Europejski Bank Centralny

Mateusz Morawiecki, obecny premier Polski, znalazł się w centrum kontrowersji i ostrej krytyki. Profesor Marek Belka, były premier, były prezes NBP, a obecnie europoseł, nie kryje swojego sceptycyzmu wobec działań premiera. W programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, Belka wyraził brak współczucia dla Morawieckiego, uznając, że zasłużył na kompromitację polityczną i nazwał misję premiera "gorzej niż stratą czasu".

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o powołaniu nowego rządu 27 listopada, co spotkało się z krytyką ze strony nowej większości sejmowej. Morawiecki stara się utrzymać rządy, choć brakuje mu poparcia sejmowej większości, co według krytyków jest jedynie "teatrem" i "kabaretem". 11 grudnia premier wygłosi expose i będzie ubiegał się o wotum zaufania, jednak tego samego dnia Sejm ma powołać nowy rząd pod przywództwem Donalda Tuska.

Profesor Belka nie pozostawia suchej nitki na dzisiejszym premierze, twierdząc, że Morawiecki "tej większości mieć nigdy nie będzie" i że nie powinien był otrzymać misji tworzenia rządu. Belka obawia się, że taka sytuacja stworzy okazję dla odchodzącej władzy do utrudniania normalizacji gospodarki i społeczeństwa.

W dalszej części programu profesor Belka odnosi się również do możliwości postawienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, przed Trybunałem Stanu. Wyraża swoje sceptycyzm co do międzynarodowych perturbacji, ale przyznaje, że istnieje nacisk społeczny, aby coś w tej sprawie zrobić. Belka analizuje trudności związane z pozycją Glapińskiego i wskazuje na trudności w obronie jego działań zarządczych w banku.

Ostatecznie, pytanie o ewentualne postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest dla Belki dylematem, wymagającym spojrzenia na sposób zarządzania przez niego bankiem centralnym. Warto zastanowić się, czy krytyka społeczna i wątpliwości byłego szefa NBP przyczynią się do dalszych działań w sprawie Glapińskiego.

...

Mateusz Morawiecki, obecny premier Polski, znalazł się w centrum kontrowersji i ostrej krytyki. Profesor Marek Belka, były premier, były prezes NBP, a obecnie europoseł, nie kryje swojego sceptycyzmu wobec działań premiera. W programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24, Belka wyraził brak współczucia dla Morawieckiego

Czytaj więcej 7 grudnia 2023

W dniu 26 października, wszyscy zainteresowani rynkiem finansowym, a zwłaszcza akcjami PKO BP, z utęsknieniem wypatrują kolejnych wydarzeń. Dzisiejszy dzień obiecuje być istotny dla inwestorów śledzących kurs tej renomowanej spółki. Warto wnikliwie przyjrzeć się, jakie czynniki mogą wpłynąć na kurs akcji PKO BP i jakie decyzje inwestycyjne mogą być podejmowane w świetle dzisiejszych wydarzeń na rynku. Oto analiza kluczowych zagadnień, które mogą kształtować dzisiejszy dzień inwestycyjny, z naciskiem na PKO BP.

Czytaj więcej 26 października 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu