9 lutego 2024

Nowe zasady nominacji w spółkach Skarbu Państwa! Walka z nepotyzmem i politycznymi interesami

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Projekt ustawy o kryteriach nominacji do organów zarządzających przedsiębiorstwami Skarbu Państwa jest inicjatywą planowaną do przedstawienia na koniec lutego – tak zapowiedział lider partii Polski 2050, Szymon Hołownia, będący również marszałkiem Sejmu. Według Hołowni, głównym celem tego projektu jest wyeliminowanie ingerencji politycznej w obsadzanie kluczowych stanowisk w państwowych spółkach poprzez wprowadzenie przejrzystych kryteriów rekrutacji.

W trakcie konferencji prasowej w Sejmie Hołownia podkreślił, że inicjatywa ta wynika z potrzeby zredukowania społecznych kontrowersji związanych z nepotyzmem i korupcją. Jego zdaniem, społeczeństwo pragnie uczciwości i przejrzystości w zarządzaniu majątkiem publicznym, unikając sytuacji, w której członkowie rad nadzorczych czy zarządów spółek korzystają z pozycji na rzecz partyjnych interesów. W związku z tym, Hołownia ogłosił przygotowanie projektu ustawy regulującej zasady nominacji do organów zarządzających spółkami Skarbu Państwa, mającą na celu zapewnienie kompetentnego i profesjonalnego zarządzania państwowym majątkiem.

Czytaj także: Burzliwe debaty w Sejmie. Spór nad ustawą dotyczącą praw LGBT

Jednym z kluczowych punktów zapowiadanego projektu jest wprowadzenie zakazu przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek państwowych. Hołownia podkreślił, że celem projektu jest również ograniczenie liczby członków rad nadzorczych spółek do siedmiu osób, w tym reprezentujących właściciela państwowego, niezależnych ekspertów oraz przedstawicieli pracowników. W dodatku, w zarządach spółek państwowych będzie wprowadzony zakaz zatrudniania czynnych polityków.

Kolejnym istotnym aspektem projektu jest utworzenie Komitetu Nominacyjnego, mającego zadanie nominowania kandydatów na stanowiska w organach zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Jednakże szczegóły dotyczące sposobu powoływania tego Komitetu pozostają jeszcze przedmiotem dyskusji.

W ramach planowanego projektu ustawy, wprowadzony zostanie także rejestr wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek, co ma zwiększyć przejrzystość i kontrolę nad wynagrodzeniami w sektorze publicznym.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu