29 lutego 2024

Nie zapomnij! Ostatni dzwonek dla pracodawców emerytów. ZUS czeka na dokumenty…

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Ostatni dzwonek dla pracodawców zatrudniających emerytów! Dziś, 29 lutego 2024 roku, mija termin na przekazanie dokumentów o przychodach seniorów do ZUS. Bez nich, nie będą mogli sprawdzić, czy emeryci nie przekraczają limitów.

>> Czytaj więcej >> Zmiany w L4 pod lupą ZUS! Urząd zaostrza kontrolę nad zwolnieniami chorobowymi

Ważne obowiązki pracodawców

Wymóg przekazania zaświadczenia o przychodach dotyczy wszystkich płatników składek, a termin na ich przesłanie wygasa właśnie dzisiaj. Zarówno pracodawcy, jak i zleceniodawcy, muszą dostarczyć te dokumenty.

Co zawiera zaświadczenie?

W dokumentach do ZUS muszą znaleźć się wszystkie przychody, które były podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To obejmuje różne umowy o pracę, działalność gospodarczą czy prace wykonywane podczas kary pozbawienia wolności.

>> Czytaj więcej >> Podwyżki emerytur i dodatków! Marzec 2024 przyniesie korzystne zmiany dla beneficjentów

Niezbędne informacje

Ważne jest również wskazanie przychodów, od których nie opłacono składek na ubezpieczenia społeczne, ale są one podstawą do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pamiętajmy, że niektórzy seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny przed 2023 rokiem, nie podlegają temu obowiązkowi.

Zmiany w limitach od marca

Od 1 marca 2024 r. limity dorabiania dla emerytów ulegają zmianie. Bezpieczną granicą dla wcześniejszych emerytów będzie kwota 5278,30 zł brutto miesięcznie. Przekroczenie tych limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń przez ZUS.

Zadbajmy o przekazanie niezbędnych dokumentów dzisiaj, by uniknąć problemów z ZUS i zapewnić emerytom prawidłowe świadczenia.

>> Czytaj więcej >> PPE vs PPK – co wybrać?

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu