26 lutego 2024

Koniec lutego, czas na informację o dodatkowych przychodach. Emerycie, rencisto – zostało kilka dni!

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do końca bieżącego miesiąca wszyscy renciści oraz wcześniejsi emeryci mają obowiązek poinformowania ZUS o ewentualnych dodatkowych przychodach z 2023 roku. To ważne, ponieważ te dodatkowe dochody mogą wpłynąć na wysokość wypłacanych świadczeń. Dlatego warto być na bieżąco i zgłosić wszelkie przychody na czas.

Jakie przychody trzeba zgłosić?

Do dodatkowych dochodów, które muszą zostać zgłoszone do ZUS, należą między innymi wynagrodzenia z umów o pracę, umów-zlecenia oraz dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. Istnieją także inne rodzaje przychodów, które mogą być objęte tym obowiązkiem.

>> Czytaj także: Podatek rolny w 2024 roku: Jakie są zasady i stawki?

Kto jest objęty obowiązkiem?

Obowiązek zgłoszenia dodatkowych dochodów dotyczy rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Również osoby zatrudnione w szczególnych warunkach, takich jak np. w przemyśle poligraficznym czy chemicznym, muszą zgłosić swoje dodatkowe przychody.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do zgłoszenia przychodów do ZUS niezbędne są zaświadczenia z zakładu pracy lub własne oświadczenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto również przygotować dokumentację dotyczącą przychodów osiągniętych w poszczególnych miesiącach, co ułatwi dokładne rozliczenie.

Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

Dokładne i terminowe zgłoszenie dodatkowych dochodów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Warto więc być odpowiedzialnym i pamiętać o obowiązku informowania ZUS o wszelkich zmianach w swojej sytuacji dochodowej.

Kończąc, warto podkreślić, że terminowe zgłoszenie dodatkowych dochodów do ZUS jest kluczowe dla prawidłowego rozliczenia świadczeń. Dlatego nie zwlekajmy i pamiętajmy, że czas na to mamy tylko do końca lutego.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu