Rada Polityki Pieniężnej

W ostatnim czasie inflacja w Polsce zmniejszyła się i wróciła do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), co wydaje się dobrą wiadomością dla gospodarki. Jednakże, mimo oczekiwań na obniżkę stóp procentowych i ulgi dla kredytobiorców, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wciąż trzyma się swojej jastrzębiej postawy. W rezultacie, obniżka stóp procentowych może nie nastąpić przed rokiem 2026, przewidują eksperci Banku Pekao.

Według raportu "Makrokompas", członkowie RPP argumentują, że wzrost płac oraz podwyżka cen energii i gazu od lipca utrzymują presję na inflację. Przewiduje się, że wzrost aktywności gospodarczej doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji bazowej. Mimo spekulacji o możliwej obniżce stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, ekonomiści uważają, że będzie to miało miejsce najwcześniej w 2026 roku.

EBC i NBP - różne strategie?

Wraz z decyzją Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o pierwszym cięciu stóp od pewnego czasu, pojawiają się pytania, czy NBP pójdzie w jego ślady. Jednakże, eksperci banku w Polsce twierdzą, że luzowanie polityki pieniężnej przez EBC będzie bardziej ostrożne niż jego wcześniejsze działania. Przewidują także kolejne cięcia stóp procentowych w strefie euro i Federalnym Rezerwowym Systemie Bankowym (Fed) w USA.

Wyzwania dla polskiej waluty

Wzrost rentowności polskich obligacji wynikający z jastrzębiej polityki pieniężnej RPP, oraz bogaty kalendarz aukcji SPW w drugiej połowie czerwca, stanowią wyzwanie dla złotego. Chociaż inflacja na chwilę obecną znajduje się w celu, RPP nadal utrzymuje swoje jastrzębie nastawienie, spodziewając się odbicia inflacji w drugiej połowie 2024 roku.

Czy EBC i NBP podejmą podobne decyzje, czy też ich strategie będą się różnić? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy gospodarki śledzą rytm zmian na rynkach finansowych.

...

Inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, osiągając 6,6 procent rok do roku w listopadzie 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Porównując te liczby z październikiem, notuje się wzrost cen o 0,7 procent. Wartości te przekładają się na znaczące obciążenie budżetów gospodarstw domowych, a analiza szczegółowych danych wskazuje na specyficzne obszary, które w największym stopniu wpłynęły na ten wzrost.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023

W Polskim Sejmie pojawiły się doniesienia o zaniepokojeniu dotyczącym szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), prof. Adama Glapińskiego. Nowa większość sejmowa, obejmująca m.in. Koalicję Obywatelską (KO), zarzuca Glapińskiemu udział w kampanii wyborczej, co jest sprzeczne z zasadami niezależności i apolityczności banku centralnego. Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, wcześniej zapowiadał postawienie szefa NBP przed Trybunałem Stanu.

Czytaj więcej 4 grudnia 2023

Jak donoszą media, w sprawozdaniach z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pomijane są niektóre wypowiedzi członków Rady – podkreśliła Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium, w mediach społecznościowych. Zaznaczyła, że od pewnego czasu prezes RPP arbitralnie decyduje, co trafia do protokołu z posiedzenia, co jest powodem do zaniepokojenia dla członków Rady.

Czytaj więcej 18 października 2023

Jak donoszą dziś media, wielka reforma wskaźników referencyjnych, zwana również zamianą WIBOR na WIRON, przeszła już niemal na półmetku. Prognozuje się, że produkty oparte na nowym indeksie będą dostępne od początku 2023 roku, a do końca 2024 roku WIBOR zniknie z rynku. Z tej okazji postanowiliśmy zbadać, jak banki radzą sobie z wdrażaniem tej reformy, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty. Zaskakujące są wnioski, ponieważ, mimo że oferta dla firm rozwija się dynamicznie, produkty z WIRON dla klientów detalicznych mogą stać się szeroko dostępne dopiero w przyszłym roku.

Czytaj więcej 16 października 2023

Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych w Polsce, ogłoszone w ostatnich sondażach late poll, zdają się nie przynieść radykalnych zmian w polityce Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy z Morgan Stanley, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, prognozują, że choć wyniki te przynoszą zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, opozycja może liczyć na większość parlamentarną, co nie wpłynie zbytnio na aktualną strukturę RPP.

Czytaj więcej 16 października 2023

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przeprosili publicznie za kontrowersyjne wypowiedzi prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które wywołały falę krytyki. W wyniku kontrowersyjnych słów Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) postanowili przeprosić za obelgi, inwektywy i oskarżenia skierowane podczas konferencji prasowej. Ludwik Kotecki i Joanna Tyrowicz, członkowie RPP, zdecydowali się publicznie przeprosić osoby, które poczuły się urażone.

Czytaj więcej 10 października 2023

Jak czytamy w opublikowanym przez RPP raporcie dotyczącym polityki pieniężnej na rok 2024, Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje swoje starania w zakresie utrzymania stabilności cen oraz wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego i stabilności systemu finansowego. Raport ten stanowi istotny dokument, w którym Rada przedstawia swoje założenia i cele na nadchodzący rok, uwzględniając przy tym zmienne warunki makroekonomiczne oraz wyzwania wynikające z globalnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19 i sytuacja na Ukrainie.

Czytaj więcej 25 września 2023

Wrzesień okazał się trudnym miesiącem dla banków, a indeks WIG-banki utrzymuje się obecnie na poziomie o ponad 10% niższym niż na szczycie, który osiągnął pod koniec lipca. Przyczyną tych trudności jest znaczący wzrost niepewności związanej z polityką pieniężną, a także niepewność co do kontynuacji wakacji kredytowych oraz ryzyko związanego z kryzysem frankowym.

Czytaj więcej 25 września 2023

Dzisiejszego popołudnia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) spotka się na swoim najnowszym posiedzeniu, aby omówić bieżącą sytuację gospodarczą i podjąć ważną decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. To posiedzenie przyciąga szczególną uwagę analityków i ekonomistów, którzy od dłuższego czasu spekulują, że RPP może być skłonna do obniżenia stóp procentowych po okresie utrzymywania ich na stosunkowo wysokim poziomie.

Czytaj więcej 6 września 2023

Planowanie i zarządzanie swoimi finansami to ważna część odpowiedzialności finansowej każdego z nas. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest efektywne lokowanie nadwyżek finansowych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że trzymanie środków na tradycyjnym rachunku bankowym jest bezpieczne, to jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że istnieją bardziej dochodowe i atrakcyjne alternatywy. Jedną z takich alternatyw są Lokaty Facto, którą umówimy w dzisiejszym artykule. To oferta prowadzona przez BFF Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, która zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Dlaczego? Ponieważ oferuje ona atrakcyjne oprocentowanie sięgające nawet 7% rocznie. Dzięki temu Twoje oszczędności pracują na Ciebie znacznie efektywniej niż na tradycyjnym rachunku bankowym.

Czytaj więcej 5 września 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu