nowy podatek

Ostatni dzwonek dla pracodawców zatrudniających emerytów! Dziś, 29 lutego 2024 roku, mija termin na przekazanie dokumentów o przychodach seniorów do ZUS. Bez nich, nie będą mogli sprawdzić, czy emeryci nie przekraczają limitów.

>> Czytaj więcej >> Zmiany w L4 pod lupą ZUS! Urząd zaostrza kontrolę nad zwolnieniami chorobowymi

Ważne obowiązki pracodawców

Wymóg przekazania zaświadczenia o przychodach dotyczy wszystkich płatników składek, a termin na ich przesłanie wygasa właśnie dzisiaj. Zarówno pracodawcy, jak i zleceniodawcy, muszą dostarczyć te dokumenty.

Co zawiera zaświadczenie?

W dokumentach do ZUS muszą znaleźć się wszystkie przychody, które były podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To obejmuje różne umowy o pracę, działalność gospodarczą czy prace wykonywane podczas kary pozbawienia wolności.

>> Czytaj więcej >> Podwyżki emerytur i dodatków! Marzec 2024 przyniesie korzystne zmiany dla beneficjentów

Niezbędne informacje

Ważne jest również wskazanie przychodów, od których nie opłacono składek na ubezpieczenia społeczne, ale są one podstawą do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pamiętajmy, że niektórzy seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny przed 2023 rokiem, nie podlegają temu obowiązkowi.

Zmiany w limitach od marca

Od 1 marca 2024 r. limity dorabiania dla emerytów ulegają zmianie. Bezpieczną granicą dla wcześniejszych emerytów będzie kwota 5278,30 zł brutto miesięcznie. Przekroczenie tych limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń przez ZUS.

Zadbajmy o przekazanie niezbędnych dokumentów dzisiaj, by unikną...

Wraz z początkiem roku wszedł w życie nowy podatek, jednak niewiele osób jest o nim świadomych. O czym dokładnie mowa? Otóż, jest to tzw. podatek minimalny, który został wprowadzony ustawą z października 2021 r. jako część zmian podatkowych w ramach “Polskiego Ładu”. Planowano, że zacznie obowiązywać od początku 2022 r., jednak termin ten został przesunięty na początek 2024 r.

Czytaj więcej 29 lutego 2024

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawił się alarmujący tytuł: “Będzie nowy podatek od ogrzewania. Tyle wyniesie opłata za ogrzewanie węglem i gazem.” Internauci szybko zaczęli rozpowszechniać informacje na ten temat, co wywołało wiele pytań i komentarzy. Warto jednak przyjrzeć się bliżej, z czym wiąże się ta opłata i jakie mogą być jej skutki dla właścicieli nieruchomości.

Czytaj więcej 15 lutego 2024
facebook linkedin link search star star-empty menu