Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, otrzyma podwyżkę wynagrodzenia o blisko 200 tys. zł rocznie. Zarząd NBP przyjął uchwałę, która zwiększa jego premię z 100% do 130% pensji, co przekłada się na łączne wynagrodzenie w wysokości 230% podstawy. To kontrowersyjne podwyżki następują w momencie, gdy Glapiński jest przesłuchiwany przez komisję mogącą doprowadzić go przed Trybunał […]
Ostatnio inflacja w Polsce spadła i wróciła do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), co wydaje się dobrą wiadomością dla gospodarki. Niemniej jednak, mimo oczekiwań na obniżkę stóp procentowych i ulgi dla kredytobiorców,…
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie w środę, a oczekuje się, że wkrótce ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści z największych banków w kraju przewidują, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, choć istnieje pewne prawdopodobieństwo niespodzianki.
Wtorek rozpoczął się z zaplanowanym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, które rozciągnie się na dwa dni, natomiast konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce, jest przewidziana na czwartek.
Jak donoszą dziś media, rok 2023 przyniósł pierwsze obniżki stóp procentowych po ponad trzech latach. Skutkiem tego była lekka redukcja rat złotowych kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Pytanie, jakie perspektywy otwierają się przed kredytobiorcami w ciągu następnych 12 miesięcy?
Członek Rady Polityki Pieniężnej, Ludwik Kotecki, wypowiedział się na temat konfliktu w Narodowym Banku Polskim (NBP) pomiędzy prezesem Adamem Glapińskim a członkiem zarządu Pawłem Muchą
Inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, osiągając 6,6 procent rok do roku w listopadzie 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Porównując te liczby z październikiem, notuje się wzrost cen o 0,7 procent. Wartości te przekładają się na znaczące obciążenie budżetów gospodarstw domowych, a analiza szczegółowych danych wskazuje na specyficzne obszary, które w największym stopniu wpłynęły na ten wzrost.
W Polskim Sejmie pojawiły się doniesienia o zaniepokojeniu dotyczącym szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), prof. Adama Glapińskiego. Nowa większość sejmowa, obejmująca m.in. Koalicję Obywatelską (KO), zarzuca Glapińskiemu udział w kampanii wyborczej, co jest sprzeczne z zasadami niezależności i apolityczności banku centralnego. Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, wcześniej zapowiadał postawienie szefa NBP przed Trybunałem Stanu.
Dziś rano Narodowy Bank Polski wystawił się na przekrój trudnych tematów w wywiadzie dla DGP, gdzie Rafał Sura, członek zarządu NBP, wypowiedział się na temat zarzutów wobec prezesa Adam Glapińskiego oraz obrony przed ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu.
Jak donoszą dziś media, na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się informacje dotyczące założeń projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Nowe przepisy mają na celu przedłużenie okresu wakacji kredytowych aż do roku 2024.
Jak donoszą media, w sprawozdaniach z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pomijane są niektóre wypowiedzi członków Rady – podkreśliła Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium, w mediach społecznościowych. Zaznaczyła, że od pewnego czasu prezes RPP arbitralnie decyduje, co trafia do protokołu z posiedzenia, co jest powodem do zaniepokojenia dla członków Rady.
Jak donoszą dziś media, wielka reforma wskaźników referencyjnych, zwana również zamianą WIBOR na WIRON, przeszła już niemal na półmetku. Prognozuje się, że produkty oparte na nowym indeksie będą dostępne od początku 2023 roku, a do końca 2024 roku WIBOR zniknie z rynku. Z tej okazji postanowiliśmy zbadać, jak banki radzą sobie z wdrażaniem tej reformy, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty. Zaskakujące są wnioski, ponieważ, mimo że oferta dla firm rozwija się dynamicznie, produkty z WIRON dla klientów detalicznych mogą stać się szeroko dostępne dopiero w przyszłym roku.
Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych w Polsce, ogłoszone w ostatnich sondażach late poll, zdają się nie przynieść radykalnych zmian w polityce Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy z Morgan Stanley, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, prognozują, że choć wyniki te przynoszą zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, opozycja może liczyć na większość parlamentarną, co nie wpłynie zbytnio na aktualną strukturę RPP.
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przeprosili publicznie za kontrowersyjne wypowiedzi prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które wywołały falę krytyki. W wyniku kontrowersyjnych słów Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) postanowili przeprosić za obelgi, inwektywy i oskarżenia skierowane podczas konferencji prasowej. Ludwik Kotecki i Joanna Tyrowicz, członkowie RPP, zdecydowali się publicznie przeprosić osoby, które poczuły się urażone.
Jak czytamy w opublikowanym przez RPP raporcie dotyczącym polityki pieniężnej na rok 2024, Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje swoje starania w zakresie utrzymania stabilności cen oraz wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego i stabilności systemu finansowego. Raport ten stanowi istotny dokument, w którym Rada przedstawia swoje założenia i cele na nadchodzący rok, uwzględniając przy tym zmienne warunki makroekonomiczne oraz wyzwania wynikające z globalnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19 i sytuacja na Ukrainie.
Wrzesień okazał się trudnym miesiącem dla banków, a indeks WIG-banki utrzymuje się obecnie na poziomie o ponad 10% niższym niż na szczycie, który osiągnął pod koniec lipca. Przyczyną tych trudności jest znaczący wzrost niepewności związanej z polityką pieniężną, a także niepewność co do kontynuacji wakacji kredytowych oraz ryzyko związanego z kryzysem frankowym.
Dzisiejszego popołudnia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) spotka się na swoim najnowszym posiedzeniu, aby omówić bieżącą sytuację gospodarczą i podjąć ważną decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. To posiedzenie przyciąga szczególną uwagę analityków i ekonomistów, którzy od dłuższego czasu spekulują, że RPP może być skłonna do obniżenia stóp procentowych po okresie utrzymywania ich na stosunkowo wysokim poziomie.
Planowanie i zarządzanie swoimi finansami to ważna część odpowiedzialności finansowej każdego z nas. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest efektywne lokowanie nadwyżek finansowych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że trzymanie środków na tradycyjnym rachunku bankowym jest bezpieczne, to jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że istnieją bardziej dochodowe i atrakcyjne alternatywy. Jedną z takich alternatyw są Lokaty Facto, którą umówimy w dzisiejszym artykule. To oferta prowadzona przez BFF Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, która zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Dlaczego? Ponieważ oferuje ona atrakcyjne oprocentowanie sięgające nawet 7% rocznie. Dzięki temu Twoje oszczędności pracują na Ciebie znacznie efektywniej niż na tradycyjnym rachunku bankowym.
Przed nami kolejne, wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które odbędzie się w dniach 12-13 września 2023 roku. Jest to jedno z regularnych spotkań RPP, podczas których podejmowane są kluczowe decyzje związane z polityką monetarną i stóp procentowych w Polsce.