11 czerwca 2024

Kredytobiorcy w oczekiwaniu – ekonomiści mają złe wieści!

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W ostatnim czasie inflacja w Polsce zmniejszyła się i wróciła do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), co wydaje się dobrą wiadomością dla gospodarki. Jednakże, mimo oczekiwań na obniżkę stóp procentowych i ulgi dla kredytobiorców, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wciąż trzyma się swojej jastrzębiej postawy. W rezultacie, obniżka stóp procentowych może nie nastąpić przed rokiem 2026, przewidują eksperci Banku Pekao.

Według raportu “Makrokompas”, członkowie RPP argumentują, że wzrost płac oraz podwyżka cen energii i gazu od lipca utrzymują presję na inflację. Przewiduje się, że wzrost aktywności gospodarczej doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji bazowej. Mimo spekulacji o możliwej obniżce stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, ekonomiści uważają, że będzie to miało miejsce najwcześniej w 2026 roku.

EBC i NBP – różne strategie?

Wraz z decyzją Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o pierwszym cięciu stóp od pewnego czasu, pojawiają się pytania, czy NBP pójdzie w jego ślady. Jednakże, eksperci banku w Polsce twierdzą, że luzowanie polityki pieniężnej przez EBC będzie bardziej ostrożne niż jego wcześniejsze działania. Przewidują także kolejne cięcia stóp procentowych w strefie euro i Federalnym Rezerwowym Systemie Bankowym (Fed) w USA.

Wyzwania dla polskiej waluty

Wzrost rentowności polskich obligacji wynikający z jastrzębiej polityki pieniężnej RPP, oraz bogaty kalendarz aukcji SPW w drugiej połowie czerwca, stanowią wyzwanie dla złotego. Chociaż inflacja na chwilę obecną znajduje się w celu, RPP nadal utrzymuje swoje jastrzębie nastawienie, spodziewając się odbicia inflacji w drugiej połowie 2024 roku.

Czy EBC i NBP podejmą podobne decyzje, czy też ich strategie będą się różnić? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy gospodarki śledzą rytm zmian na rynkach finansowych.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu