współpraca

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to temat, który stał się coraz bardziej palący w ostatnich latach. W tym kontekście państwowy instytut NASK miał być bastionem przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji i fake newsom. Jednakże, jak pokazują raporty, jego działania skierowano w zupełnie innym kierunku.

Zmiana priorytetów: od walki z dezinformacją do analizy opinii publicznej

W okresie poprzedzającym wybory, NASK miał zadbać o monitorowanie opinii publicznej na temat rządu, szczególnie partii rządzącej - Prawa i Sprawiedliwości. Zamiast zwalczać dezinformację, instytut skoncentrował się na analizie reakcji internautów na różne wydarzenia związane z działalnością polityczną, w tym na tematy dotyczące członków partii rządzącej.

Przeznaczenie zasobów na inne cele

Początkowo dział przeciwdziałania dezinformacji w NASK miał znaczący budżet oraz zatrudniał ponad 20 osób. Jednakże, zamiast na zwalczanie rosyjskiej propagandy, środki finansowe oraz siły robocze kierowano na zbieranie informacji na temat wizerunku polityków i partii rządzącej.

Ostra krytyka i kontrowersje

Decyzje NASK budzą wiele kontrowersji i krytyki, zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów. Zdaniem niektórych, finansowanie tego typu działań ze środków publicznych jest nieuzasadnione i nielegalne.

Walka o uczciwość procesu wyborczego

Choć politycy PiS nie komentują tych doniesień, istnieje głosy, że działania te mogą mieć wpływ na uczciwość procesu wyborczego. Niejasne jest również, czy NASK wykorzystywał zebrane informacje do celów partyjnych.

NASK, jako państwowy instytut zajmujący się cyberbezpieczeństwem, musi mieć jasno określone cele i priorytety. Walka z dezinformacją powinna być głównym zadaniem, a wszelkie działania powinny służyć obronie interesów państwa, nie zaś interesom politycznym jednej partii.

...

Oskarżenia o korupcję i przyjęcie łapówek przez byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Patrycję Z. oraz byłego dyrektora Departamentu Projektów Własnych ARP, Jakuba M., wzbudziły duże zainteresowanie mediów. Według informacji prokuratury, Patrycja Z. miała przyjąć korzyści majątkowe i osobiste od prezesa jednej ze spółek akcyjnych związanej z branżą IT.

Czytaj więcej 12 lutego 2024

Projekt ustawy o kryteriach nominacji do organów zarządzających przedsiębiorstwami Skarbu Państwa jest inicjatywą planowaną do przedstawienia na koniec lutego – tak zapowiedział lider partii Polski 2050, Szymon Hołownia, będący również marszałkiem Sejmu. Według Hołowni, głównym celem tego projektu jest wyeliminowanie ingerencji politycznej w obsadzanie kluczowych stanowisk w państwowych spółkach poprzez wprowadzenie przejrzystych kryteriów rekrutacji.

Czytaj więcej 9 lutego 2024

Jak donoszą media, minister finansów Andrzej Domański ogłosił zakończenie współpracy Jacka Kurskiego i Kacpra Kamińskiego z Bankiem Światowym. Były prezes TVP, Jacek Kurski, pełnił przez ponad rok funkcję Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Z kolei syn byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, Kacper Kamiński, był doradcą zastępcy dyrektora wykonawczego w centrali Banku Światowego.

Czytaj więcej 27 grudnia 2023

Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Wniosek ten został potwierdzony przez premiera Donalda Tuska, który jednocześnie zapowiedział, że do końca bieżącego roku kraj ten otrzyma pierwszą zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro z programu RePowerEu.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023

xW najnowszych doniesieniach politycznych pojawia się informacja, że Dariusz Klimczak, doświadczony polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), ma zostać ministrem infrastruktury w nowym rządzie Donalda Tuska. Jego nominacja jest tematem gorących dyskusji, a wieloletnie zaangażowanie w działalność samorządową oraz rola w strukturach partyjnych czynią go ciekawym kandydatem na kluczowe stanowisko.

Czytaj więcej 11 grudnia 2023

mBank, jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku bankowym, kryje w sobie szereg interesujących faktów i wydarzeń związanych z historią swojej działalności. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek, które ukazują różne oblicza tej instytucji finansowej.

Czytaj więcej 7 listopada 2023

Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF): Zielone Światło dla Nowego Prezesa. Decyzja KNF, jednogłośnie wyrażająca zgodę na nominację Dariusza Szweda, była owocem długich konsultacji i analizy profilu tego wybitnego eksperta. Zaskakujące jednak było to, że ta nominacja przyszła po wcześniejszym powołaniu Szweda na stanowisko wiceprezesa banku w połowie kwietnia. Teraz, po uzyskaniu pozwolenia od KNF, Dariusz Szwed obejmuje kluczową pozycję – fotel prezesa PKO BP.

Czytaj więcej 31 sierpnia 2023

Bank Credit Agricole ponownie podjął współpracę z programem Climate Positive, UN Global Compact Network Poland, aby osiągnąć cele związane z klimatem, wynikające z 10 zasad United Nations Global Compact oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Bank będzie współpracować z innymi firmami i instytucjami, aby stawić czoło globalnym wyzwaniom.

Czytaj więcej 30 sierpnia 2023

Druga edycja festiwalu showcase’owego Great September, podobnie jak w poprzednim roku, odbędzie się we współpracy z mBankiem, który jest mecenasem wydarzenia. W dniach 14-16 września w Łodzi, na kilkunastu scenach, zaplanowano występy ponad 100 polskich artystów. Dla uczestników festiwalu mBank przygotował różnorodne atrakcje, w tym zniżki na bilety, gadżety festiwalowe, specjalną kartę płatniczą oraz możliwość uczestnictwa w wydarzeniu festiwalowym.

Czytaj więcej 21 sierpnia 2023

ING rozpoczął współpracę z bryską artystką w ramach nowej fazy kampanii dla młodzieży, stworzonej we współpracy z Visa. Tym razem kampania skupia się na muzyce, która jest istotnym elementem życia młodych ludzi. Bryska, znana wokalistka, nagrała piosenkę i teledysk o tytule „Miasto tętni” specjalnie dla tego projektu.

Czytaj więcej 18 sierpnia 2023

10 sierpnia 2023 roku to dzień, który zapisze się w historii polsko-ukraińskich relacji jako moment owocnej współpracy i przyjaźni. Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił plany emisji wyjątkowych srebrnych monet kolekcjonerskich, które zostaną wyprodukowane we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, przypadającego na 24 sierpnia. Monety noszą wyjątkowy tytuł: „Przyjaźń i Braterstwo to Największe Bogactwo”.

Czytaj więcej 10 sierpnia 2023

Bank Pekao S.A. oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podjęły strategiczną współpracę, która zapoczątkowuje nową erę finansowego rozwoju w sektorze rolniczym. Umowa między bankiem a agencją umożliwia kompleksowe wsparcie dla producentów rolnych w Polsce poprzez innowacyjne rozwiązania finansowe. Wspólnie, dążą do zapewnienia efektywnego wsparcia oraz zrównoważonego rozwoju polskiej wsi.

Czytaj więcej 10 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu