Polska

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to temat, który stał się coraz bardziej palący w ostatnich latach. W tym kontekście państwowy instytut NASK miał być bastionem przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji i fake newsom. Jednakże, jak pokazują raporty, jego działania skierowano w zupełnie innym kierunku.

Zmiana priorytetów: od walki z dezinformacją do analizy opinii publicznej

W okresie poprzedzającym wybory, NASK miał zadbać o monitorowanie opinii publicznej na temat rządu, szczególnie partii rządzącej - Prawa i Sprawiedliwości. Zamiast zwalczać dezinformację, instytut skoncentrował się na analizie reakcji internautów na różne wydarzenia związane z działalnością polityczną, w tym na tematy dotyczące członków partii rządzącej.

Przeznaczenie zasobów na inne cele

Początkowo dział przeciwdziałania dezinformacji w NASK miał znaczący budżet oraz zatrudniał ponad 20 osób. Jednakże, zamiast na zwalczanie rosyjskiej propagandy, środki finansowe oraz siły robocze kierowano na zbieranie informacji na temat wizerunku polityków i partii rządzącej.

Ostra krytyka i kontrowersje

Decyzje NASK budzą wiele kontrowersji i krytyki, zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów. Zdaniem niektórych, finansowanie tego typu działań ze środków publicznych jest nieuzasadnione i nielegalne.

Walka o uczciwość procesu wyborczego

Choć politycy PiS nie komentują tych doniesień, istnieje głosy, że działania te mogą mieć wpływ na uczciwość procesu wyborczego. Niejasne jest również, czy NASK wykorzystywał zebrane informacje do celów partyjnych.

NASK, jako państwowy instytut zajmujący się cyberbezpieczeństwem, musi mieć jasno określone cele i priorytety. Walka z dezinformacją powinna być głównym zadaniem, a wszelkie działania powinny służyć obronie interesów państwa, nie zaś interesom politycznym jednej partii.

...

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyraził swoje niezadowolenie wobec obecnego stanu na granicy z Polską, sugerując, że blokady i protesty nie są związane z handlem zbożem, ale raczej są wynikiem politycznych kwestii. Podkreślając erozję solidarności, Zełenski wzywa do sprawiedliwych decyzji.

Czytaj więcej 20 lutego 2024

Donald Tusk, premier Polski, zainicjował plan odbudowy współpracy między Polską, Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego. Tusk podkreślił, że ten format współpracy może skupić się na kluczowych kwestiach bezpieczeństwa, obrony oraz inwestycji w przemysł obronny. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, skomentował te zapowiedzi jako „zabawę w politykę, a nie politykę”.

Czytaj więcej 13 lutego 2024

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej na nadchodzący wtorek, 13 lutego. Głównym celem posiedzenia będzie dyskusja nad realizacją kluczowych inwestycji strategicznych oraz modernizacją polskiej armii. Planowane spotkanie będzie miało charakter dwuczłonowy, składający się z części jawnego oraz niejawnego posiedzenia.

Czytaj więcej 13 lutego 2024

Donald Tusk, premier Polski, planuje spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Portal „Sueddeutsche Zeitung” zauważa, że obecnie Tusk stoi przed wyzwaniem naprawy relacji między Polską a Niemcami, które zostały nadwyrężone przez poprzedni rząd, zwłaszcza przez retorykę PiS, która przedstawiała Niemcy jako wroga.

Czytaj więcej 12 lutego 2024

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) opublikowała oświadczenie w kwestii obsadzenia mandatów po byłych posłach Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. W odpowiedzi na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni, dotyczący obsadzenia tych miejsc, PKW wskazała potencjalnych kandydatów, ale jednocześnie zastrzegła, że nie jest to stanowisko PKW w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatów poselskich.

Czytaj więcej 8 lutego 2024

Koniec okresu dwuletniej opieki dla przewoźników lotniczych w Polsce stanowi poważne wyzwanie. Od wtorku Straż Graniczna zacznie nakładać kary na przewoźników, którzy nie przekazali danych pasażerów, co może skutkować wielomilionowymi sankcjami. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pozostawił ten problem następnemu rządowi do rozwiązania – raportuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej 6 lutego 2024

Decyzja o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu wywołała gwałtowną reakcję inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Akcje spółki zaliczyły niemal natychmiastowy skok, kończąc czwartkowe notowania na imponującym plusie, ze wzrostem o 4,61 procent. Ta dynamiczna zmiana rynkowa rzuca nowe światło na dalszy rozwój sytuacji w jednej z kluczowych firm energetycznych w Polsce.

Czytaj więcej 2 lutego 2024

Planujesz otworzyć biznes w Polsce? Kraj ten zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów, zarówno ze względu na liczny rynek (37,5 mln osób), jak i przyjazną politykę wspierającą rozwój przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych aspektów działalności biznesowej w Polsce są kwestie podatkowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące podatków w Polsce.

Czytaj więcej 30 stycznia 2024

Jak donoszą dziś media, skazani politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostali we wtorek ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, opuszczając zakłady karnę w Radomiu i Przytułach Starych po 15 dniach pobytu. Ułaskawienie nastąpiło po wydaniu prawomocnego wyroku, a mandaty poselskie obu polityków wygasły wraz z tą decyzją.

Czytaj więcej 24 stycznia 2024

BOŚ Bank to polski bank oferujący różnorodne usługi finansowe, a jego kod SWIFT/BIC to EBOSPLPWXXX. Kod ten jest unikalnym identyfikatorem umożliwiającym szybkie i bezpieczne przekazywanie środków między bankami na całym świecie.

Czytaj więcej 18 stycznia 2024

Jarosław Kaczyński, lider partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), podkreśla, że nie zauważył gestu wykonanego przez Mariusza Kamińskiego podczas posiedzenia Sejmu. Kamiński, skazany polityk PiS i były minister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawił ten ruch jako „gest Kozakiewicza”.
„Kaczyński o 'Geście Kozakiewicza’ Kamińskiego: Rzeczywistość a Manipulacja”

Czytaj więcej 3 stycznia 2024

Jak donoszą media, banki od wtorku wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Decyzję tę potwierdza komunikat opublikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program Bezpieczny kredyt 2 procent zakładał dopłaty do kredytu przez 10 lat, mające utrzymać oprocentowanie zobowiązania na poziomie 2 proc. plus marża banku przez cały ten okres. Rządowy Fundusz Mieszkaniowy miał być źródłem finansowania dopłat do rat.

Czytaj więcej 2 stycznia 2024

Jak relacjonują dzisiejsze media, w latach 2017-2023 rząd przekazał obligacje skarbowe na niemal 100 miliardów złotych, z czego 10 miliardów trafiło do TVP. Według ekonomisty i prezesa Instytutu Finansów Publicznych, Sławomira Dudka, było to ukryte działanie prowadzące do deficytu budżetowego. Dokładniej, w swoich mediach społecznościowych stwierdził, że to „drugie największe kreatywne rozwiązanie księgowe rządu Morawieckiego”, obok funduszu COVID-19 w BGK.

Czytaj więcej 28 grudnia 2023

Jak donoszą media, minister finansów Andrzej Domański ogłosił zakończenie współpracy Jacka Kurskiego i Kacpra Kamińskiego z Bankiem Światowym. Były prezes TVP, Jacek Kurski, pełnił przez ponad rok funkcję Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Z kolei syn byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, Kacper Kamiński, był doradcą zastępcy dyrektora wykonawczego w centrali Banku Światowego.

Czytaj więcej 27 grudnia 2023

Jak donosi serwis TVN24, incydent w Sejmie, gdzie poseł Grzegorz Braun użył gaśnicy proszkowej podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych, wywołał falę kontrowersji i zdziwienia. W rozmowie z „Faktem”, Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości, opowiedziała o dramatycznych chwilach, kiedy Braun skierował w jej stronę strumień proszku, co skutkowało utratą przytomności i koniecznością hospitalizacji.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023

Jak donoszą media, rok 2024 przyniesie szereg zmian w polskim systemie podatkowym, które mogą znacząco wpłynąć na przedsiębiorców oraz podatników. Nowe regulacje obejmują obszary fakturowania, opodatkowania CIT, opłaty związane z plastikiem, limity w PIT, stawki VAT, pomoc dla ofiar działań wojennych na Ukrainie oraz wzrost stawek podatków lokalnych, w tym od nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zmian, które zgodnie z analizą Grant Thornton (GT) warto śledzić.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023

Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Wniosek ten został potwierdzony przez premiera Donalda Tuska, który jednocześnie zapowiedział, że do końca bieżącego roku kraj ten otrzyma pierwszą zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro z programu RePowerEu.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oficjalnie mianował Cezarego Tomczyka i Pawła Bejdę na stanowiska sekretarzy stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. MON podało tę informację na platformie X, wcześniej znaną jako Twitter. W środę odbyło się przekazanie obowiązków ministra obrony narodowej, a Władysław Kosiniak-Kamysz został również wicepremierem.

Czytaj więcej 14 grudnia 2023

W Sejmie zawirowania i kontrowersje wokół zachowania posła Grzegorza Brauna z Konfederacji budzą pytanie, czy istnieje możliwość utraty przez niego mandatu poselskiego. Incydent, w którym Braun używając gaśnicy zgasił świecę chanukową, wywołał burzę, skłaniając marszałka Szymona Hołownię do wykluczenia go z obrad. Prezydium Sejmu podjęło dalej decyzję o karze finansowej dla Brauna, a także skierowało zawiadomienie do prokuratury.

Czytaj więcej 13 grudnia 2023

Jak donoszą media, Sejm dokonał wyboru nowego premiera w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. 248 posłów opowiedziało się za powołaniem na stanowisko szefa rządu Donalda Tuska, podczas gdy 201 było przeciwnych, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, pełnił funkcję premiera Polski przez 7 lat przed objęciem stanowiska w Brukseli. Jego powrót do krajowej polityki został przyjęty z pewnym zaskoczeniem, ale zdobył poparcie Sejmu.

Czytaj więcej 12 grudnia 2023

Narodowy Bank Polski (NBP) stoi w obliczu możliwości zakończenia roku 2023 rekordową stratą, osiągającą nawet 20 miliardów złotych. W początkowych założeniach rządu Prawa i Sprawiedliwości zakładano, że bank centralny osiągnie zysk, co przyniesie 6 miliardów złotych do państwowej kasy. Jednak, jeśli prognozy o straty NBP się sprawdzą, żadne środki nie trafią z banku centralnego do budżetu, co stanowi wyzwanie dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Czytaj więcej 11 grudnia 2023

xW najnowszych doniesieniach politycznych pojawia się informacja, że Dariusz Klimczak, doświadczony polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), ma zostać ministrem infrastruktury w nowym rządzie Donalda Tuska. Jego nominacja jest tematem gorących dyskusji, a wieloletnie zaangażowanie w działalność samorządową oraz rola w strukturach partyjnych czynią go ciekawym kandydatem na kluczowe stanowisko.

Czytaj więcej 11 grudnia 2023

Jak donoszą dziś media, Jacek Sasin, poseł PiS i były minister aktywów państwowych, zapowiada stawienie się przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Sasin wyraził nadzieję, że komisja ta nie będzie przypominała „komunistycznej jaczejki” i podkreślił, że konkurenci polityczni, zwłaszcza Platforma Obywatelska (PO), torpedowali przeprowadzenie tych wyborów

Czytaj więcej 8 grudnia 2023

Jak donoszą media, czwartkowe obrady Sejmu przyniosły burzliwe wydarzenia, w tym zamieszanie i konfrontację pomiędzy posłami. Głównymi aktorami tego niecodziennego spektaklu byli poseł PiS Przemysław Czarnek oraz poseł KO Cezary Tomczyk. To wydarzenie z pewnością wpłynie na obieg informacyjny i stanowi istotny element aktualnej sytuacji politycznej.

Czytaj więcej 7 grudnia 2023

W ostatnich dniach Polska stała się świadkiem gwałtownego sporu dotyczącego projektu ustawy zakładającego zamrożenie cen energii. Premier Mateusz Morawiecki nazwał go brutalnym lobbingiem i wezwał do utworzenia komisji śledczej. Jednak to, co miało być głównym tematem dyskusji, to „afera wiatrakowa”. Premier oskarżył media, w tym „Fakty” TVN, o ignorowanie tej sprawy. Sprawdzimy, jakie są fakty i jak media TVN24 rzeczywiście relacjonowały tę kontrowersyjną kwestię.

Czytaj więcej 6 grudnia 2023

W nowym projekcie legislacyjnym, przygotowanym przez Koalicję Obywatelską (KO) i Trzecią Drogę (TD), znalazły się kontrowersyjne regulacje dotyczące energetyki, w tym zamrożenie cen energii. Jednakże, jednym z najbardziej dyskutowanych punktów projektu jest liberalizacja zasad budowy farm wiatrowych na lądzie. Określana jako „pierwsza wrzutka nowego Sejmu,” ta inicjatywa budzi obawy i krytykę ze strony różnych grup interesów.

Czytaj więcej 30 listopada 2023

W okresie od stycznia do września 2023 roku liczba wyroków sądowych w sprawach frankowych osiągnęła imponujący poziom prawie 11,2 tysiąca, co stanowi wzrost o 1,5 tysiąca w porównaniu z całym 2022 rokiem – wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez renomowaną kancelarię prawną Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. Co istotne, aż 97 procent tych wyroków było korzystnych dla kredytobiorców.

Czytaj więcej 27 listopada 2023

Jak donoszą media, Citi Handlowy odnotował znaczący wzrost zysku netto w trzecim kwartale 2023 roku. Wynik finansowy grupy Banku Handlowego, znanej również jako bank Citi Handlowy, wzrósł do 592 mln zł, w porównaniu do 283 mln zł w poprzednim roku. To o 3% więcej niż przewidywali analitycy, którzy zakładali zysk na poziomie 574 mln zł. W porównaniu do drugiego kwartału, zysk spadł o 3%. Po trzech kwartałach roku, zysk netto grupy wynosi już 1,81 mld zł, w porównaniu do 1,07 mld zł w poprzednim roku.

Czytaj więcej 13 listopada 2023

mBank, jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku bankowym, kryje w sobie szereg interesujących faktów i wydarzeń związanych z historią swojej działalności. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek, które ukazują różne oblicza tej instytucji finansowej.

Czytaj więcej 7 listopada 2023

W dniu 26 października, wszyscy zainteresowani rynkiem finansowym, a zwłaszcza akcjami PKO BP, z utęsknieniem wypatrują kolejnych wydarzeń. Dzisiejszy dzień obiecuje być istotny dla inwestorów śledzących kurs tej renomowanej spółki. Warto wnikliwie przyjrzeć się, jakie czynniki mogą wpłynąć na kurs akcji PKO BP i jakie decyzje inwestycyjne mogą być podejmowane w świetle dzisiejszych wydarzeń na rynku. Oto analiza kluczowych zagadnień, które mogą kształtować dzisiejszy dzień inwestycyjny, z naciskiem na PKO BP.

Czytaj więcej 26 października 2023

Doniesienia medialne wskazują, że prezydent Andrzej Duda prowadzi konstruktywny dialog z przedstawicielami opozycji, w tym z Donaldem Tuskiem. Podczas wczorajszych rozmów prezydent zapewnił, że szanować będzie wyniki wyborów, a w przypadku potwierdzenia większości opozycji w parlamencie, powierzy jej misję utworzenia nowego rządu. Komunikat ten został skomentowany przez Donalda Tuska, który zauważył, że prezydent Duda wydaje się przejawiać otwartość na współpracę.

Czytaj więcej 25 października 2023

Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych w Polsce, ogłoszone w ostatnich sondażach late poll, zdają się nie przynieść radykalnych zmian w polityce Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy z Morgan Stanley, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, prognozują, że choć wyniki te przynoszą zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, opozycja może liczyć na większość parlamentarną, co nie wpłynie zbytnio na aktualną strukturę RPP.

Czytaj więcej 16 października 2023

Jak donoszą dziś media, Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała częściowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Na podstawie danych z 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 40,17 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 26,55 proc., Trzecia Droga – 13,66 proc., Lewica – 8,34 proc., a Konfederacja – 7,35 proc. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 1,81 proc. głosów. Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc., co stanowi najwyższy poziom w historii III Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej 16 października 2023

Dzięki dostępowi do aktualnych notowań giełdowych, inwestorzy i obserwatorzy rynku mogą na bieżąco śledzić wydarzenia na giełdzie. Początek września nie jest wyjątkiem, a akcje spółek, zwłaszcza w sektorze bankowym, są przedmiotem szczególnej uwagi. Jedną z takich instytucji finansowych, której notowania są w centrum zainteresowania, jest mBank. Bank ten odgrywa istotną rolę na polskim rynku bankowym, a zrozumienie, jak kształtuje się cena jego akcji, może dostarczyć cennych informacji inwestorom.

Czytaj więcej 1 września 2023

Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF): Zielone Światło dla Nowego Prezesa. Decyzja KNF, jednogłośnie wyrażająca zgodę na nominację Dariusza Szweda, była owocem długich konsultacji i analizy profilu tego wybitnego eksperta. Zaskakujące jednak było to, że ta nominacja przyszła po wcześniejszym powołaniu Szweda na stanowisko wiceprezesa banku w połowie kwietnia. Teraz, po uzyskaniu pozwolenia od KNF, Dariusz Szwed obejmuje kluczową pozycję – fotel prezesa PKO BP.

Czytaj więcej 31 sierpnia 2023

Dzisiaj skupimy się na notowaniach akcji Pekao SA, jednego z wiodących banków w Polsce. Przyjrzymy się zmienności oraz wahaniom cen akcji, a także przeanalizujemy wykres notowań na czwartek, 31 sierpnia. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jaka była cena akcji Pekao SA w tym dniu i jakie trendy mogły wpłynąć na te notowania. Odkryjmy, ile obecnie kosztują akcje tego bankowego giganta i czy w ostatnim czasie miało miejsce znaczące zdarzenie, które mogło wpłynąć na cenę akcji.

Czytaj więcej 31 sierpnia 2023

Cena akcji Pekao SA w dniu poniedziałek, 28 sierpnia, przyciągnęła uwagę inwestorów, otwierając drzwi do analizy, jak gigantyczny sektor bankowy rozpoczął ostatni wakacyjny tydzień. W czasach dynamicznych zmian na rynkach finansowych, szczególnie w sektorze bankowym, niezwykle ważne jest zrozumienie czynników wpływających na zmienność i wydźwięk notowań. Ten artykuł zajmie się analizą zmienności kursu akcji Pekao SA, przyglądając się zarówno wydarzeniom rynkowym, gospodarczym oraz politycznym, które miały wpływ na tę sytuację, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej 28 sierpnia 2023

Jak donoszą media, nadchodzi nowa zmiana w krajobrazie bankomatów w Polsce, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji gotówkowych. Już za niewiele ponad miesiąc, z dniem 23 września 2023 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nakładające na banki obowiązek wyposażenia 40 procent bankomatów w kraju w systemy barwienia banknotów. Nowe przepisy mają skutecznie przeciwdziałać atakom na bankomaty oraz zapewnić większe bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i instytucjom finansowym.

Czytaj więcej 25 sierpnia 2023

Dziś, w piątek 18 sierpnia, skupiamy się na tym, jak akcje Pekao SA reagują na zmieniający  się klimat rynkowy. Prześledzimy również bieżącą sytuację na światowych rynkach finansowych, a także skoncentrujemy się na ogólnych trendach w sektorze bankowym. Analizując wpływ różnorodnych czynników, zarówno ekonomicznych, politycznych, jak i rynkowych, postaramy się zrozumieć, jakie czynniki mogą wpłynąć na dzisiejsze ruchy cenowe oraz ogólne tendencje w sektorze bankowym i na globalnych rynkach finansowych. Zachęcamy do lektury, aby uzyskać pełniejszy obraz bieżącej sytuacji inwestycyjnej i dowiedzieć się, jak może się ona kształtować w ciągu tego dnia na rynkach finansowych.

Czytaj więcej 18 sierpnia 2023

Współczesne rynki finansowe stanowią dynamiczne i niezwykle zmiennokształtne środowisko, w którym notowania akcji podlegają nieustannym wahaniom. Wszystkie gałęzie gospodarki są niejako tkanką współdziałającą w tym złożonym ekosystemie, lecz sektor bankowy wykazuje szczególną wagę jako fundament stabilności i rozwoju każdej narodowej ekonomii. W tym kontekście, w Polsce, istotnym graczem na tej scenie jest PKO Bank Polski, a dynamika cen jego akcji ma istotny wpływ na ocenę kondycji sektora finansowego. 

Czytaj więcej 16 sierpnia 2023

Współczesne rynki finansowe to dynamiczne i zmiennokształtne środowisko, gdzie notowania akcji są narażone na ciągłe wahania. Wśród różnorodnych sektorów gospodarki szczególną uwagę przyciąga sektor bankowy, będący ogniwem kluczowym dla stabilności i rozwoju każdej narodowej ekonomii. W tym kontekście, jednym z wiodących graczy na polskiej scenie bankowej jest PKO Bank Polski, którego akcje są przedmiotem zainteresowania inwestorów oraz ekspertów. 

Czytaj więcej 16 sierpnia 2023

W dniu 14 sierpnia 2023 roku, rynek finansowy w Polsce został ponownie wstrząśnięty gwałtownymi zmianami w notowaniach akcji bankowych gigantów, takich jak Pekao SA. Wysoka zmienność na rynku bankowym, której jesteśmy świadkami, odzwierciedla dynamiczne wyzwania, z jakimi sektor ten boryka się od pewnego czasu. Decyzje i wydarzenia na skalę globalną oraz lokalną wpływają na ekosystem bankowy, a jednym z kluczowych czynników wpływających na tę zmienność jest niedawna orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów udzielonych w formie franków szwajcarskich.

Czytaj więcej 14 sierpnia 2023

W dniu 14 sierpnia 2023 roku, rynek akcji stanął w centrum uwagi, a szczególnie notowania spółek sektora bankowego. Na wykresie PKO BP widzimy mocny spadek cen akcji. To właśnie w tej chwili, w poniedziałkowy poranek inwestorzy i analitycy obserwowali z niecierpliwością, jak zmieniają się wartości akcji największych polskich spółek bankowych.

Czytaj więcej 14 sierpnia 2023

Sierpniowy przegląd ekonomiczny ze słowami Dawida Pachuckiego, głównego ekonomisty w PZU Klimat gospodarczy w strefie euro, co oznacza u naszego kluczowego partnera handlowego, coraz bardziej traci na dynamice. Zbiorcze wskaźniki PMI w ciągu dwóch ostatnich miesięcy są poniżej bariery 50 punktów, co wskazuje na kurczenie się ekonomii. Ten trend ma wpływ na nastrój w polskich firmach. W lipcu wskaźnik przemysłowego PMI w Polsce spadł do poziomu 43,5 punktu, co stanowi najniższy poziom od listopada zeszłego roku. To już drugi spadek po czerwcu, kiedy to zmniejszył się z 47 do 45,1 punktu.

Czytaj więcej 11 sierpnia 2023

10 sierpnia 2023 roku to dzień, który zapisze się w historii polsko-ukraińskich relacji jako moment owocnej współpracy i przyjaźni. Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił plany emisji wyjątkowych srebrnych monet kolekcjonerskich, które zostaną wyprodukowane we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, przypadającego na 24 sierpnia. Monety noszą wyjątkowy tytuł: „Przyjaźń i Braterstwo to Największe Bogactwo”.

Czytaj więcej 10 sierpnia 2023

BNP Paribas Bank Polska S.A. ogłosił nową promocję „Powrót z wakacji”, która kusi nowych klientów atrakcyjnymi nagrodami. Promocja jest organizowana przez Hagen Sp. z o.o. i trwa do osiągnięcia 3000 rejestracji w promocji, ale nie dłużej niż do 21 sierpnia 2023 roku. Jest to doskonała okazja dla tych, którzy planują otwarcie konta osobistego i aktywne […]

Czytaj więcej 2 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu