W najbliższym czasie Sejm podejmie debatę nad projektowaną uchwałą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.
Przegląd przygotowywanej uchwały
Projekt uchwały wychodzi naprzeciw zapowiedziom zmian w TK, które wielokrotnie deklarowało środowisko rządowe, w tym minister sprawiedliwości, Adam Bodnar. Uchwała ma adresować sytuację Trybunału w kontekście wyboru sędziów oraz sprawowania funkcji prezesa przez Julię Przyłębską.
Dialog w Sejmie i ustalenia
Rozmowy w Sejmie nad treścią uchwały trwały do ostatniej chwili. Koalicja rządząca analizowała różne warianty, a przyspieszenie prac wynikało z nacisków ze strony ministra sprawiedliwości. Istnieje pomysł, aby projekt zmian w TK wyszedł także z Senatu.
Zmiany w kadencji sędziów i funkcji prezesa
Projekt uchwały wskazuje na rażące naruszenia prawa w wyborze niektórych sędziów TK, co ma skutkować unieważnieniem ich nominacji. Dotyczy to m.in. Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Dodatkowo, Sejm uznaje, że Julia Przyłębska nie jest uprawniona do pełnienia funkcji prezesa TK.
>> Aktualny skład Trybunału Konstytucyjnego — kto zasiada w TK?
Konsekwencje dla Trybunału i apel do sędziów
Uchwała ma na celu naprawę skutków kryzysu konstytucyjnego w latach 2015-2023, które według projektu uchwały uniemożliwiają TK wykonywanie swoich zadań. Wzywa także sędziów do rezygnacji, zachęcając ich do współpracy w procesie demokratycznych przemian.
Perspektywa zmian w Trybunale
Ostatnie działania władz wskazują na planowane zmiany w TK. Oprócz projektowanej uchwały, planowane są zmiany w konstytucji dotyczące funkcjonowania Trybunału. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada rozpoczęcie procedury w parlamencie w najbliższym czasie.
Projektowana uchwała w Sejmie dotycząca Trybunału Konstytucyjnego odzwierciedla długo oczekiwane działania mające naprawić sytuację w tym organie. Planowane zmiany wskazują na dążenie do przywrócenia stabilności i zgodności z prawem w funkcjonowaniu Trybunału.