11 grudnia 2023, aktualizacja: 12 lutego 2024

Ubezpieczenie turystyczne na narty — jakie wybrać? Na co zwracać uwagę i co trzeba wiedzieć?

4 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: depositphotos.com

Z racji rozpoczynającego się sezonu zimowego wielu rozgląda się za ubezpieczeniami, które zabezpieczą ich na wypadek urazów na stokach. W dzisiejszym artykule  wytłumaczymy Ci, za jakim zimowym ubezpieczeniem turystycznym powinieneś się rozejrzeć jeżeli wyjeżdżasz gdzieś na wyjazd narciarski.

Spis treści:
1. Ubezpieczenie turystyczne, a sporty zimowe (ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów)
2. Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na wyjazd na narty?
3. Czy karta EKUZ obejmuje narty?
4. Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii?
5. Jakie ubezpieczenie na narty na Słowacji?
6. Jakie ubezpieczenie na narty we Włoszech?

Ubezpieczenie turystyczne, a sporty zimowe (ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów)

Zimowe ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które ma przede wszystkim chronić narciarzy na wypadek kosztów, które mogą się przytrafić podczas wyjazdów na narty lub snowboard. Takie polisy są dostępne zarówno na wyjazdy na polskie stoki, jak i podczas wyjazdów za granicę!

Podczas wyboru ubezpieczenia narciarskiego trzeba zwracać uwagę na więcej elementów niż podczas szukania ubezpieczenia na letnie wakacje. Głównym element to rodzaj narciarstwa, jakie uprawiasz. Sposób, w jaki sposób jeździsz na nartach lub snowboardzie, będzie wpływać na cenę Twojego ubezpieczenia. Jeżeli podczas wyjazdu na narty planujesz skakać w snowparku, lub jeździć poza trasami to powinieneś zwrócić uwagę w jakiej kategorii ryzyka, został skategoryzowany rodzaj uprawianego sportu.

Co do zasady narty lub snowboarding, mogły zostać przypisane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe do jednej z trzech kategorii ryzyka:

  • Sporty zimowe, których zabezpieczenie nie powinno wymagać wykupienia dodatkowej klauzuli to:

    • Tradycyjne korzystanie ze stoków narciarskich, czyli zjeżdżania na nartach i snowboardzie na wyznaczonych trasach
    • Narciarstwo biegowe
    • Saneczkarstwo
    • Snowkiting, czyli zimowa odmiana kitesurfingu
    • Biathlon
    • Jazda na ski bike’u (rower śnieżny)
    • Narty i snowboard poza oficjalnymi trasami
    • Wyprawy górskie powyżej 2500 m n.p.m.
    • Airboarding, czyli dmuchane jednoosobowe saneczki
    • Snake gliss, czyli zimowa atrakcja polegająca na jeździe na złączonych saneczkach
    • Snowtrikke, czyli de facto 3 narty, na których jeździsz na stojąco
    • Snowscooting — śnieżna hulajngoa
    • Żużel na lodzie
  • Za zimowe sporty ekstremalne zostają uznane takie sporty jak:

    • Trekking wysokogórski (powyżej 5500 m n.p.m)
    • Snowboarding wysokogórski i skialpinizm
    • Akrobatyka i skoki snowboardowe i narciarska, w tym wizyty na snowparku
    • Taternictwo
    • Wspinaczka górska ze sprzętem specjalistycznym

Jeżeli uprawiasz sport wyższego ryzyka lub ekstremalny to wówczas musisz rozszerzyć swoją polisę o dodatkową klauzulę, która chroni Cię również podczas uprawiania sportów wyższego ryzyka!

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na wyjazd na narty?

Podczas wyjazdu na narty za granicę powinieneś zwrócić uwagę na wiele elementów, w tym przede wszystkim przed tym czy uchronią Cię przed horrendalnymi kosztami, jakie mogą się w trakcie wypadków w zagranicznych resortach.

Poniżej znajduje się lista rozwijana, która zwraca uwagę na wszystkie elementy ubezpieczenia, które powinny zawierać polisy narciarskie. Po kliknięciu każdego z elementów wyświetli się tekst, który wyjaśnia, dlaczego jest to tak ważny zakres w ubezpieczeniu narciarskim.

  • Ubezpieczenie NNW wypłaca Ci odszkodowanie na wypadek uszczerbków na zdrowiu powstałych w trakcie wyjazdu narciarskiego. Oprócz tego jeżeli w konsekwencji wypadku nie jesteś zdolny do pracy (np. złamiesz rękę na stoku) to jest spora szansa, że zostanie ci  wypłacone większe świadczenie.

    Odszkodowanie NNW co do zasady jest wypłacane na podstawie tabeli uszczerbku, która przyznaje za dany uszczerbek określony procent sumy ubezpieczenia.

  • Koszty leczenia szpitalnego w krajach poza Unią Europejską i EFTA są w pełni płatne. Jeżeli planujesz narty w: Gruzji, Turcji, USA, Kanadzie czy Japonii to musisz wykupić bardzo obszerną polisę zdrowotną, która nie może być wyłączona na wypadki podczas nart lub snowboardu.

    Z kolei jeżeli jedziesz na narty/snowboard do krajów UE (np. Słowacja czy Włochy) lub do krajów EFTA (np. Norwegia i Szwajcaria), to mimo karty EKUZ, leczenie może być kosztowne. Nie wszystkie świadczenia w tamtych krajach są refundowane przez państwową służbę zdrowia (albo wiążą się z dodatkowymi opłatami).

  • Jeżeli planujesz: jeździsz poza trasami, uprawiać skialpinizm czy skitouring — koniecznie ubezpiecz się na wypadek ratowniczej akcji górskiej. Niemal we wszystkich krajach, gdzie znajdują się resorty narciarskie, posiadają płatne akcje ratownicze w górach. Podobnie koszty transportu medycznego za pomocą górskiego helikoptera.

    Bezpłatna pomoc TOPR i GOPR w Polsce to de facto ewenement na skalę europejską. Za górską akcję ratowniczą nie zapłacimy również w Szwecji, co wielokrotnie powoduje nieuzasadnione wezwania śmigłowców.

  • Firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty sprzętu sportowego i bagażu. Ochrona obejmuje rzeczy zarówno pozostawione w pokoju hotelowym, bagażniku samochodu, jak i transportowane przez profesjonalnego przewoźnika.

    Więcej na temat ubezpieczenia bagażu i zakresach odpowiedzialności towarzystwa znajdziesz w tekście o ubezpieczeniach turystycznych.

  • Ubezpieczenie OC to wbrew pozorom nie tylko ubezpieczenie dla posiadaczy samochodów. Polisa odpowiedzialności cywilnej chroni Cię na wypadek uszkodzenia osoby trzeciej podczas nieumyślnie spowodowanych przez Ciebie wypadków.

    Chwila nieuwagi na zatłoczonym stoku narciarskim może spowodować nieprzyjemną kolizję z innym narciarzem lub snowboardzistą. OC sportowe chroni Cię na wypadek sytuacji, w której to ty spowodujesz wypadek, który odeśle drugą osobę do szpitala.

    W niektórych krajach np. we Włoszech ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdej osoby zjeżdżającej, która korzysta z wyciągów i tras narciarskich. Wówczas brak takiego ubezpieczenia oprócz utraty karnetu czy ski pass-u, wiąże się z karą pieniężną mogącą wynosić nawet do 200 euro!

  • Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają swoją odpowiedzialność z kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) związanych ze szkodami, które powstały gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciel może jednak wypłacić odszkodowanie nietrzeźwemu narciarzowi lub snowboardziście, jeżeli rozszerzy swoje ubezpieczenie o klauzulę alkoholową.

    Klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego, które zwiększa zakres odpowiedzialności towarzystwa w sytuacjach gdy osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu. Dzięki niej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie związane z kosztami leczenia i NNW w związku z urazami, powstałymi gdy ubezpieczony był nietrzeźwy. Z racji tego, że klauzula alkoholowa zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe, jej dołączenie do polisy ubezpieczeniowej jest dodatkowo płatne.

    Pamiętaj o tym, że klauzula alkoholowa nie daje Ci przyzwolenia do upijania się przy stokowych barach. Co do zasady towarzystwa ubezpieczeń w ramach klauzuli określają dopuszczalny limit alkoholu we krwi, który zazwyczaj wynosi do 0,5 promila.  Raczej żadna z klauzul alkoholowych nie uchroni Cię przed szkodami, które wyrządzisz sobie kiedy będziesz pijany. Ponadto klauzula alkoholowa nigdy nie obejmie Twojej odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeżeli wyrządzisz komuś krzywdę pod wpływem alkoholu, to towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty środków poszkodowanemu w ramach Twojego osobistego OC.

    Warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o klauzę alkoholową, nie tylko podczas zimowego wyjazdu na narty, ale również podczas letnich wakacji, zwłaszcza jeżeli wybierasz się na All inclusive.

Poniżej znajduje się materiał Towarzystwa Ubezpieczeniowego Compensa, który przygotowało materiał wideo, wyjaśniający jak wybrać ubezpieczenie na narty:

Czy karta EKUZ obejmuje narty?

Jeżeli wybierasz się na narty w granicach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), wówczas co do zasady Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia Cię do leczenia, w związku z kontuzjami powstałymi na stoku.

Jednak każdy z krajów posiada osobny system dodatkowych opłat związanych z leczeniem. Poniżej znajduje się tabela, która podsumowuje te dodatkowe kwoty w najczęściej wybieranych przez Polaków krajach na narty.

Kraj:Wizyta lekarska w nagłych przypadkachPobyt w szpitalu (dzień)Wizyta u dentystyTransport karetką
AustriaBezpłatna12-20 euroCzęściowo płatnaBezpłatny
Francja7-8 euro18 euro7-8 euroCzęściowo płatny
WłochyBezpłatna u lekarza rodzinnego, wizyta u specjalisty wiąże się z dodatkową opłatą 36,15 euro.BezpłatnyPłatna w 100%Bezpłatny, ale tylko w nagłych przypadkach.
Szwajcaria33 CHF — dzieci i młodzież;
92 CHF — dorośli
10 CHF za dzień33 CHF — dzieci i młodzież;
92 CHF — dorośli
Płatny w 50%
SłowacjaBezpłatna2-10 euro2 euro0,10 euro/km
Czechy30 Kč90 Kč90 Kč90 Kč
Pamiętaj o tym, że żaden z krajów zawartych w tabeli nie finansuje kosztów górskiej akcji ratowniczej! Jeżeli jesteś pasjonatem jeżdżenia poza trasami (freeride), to ubezpieczenie to tzw. must have.

Pamiętaj o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tylko i wyłącznie na terenie państw Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia o Wolnym Handlu (EFTA). Zatem jeżeli wybierzesz się na narty np. do Turcji lub Gruzji to EKUZ w żadnym stopniu nie uchroni Cię w żadnym stopniu przed kosztami leczenia, powstałymi po wypadku na nartach.

Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii?

Poniżej zostały ryzyka, na które powinieneś zwrócić uwagę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) Twojej zimowej polisy turystycznej na narty w Austrii.

  • Pacjenci w Austrii muszą dodatkowo płacić za wiele usług medycznych. Karta EKUZ nie uchroni Cię przed takimi kosztami jak:
    • Częściowo płatna wizyta u dentysty. Wybicie zęba na stoku może być naprawdę słono płatne.
    • Wizyta za każdy dzień w szpitalu może wahać się od 12 do 20 euro!
    • Kosztowne leki.
  • Akcje ratownicze w austriackich górach są płatne. Koszt jednej akcji ratowniczo-górskiej w Tyrolu to ok. 1500-2000 euro.

Z wyżej wymienionych powodów weź takie ubezpieczenie, którego wartość sumy ubezpieczenia wynosi min. 30 000 euro, czyli równowartość 130 000 zł.

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowacji?

  • Transport helikopterem ze słowackiego stoku do szpitala to ok. 6 000 zł.
  • Wszystkie akcje słowackiego TOPR-u są w pełni płatne
  • Ponadto akcje ratownicze w słowackich Tatrach również są w pełni płatne.
  • Ponadto karta EKUZ nie chroni Cię przed wszystkimi kosztami leczenia.

Z tego powodu podczas szukania ubezpieczenia turystycznego na Słowację Twoja suma ubezpieczenia będzie musiała chronić Cię przed tymi wszystkimi ewentualnościami. Miej z tyłu głowy to, że polisa narciarska na Słowację wcale nie musi opiewać na tak wysoką sumę jak w trackie wyjazdu np. do Szwajcarii. Ubezpieczyć powinieneś zabezpieczyć się zwłaszcza wtedy kiedy planujesz bardziej niebezpieczny rodzaj narciarstwa niż tradycyjny. Akcje ratownicze słowackiego TOPR-u są naprawdę kosztowne.

Jakie ubezpieczenie na narty we Włoszech?

Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie podczas narty we Włoszech, jest obowiązkowe! Włosi w 2022 r. wprowadzili obowiązek polisy (OC) dla każdego narciarza lub snowboardzisty na stoku. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które wypłaci odszkodowanie osobie pokiereszowanej przez Ciebie na stoku, możesz zapłacić mandat w wysokości ok. 150 – 200 EUR.

Więcej informacji na ten temat obowiązkowego ubezpieczenia narciarskiego dowiesz się z vloga Jacka Ciszaka:

  • Dodatkowo wizyty u dentysty są w pełni płatne, nawet z kartą EKUZ. Ponadto transport karetką jest bezpłatne tylko w nagłych wypadkach.
  • Bez ubezpieczenia turystycznego podróż karetką do szpitala (np. ze złamaną nogą) mogłaby Cię sporo kosztować. Tylko transport w nagłych przypadkach jest bezpłatny!
  • Koszt jednej akcji ratowniczej we włoskich Alpach to ok. 50 000 zł.
Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu