Indeks percepcji korupcji (CPI)

W najnowszym raporcie Transparency International opublikowanym we wtorek Polska znalazła się na 47. miejscu spośród 180 analizowanych krajów pod względem indeksu percepcji korupcji (CPI). Z wynikiem 54 punktów na 100 możliwych, kraj ten zanotował najgorszy wynik od dekady, spadając o dwa miejsca w porównaniu z poprzednim rokiem.

Spadek Polski w rankingu

Polska notuje spadek pozycji od 2015 roku, kiedy to zajmowała 29. miejsce z wynikiem 63 punktów. Raport zaznacza, że poprzedni rząd, kierowany przez PiS, "obezwładnił sądownictwo i podkopał rządy prawa", co przyczyniło się do trwającego spadku percepcji korupcji w kraju.

>> Zobacz również: Kamiński i Wąsik – żenujące widowisko w Pałacu Prezydenckim pod lupą. Decyzja o ułaskawieniu budzi kontrowersje

Reformy rządu a wpływ na wyniki

Rząd w Warszawie, zmotywowany ograniczeniem dostępu do środków unijnych, podjął działania w celu wycofania się z niektórych kontrowersyjnych reform. Pomimo tego, Polska nadal boryka się z negatywnymi skutkami działań poprzednich rządów.

Globalne wyzwania z korupcją

Raport podkreśla, że korupcja stanowi globalny problem, a ponad dwie trzecie krajów uzyskało wynik poniżej 50 punktów na 100. Organizacja wskazuje, że wymiar sprawiedliwości odgrywa kluczową rolę w walce z korupcją, a kara za wykroczenia jest niezbędna do utrzymania rządów w ryzach.

>> Czytaj także: Tusk ogłasza zakończenie prac nad projektem ustawy dot. dostępu do tabletki „dzień po” bez recepty. Wielkie zmiany w przepisach dot. antykoncepcji awaryjnej

Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje

Najmniej skorumpowanymi krajami są Dania...

facebook linkedin link search star star-empty menu