4 marca 2024

Sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym: Sejm przygotowuje uchwałę

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W najbliższym czasie Sejm podejmie debatę nad projektowaną uchwałą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.

Przegląd przygotowywanej uchwały

Projekt uchwały wychodzi naprzeciw zapowiedziom zmian w TK, które wielokrotnie deklarowało środowisko rządowe, w tym minister sprawiedliwości, Adam Bodnar. Uchwała ma adresować sytuację Trybunału w kontekście wyboru sędziów oraz sprawowania funkcji prezesa przez Julię Przyłębską.

Dialog w Sejmie i ustalenia

Rozmowy w Sejmie nad treścią uchwały trwały do ostatniej chwili. Koalicja rządząca analizowała różne warianty, a przyspieszenie prac wynikało z nacisków ze strony ministra sprawiedliwości. Istnieje pomysł, aby projekt zmian w TK wyszedł także z Senatu.

Zmiany w kadencji sędziów i funkcji prezesa

Projekt uchwały wskazuje na rażące naruszenia prawa w wyborze niektórych sędziów TK, co ma skutkować unieważnieniem ich nominacji. Dotyczy to m.in. Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Dodatkowo, Sejm uznaje, że Julia Przyłębska nie jest uprawniona do pełnienia funkcji prezesa TK.

>> Aktualny skład Trybunału Konstytucyjnego — kto zasiada w TK?

Konsekwencje dla Trybunału i apel do sędziów

Uchwała ma na celu naprawę skutków kryzysu konstytucyjnego w latach 2015-2023, które według projektu uchwały uniemożliwiają TK wykonywanie swoich zadań. Wzywa także sędziów do rezygnacji, zachęcając ich do współpracy w procesie demokratycznych przemian.

Perspektywa zmian w Trybunale

Ostatnie działania władz wskazują na planowane zmiany w TK. Oprócz projektowanej uchwały, planowane są zmiany w konstytucji dotyczące funkcjonowania Trybunału. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada rozpoczęcie procedury w parlamencie w najbliższym czasie.

Projektowana uchwała w Sejmie dotycząca Trybunału Konstytucyjnego odzwierciedla długo oczekiwane działania mające naprawić sytuację w tym organie. Planowane zmiany wskazują na dążenie do przywrócenia stabilności i zgodności z prawem w funkcjonowaniu Trybunału.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu