nadzór

W najbliższym czasie Sejm podejmie debatę nad projektowaną uchwałą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.

Przegląd przygotowywanej uchwały

Projekt uchwały wychodzi naprzeciw zapowiedziom zmian w TK, które wielokrotnie deklarowało środowisko rządowe, w tym minister sprawiedliwości, Adam Bodnar. Uchwała ma adresować sytuację Trybunału w kontekście wyboru sędziów oraz sprawowania funkcji prezesa przez Julię Przyłębską.

Dialog w Sejmie i ustalenia

Rozmowy w Sejmie nad treścią uchwały trwały do ostatniej chwili. Koalicja rządząca analizowała różne warianty, a przyspieszenie prac wynikało z nacisków ze strony ministra sprawiedliwości. Istnieje pomysł, aby projekt zmian w TK wyszedł także z Senatu.

Zmiany w kadencji sędziów i funkcji prezesa

Projekt uchwały wskazuje na rażące naruszenia prawa w wyborze niektórych sędziów TK, co ma skutkować unieważnieniem ich nominacji. Dotyczy to m.in. Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Dodatkowo, Sejm uznaje, że Julia Przyłębska nie jest uprawniona do pełnienia funkcji prezesa TK.

>> Aktualny skład Trybunału Konstytucyjnego — kto zasiada w TK?

Konsekwencje dla Trybunału i apel do sędziów

Uchwała ma na celu naprawę skutków kryzysu konstytucyjnego w latach 2015-2023, które według projektu uchwały uniemożliwiają TK wykonywanie swoich zadań. Wzywa także sędziów do rezygnacji, zachęcając ich do współpracy w procesie demokratycznych przemian.

Perspektywa zmian w Trybunale

Ostatnie działania władz wskazują na planowane zmiany w TK. Oprócz projektowanej uchwały, planowane są zmia...

W ostatnich latach Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zyskała znaczenie w kontekście walki z dezinformacją w Polsce. Według informacji prasowych, zespół w NASK, przeznaczony pierwotnie do monitorowania dezinformacji związanej m.in. z wojną na Ukrainie czy pandemią COVID-19, był wykorzystywany przez rząd Mateusza Morawieckiego do analizy opinii publicznej przed wyborami.

Czytaj więcej 19 lutego 2024

Jak donoszą media, dokumenty potwierdzające przekazanie 25 milionów złotych na zakup systemu Pegasus z Funduszu Sprawiedliwości oraz zawierające podpisy, w tym Zbigniewa Ziobry, są dostępne dla prezydenta Andrzeja Dudy. Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar otrzymali apel o ujawnienie nazwisk wszystkich podsłuchiwanych za pomocą Pegasusa.

Czytaj więcej 16 lutego 2024

Projekt ustawy o kryteriach nominacji do organów zarządzających przedsiębiorstwami Skarbu Państwa jest inicjatywą planowaną do przedstawienia na koniec lutego – tak zapowiedział lider partii Polski 2050, Szymon Hołownia, będący również marszałkiem Sejmu. Według Hołowni, głównym celem tego projektu jest wyeliminowanie ingerencji politycznej w obsadzanie kluczowych stanowisk w państwowych spółkach poprzez wprowadzenie przejrzystych kryteriów rekrutacji.

Czytaj więcej 9 lutego 2024
facebook linkedin link search star star-empty menu