W najnowszym raporcie Transparency International opublikowanym we wtorek Polska znalazła się na 47. miejscu spośród 180 analizowanych krajów pod względem indeksu percepcji korupcji (CPI). Z wynikiem 54 punktów na 100 możliwych, kraj ten zanotował najgorszy wynik od dekady, spadając o dwa miejsca w porównaniu z poprzednim rokiem.
Spadek Polski w rankingu
Polska notuje spadek pozycji od 2015 roku, kiedy to zajmowała 29. miejsce z wynikiem 63 punktów. Raport zaznacza, że poprzedni rząd, kierowany przez PiS, “obezwładnił sądownictwo i podkopał rządy prawa”, co przyczyniło się do trwającego spadku percepcji korupcji w kraju.
>> Zobacz również: Kamiński i Wąsik – żenujące widowisko w Pałacu Prezydenckim pod lupą. Decyzja o ułaskawieniu budzi kontrowersje
Reformy rządu a wpływ na wyniki
Rząd w Warszawie, zmotywowany ograniczeniem dostępu do środków unijnych, podjął działania w celu wycofania się z niektórych kontrowersyjnych reform. Pomimo tego, Polska nadal boryka się z negatywnymi skutkami działań poprzednich rządów.
Globalne wyzwania z korupcją
Raport podkreśla, że korupcja stanowi globalny problem, a ponad dwie trzecie krajów uzyskało wynik poniżej 50 punktów na 100. Organizacja wskazuje, że wymiar sprawiedliwości odgrywa kluczową rolę w walce z korupcją, a kara za wykroczenia jest niezbędna do utrzymania rządów w ryzach.
>> Czytaj także: Tusk ogłasza zakończenie prac nad projektem ustawy dot. dostępu do tabletki „dzień po” bez recepty. Wielkie zmiany w przepisach dot. antykoncepcji awaryjnej
Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje
Najmniej skorumpowanymi krajami są Dania, Finlandia, Nowa Zelandia, Norwegia i Singapur. Z kolei największe problemy z korupcją występują w krajach takich jak Somalia, Wenezuela, Syria, Sudan Południowy i Jemen.
Sytuacja w Unii Europejskiej
Wśród państw Unii Europejskiej, już drugi rok z rzędu najgorszy wynik notują Węgry, wyprzedzając Bułgarię i Rumunię.
François Valérian, szef Transparency International, podkreśla, że korupcja będzie się rozwijać, dopóki wymiar sprawiedliwości nie będzie w stanie skutecznie karać za wykroczenia. Organizacja wzywa do podjęcia działań mających na celu wzmocnienie instytucji sprawiedliwości dla skutecznej walki z korupcją.
Raport oparty jest na danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak Bank Światowy czy Światowe Forum Ekonomiczne.