących ponad 4 mln klientów, w tym 190 tys. klientów biznesowych. Bank prowadzi działalność operacyjną w Polsce od 2008 r., i od tamtej pory rozwinął sieć do 861 oddziałów, w tym placówki partnerskie, a jego biura centrali mieszczą się w trzech kluczowych miastach: Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Alior Bank skupia się na obsłudze klientów indywidualnych oraz biznesowych, oprócz tego kładzie szczególny nacisk na wdrażanie innowacji w swoich usługach, m.in. jako pierwszy bank w Polsce wdrożyli internetowy bank Alior Sync.