Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wraz z premierem Belgii, Alexandrem De Croo, przybędą do Polski w piątek, dzień przed drugą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie. Ich wizyta ma na celu przeprowadzenie trójstronnego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem oraz omówienie szeregu kwestii dotyczących sytuacji na wschodniej granicy Polski oraz możliwości odblokowania unijnych funduszy dla kraju.
Premier Tusk, podczas czwartkowej konferencji prasowej, zapowiedział, że ważnym punktem rozmów będzie także konieczność przewartościowania polityki Unii Europejskiej w kontekście wydarzeń na granicy z Ukrainą. W szczególności zaznaczył, że sytuacja ta dotyczy nie tylko interesów Polski, ale całej Unii Europejskiej, gdyż granica z Ukrainą jest granicą europejską.
>> czytaj także: Turbulentne głosowanie w Sejmie! PiS przeciwko odrzuceniu projektu dotyczącego tabletki ‘dzień po
Jednakże głównym tematem dyskusji ma być potencjalne odblokowanie funduszy unijnych dla Polski. Premier Tusk wyraził optymizm co do pozytywnego rozstrzygnięcia tej kwestii, podkreślając intensywną pracę ministra Adama Bodnara, która ma przynieść oczekiwane efekty.
Warto przypomnieć, że Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plan reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, mający na celu zakończenie procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski, która została wszczęta w 2017 roku. Plan ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez państwa członkowskie, jednakże Komisja Europejska warunkuje zamknięcie procedury jego skuteczną realizacją.
Wizyta von der Leyen i De Croo w Polsce będzie również okazją do rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta ta ma duże znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla Unii Europejskiej, jako że omawiane kwestie mają wpływ na stabilność i rozwój całego regionu.