Ubezpieczenie turystyczne to jeden z elementów, w które powinieneś się wyposażyć przed wyjechaniem na wakacje. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest ubezpieczenie turystyczne, przed czym chroni i dlaczego powinno dołączyć do Twojego podróżnego “must have”.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne? Jak działa i od czego chroni?
Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które chroni cię podczas podróży zarówno w Polsce jak i za granicą. Przede wszystkim chroni Cię m.in. na wypadek dodatkowych kosztów leczenia, lub na wypadek nieszczęśliwych wypadków. Zasadniczo ubezpieczenie turystyczne może pomóc Cię w wielu sytuacjach, których nie życzyłbyś sobie podczas podróży.
Zatem od czego chroni ubezpieczenie turystyczne? Poniżej znajdują się sytuacje, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.
- Koszty leczenia za granicą,
- Koszty transportu medycznego i ratownictwa,
- Utrata bagażu podróżnego i sprzętu sportowego,
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- Odpowiedzialność cywilna (OC),
- Assistance w Polsce i za granicą.
Dodatkowo często możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie turystyczne o takie elementy jak:
- Ubezpieczenie od opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego;
- Ubezpieczenie od opóźnienia lotu;
- Ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu;
- Ubezpieczenie mienia ruchomego, które pozostawiłeś w miejscu zamieszkania Ubezpieczonego podczas podróży zagranicznej.
Jednak zanim wybierzesz ubezpieczenie turystyczne, musisz poważnie zastanowić się nad tym, na jakich przedmiotach ubezpieczenia zależy Ci najbardziej. Następnie wybierz polisie w takim wariancie, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Poniżej znajduje się lista rozwijana, która szczegółowo tłumaczy jak działają różne elementy ubezpieczeń turystycznych.
-
Ten aspekt ubezpieczenia chroni bagaż podróżny, który jest zazwyczaj definiowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (O.W.U.) jako przedmiot, który jest własnością ubezpieczonego lub znajdował się w jego posiadaniu, podczas trwania ubezpieczonej podróży.
Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele odpowiadają również za bagaż, który został zabezpieczony i zdeponowany w sposób prawidłowy, a jego bezpieczeństwo leżało w kwestii kogoś innego niż ubezpieczony (np. skradziona walizka z przechowalni bagażu na lotnisku).
W bagaż podróżny wliczane są również przedmioty służące do codziennego użytku, które są zabierane w podróż, np.: ubrania, buty, środki higieny osobistej czy wózek dziecięcy. Oprócz tego wliczają się również przedmioty niezbędne do podróżowania ze względu na stan zdrowia (np. protezy czy wózek inwalidzki) oraz przenośny sprzęt elektroniczny (laptopy, telefony czy aparaty telefonicznie itp.).
Reasumując, ten elementu ubezpieczenia turystycznego chroni Cię przed utratą, zniszczeniem i uszkodzeniem bagażu podróżnego, w sytuacjach takich jak:
- rabunek z rozbojem,
- kradzież z włamaniem,
- wypadek i awaria środka transportu,
- akcja ratownicza,
- nieszczęśliwy wypadek,
- nagłe zachorowanie osoby ubezpieczonej, w konsekwencji czego bagaż został utracony, zniszczony lub uszkodzony;
- pożar,
- katastrofa naturalna, np. powódź, huragan czy trzęsienie ziemi,
- wybuch,
- akcja ratunkowa itp.
Uwaga! Wielu może się wydawać to absurdalne, ale towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj wyłączają ze swojej odpowiedzialności „zwykłą” kradzież, która nie była związana z włamaniem czy rozbojem.
Przykład: Zostajesz okradziony przez kieszonkowca z najnowszego telefonu przy murze Berlińskim. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania w ramach tej szkody. Zrobi to tylko dopiero gdyby złodziej użyje wobec Ciebie przemocy lub zagrozi jej użyciem, np. wyciągając nóż.
-
Ubezpieczenie przed następstwem nieszczęśliwych wypadków (NNW) w ubezpieczeniu turystycznym chroni ubezpieczonego na wypadek trwałych uszkodzeń lub śmierci, które przytrafiły się na skutek wypadku podczas podróży.
Jednak to dosyć ogólna definicja, którą każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe definiuje szczegółowo w O. W. U., oprócz tego zamieszcza tam dodatkowe zasady i wyłączenia ich odpowiedzialności w ramach NNW. Sytuacje, w których towarzystwa najczęściej wyłączają odpowiedzialność NNW to: wylew krwi do mózgu, zawał, udar, choroby nowotworowe, choroby psychiczne lub przewlekłe, samobójstwo czy samookaleczenie.
Trwałe uszczerbki na zdrowiu czy rozstrój zdrowia to sytuacje, w których osiągamy nieodwracalne i nierokujące poprawy uszkodzenie ciała, które upośledza jakiś organ, narząd lub układ. Towarzystwa je jednak szczegółowo w O. W. U., wyszczególniając obrażenia w Tabeli uszczerbków na zdrowiu.
Tak więc, jeżeli pojawi się uraz powodujący kilkumiesięczne uszkodzenie lub wystąpi obrażenie, które nie znajduje się opisane w tabeli uszczerbków, to TU odmówi wypłacenia Ci odszkodowania.
-
Ubezpieczenie OC jako element polisy turystycznej zapewnia zabezpieczenie dla ubezpieczonego na wypadek konieczności wypłaty odszkodowania osobom trzecim, na skutek szkód osobowych (spowodowanie śmierci lub uszkodzenia ciała) lub rzeczowych (np. uszkodzenie mienia) z winy ubezpieczonego.
O.W.U. dla każdej pojedynczej polisy wyszczególnia, to co definiują jako zakres odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego. Pamiętaj, że OC cywilne nie jest tożsame z OC komunikacyjnym. Gdy jedziesz swoim autem za granicą, to wystarczy twoje OC pojazdów mechanicznych. Z kolei gdy prowadzisz samochód z wypożyczalni, to OC komunikacyjne jest pokrywane przez wypożyczalnie.
-
Assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego, zapewnia dodatkową pomoc ubezpieczyciela w kryzysowych sytuacjach. Oczywiście dla każdej umowy ubezpieczenia, pakiet assistance będzie się różnić w zależności od oferty.
Przykładowe usługi, które mogą pojawić się w pakiecie assistance przy ubezpieczeniu turystycznym:
- porada medyczna z polskim lekarzem przed wizytują w zagranicznej placówce zdrowia,
- koszty zakwaterowania oraz wyżywienia osoby, która dołączy do poszkodowanego jeżeli będzie to konieczne w załatwieniu spraw związanych z powrotem do kraju, lub ze sprawowaniem nad nim opieki;
- koszt podróży osoby towarzyszącej ubezpieczonemu, jeżeli ze względu na stan zdrowia, musi wracać on do kraju;
- pomoc w wizycie osoby wezwanej do towarzyszenia ubezpieczonemu, jeżeli pojawi się konieczność zostania przez niego dłuższy okres w szpitalu,
- koszt kierowcy zastępczego, jeżeli ze względu na nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczony nie jest już w stanie prowadzić samochodu;
- koszty transportu bliskich ubezpieczonego do Polski, towarzyszących ubezpieczonemu w podróży, na wypadek jego śmierci lub dłużej hospitalizacji;
- zakwaterowanie wraz z wyżywieniem dla ubezpieczonego, na czas trwania rekonwalescencji za granicą.
Oprócz tego towarzystwa rozszerzają pakiety assistance o masę świadczeń dodatkowych. W ramach usług dodatkowych mogą się znaleźć takie usługi jak:
- Organizacja przerwania podróży zagranicznej ubezpieczonego oraz pokrycie jej kosztów.
- Pomoc w przypadku odzyskaniu bagażu podróżnego, jeżeli zaginął w wyniku błędnego nadania lub z winy lotniska. Potem sfinansowanie i pomoc w ponownym nadaniu bagażu.
- Sfinansowanie dodatkowych kosztów, które pojawiły się w wyniku opóźnionego lotu.
- Pomoc jeżeli zgubisz karty płatnicze albo dokumenty.
- Pomoc jeżeli Twoje konto bankowe zostanie zablokowane.
- Pomoc w zakresie pozyskania kancelarii prawnej i tłumacza, jeżeli będzie mieć problemy prawne w trakcie podróży zagranicznej.
-
To chyba najważniejszy element ubezpieczeń turystycznych, który musi być must have jeżeli rozglądasz się za polisą na podróż zagraniczną. Zwłaszcza gdy zamierzasz się wybrać do egzotycznego kraju, w którym nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Poza tym i tak bywa przydatna w krajach gdzie EKUZ obowiązuje, ponieważ zakresy ochrony ubezpieczeniowej są znacznie szersze niż w ramach tej karty.
Poniżej znajdują się wydatki, które są finansowane w ramach ubezpieczenia kosztów transportu medycznego (głównie przejazdy karetkami) i ratownictwa medycznego:
- Transport medyczny do szpitala, z miejsca wypadku (np. opłacenie karetki w kraju, w którym nie obowiązuje EKUZ).
- Jeżeli lekarz zaleca przetransportować ubezpieczonego do innej placówki, to koszt tego transportu medycznego również jest pokrywany przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
- Transport medyczny do miejsca (już po udzielonej pomocy), w którym jest zakwaterowany ubezpieczony, jeżeli wymaga tego jego stan zdrowia.
- Transport medyczny ubezpieczonego (po zakończeniu leczenia) w miejsce, z którego będzie mógł powrócić do Polski.
- Transport medyczny do miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub do szpitala w Polsce, jeżeli stan zdrowia ubezpieczonego tego wymaga.
- Powrót do miejsca zamieszkania w Polsce, jeżeli ubezpieczony na skutek wypadku (lub innej niepożądanej sytuacji) nie może wrócić pierwotnie zaplanowanym transportem (np. niemożliwość prowadzenia samochodu, w związku z połamaną nogą).
- Akcja ratownicza lub poszukiwawcza prowadzona przez wyspecjalizowane służby, jeżeli ich celem jest uratowanie życia i zdrowia ubezpieczonego, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi (np. akcje ratowników górskich są płatne w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Włochy czy Szwajcaria).
- Koszty związane z dodatkowym zakwaterowaniem i wyżywieniem za granicą, jeżeli stan poszkodowanego ubezpieczonego nie pozwala mu na powrót do kraju.
- Jeżeli ubezpieczony poniesie śmierć na wakacjach to towarzystwo ubezpieczeniowe pomoże w sfinansowaniu transportu zwłok do kraju albo kremacji i transportu urny. Ewentualnie jeżeli rodzina zmarłego tak zdecyduje, to TU może sfinansować pogrzeb za granicą.
Ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania podróży
Coraz częściej na rynku ubezpieczeniowym można spotkać się z ubezpieczeniem od rezygnacji lub przerwania podróży. Ten typ ubezpieczenia stał się popularny się zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19, gdy wiele osób obawiało się, że w ostatnim momencie będzie musiało zrezygnować z podróży z powodu pozytywnego testu na koronawirusa.
Ubezpieczenia tego typu służą przede wszystkim zabezpieczeniu kosztów, które się pojawią w związku z rezygnacją z podróży. W ramach takiej polisy to towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa kary pieniężne od biura podróży, jakimi zostaje obciążony ubezpieczony, jeżeli zrezygnuje z podróży po określonym czasie.
Polisy od rezygnacji z podróży są zazwyczaj sprzedawane jako osobny produkt względem ubezpieczeń turystycznych.
„Po co mi ubezpieczenie turystyczne skoro mam kartę EKUZ?”
Często można spotkać się z przeświadczeniem, że ubezpieczenie turystyczne jest niepotrzebne kiedy mamy kartę Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Postaramy się odpowiedzieć na wielokrotnie stawiane nam pytanie „Po co mi ubezpieczenie turystyczne, skoro mam kartę EKUZ?” i wytłumaczyć, dlaczego jest nieprawidłowym uproszczeniem rzeczywistości. Lecz zanim to zrobimy odpowiemy czym jest karta EKUZ, kiedy może się przydać oraz gdzie obowiązuje.
Czym jest EKUZ?
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, będąca unijnym dokumentem, potwierdzającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zatem jeżeli jesteś Polakiem to EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w ramach NFZ, co uprawnia Cię do leczenia we krajach UE i EFTA. Kartę EKUZ wyrobisz za darmo.
-
Warto zaznaczyć, że EKUZ działa, tylko gdy okażesz w danym kraju swój dowód tożsamości.
- Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej:
- Belgia,
- Bułgaria,
- Czechy,
- Dania,
- Niemcy,
- Estonia,
- Irlandia,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Francja,
- Chorwacja,
- Włochy,
- Cypr,
- Łotwa,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Węgry,
- Malta,
- Holandia,
- Austria,
- Polska,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Słowenia,
- Słowacja,
- Finlandia,
- Szwecja.
- Islandia*,
- Liechtenstein*,
- Norwegia*,
- Szwajcaria*,
- Wielka Brytania*.
*EKUZ w tych krajach obowiązuje tylko i wyłącznie gdy jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE.
Karta EKUZ obowiązuje również w zamorskich terytoriach krajów UE:
- Terytoria zamorskie Francji: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska.
- Terytoria zamorskie Portugalii: Azory i Madera,
- Terytoria zamorskie Hiszpanii: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
- Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej:
-
EKUZ nie obowiązuje w Monaco, San Marino i Watykanie oraz w brytyjskich terytoriach zamorskie, takich jak: Wyspy Normandzkie oraz wyspa Man.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że EKUZ refunduje te koszty leczenia, które są finansowane w danym kraju przez tamtejszą publiczną ochronę zdrowia. Zatem jeżeli w jakimś kraju leczenie przez danego specjalistę nie jest refundowane, to EKUZ nie pomoże Ci w tym aspekcie.
Przykład: We Włoszech leczenie stomatologiczne nie jest refundowane w ramach publicznej służby zdrowia. Wszystkie koszty leczenia dentystyczne są opłacane przez pacjenta. Zatem jeżeli rozboli Cię ząb we Włoszech, EKUZ w żaden sposób nie pomoże Ci z leczeniem.
Podobnie EKUZ wygląda to w kwestii opłat za usługę medyczną. Wiele krajów mimo tego, że refundują daną usługę medyczną, to wymagają od pacjentów współuczestniczenia w kosztach i zapłaty za pojedynczą usługę.
Przykład: Żeby umówić się na wizytę u lekarza we Francji, należy uiścić opłatę w wysokości ok. 10 euro. Jeżeli podczas Twojego pobytu we Francji będziesz chcieć umówić się do lekarza na wizytę w ramach EKUZ, będziesz musieć podobnie jak francuscy pacjenci uiścić opłatę za wizytę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat EKUZ to zachęcamy do odwiedzenia portalu pacjent.gov.pl, lub do obejrzenia serii 5 filmów na platformie YouTube, które szczegółowo wyjaśniają wiele aspektów związanych z Europejską Kartą Ubezpieczenia Turystycznego. Link do materiałów wideo znajduje się poniżej.
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Tak więc karta EKUZ to zapewnia Ci de facto podstawową opiekę medyczną w krajach UE i EFTA. Dopiero ubezpieczenie turystyczne znacznie zwiększa zakres Twojej ochrony medycznej w tych krajach. Ponadto jeżeli wybierasz się do krajów poza Unią Europejską i niewchodzących w skład EFTA to ubezpieczenie turystyczne jest dla Ciebie jedyną opcją, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami leczenia.
Poniżej znajduje się tabela, która porównuje wszystkie różnice pomiędzy EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym.
Karta EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne |
---|---|
Obowiązuje tylko na terenie Europy (kraje UE i EFTY). | Ubezpieczenie turystyczne może de facto obejmować każdy rejon świata (Ameryka, Azja, Europa i Afryka) |
Obejmuje tylko te koszty leczenia, które są refundowane w danym kraju. | Polisy turystyczne finansują wszystkie koszty leczenia. |
Tym samym z karty EKUZ można korzystać tylko w publicznych szpitalach, gdzie koszty leczenia są refundowane przez “tamtejszy NFZ”. | Z tego powodu ubezpieczenie turystyczne sfinansuje Ci prywatne koszty leczenia, w kraju, w którym przebywasz. |
EKUZ pomoże Ci tylko i wyłącznie jeżeli będziesz mieć problemy zdrowotne. | Ubezpieczenie turystyczne obejmuje w swoim ubezpieczeniu znacznie szerszy zakres niż zdrowie (m.in. ubezpieczenie zagubionego bagażu). |
Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe (oczywiście, jeżeli masz prawo do świadczeń medycznych w ramach NFZ). | Ubezpieczenie turystyczne to zawsze dodatkowo płatny koszt wyjazdu. |
Koszty ubezpieczenia turystycznego — od czego zależą?
To ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne, w dużej mierze będzie zależeć, od tego na jak długo chcemy się ubezpieczyć. Z tego powodu stawki ubezpieczenia turystycznego często przelicza się na cenę przypadającą na jeden dzień przyjazdu. Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie turystyczne jest wyliczane indywidualnie i zależy od wielu warunków, Twojej podróży.
Poniżej znajduje się lista elementów, które wpływają na finalną cenę ubezpieczenia turystycznego:
-
Jest to jeden z najważniejszych elementów, które musisz podać w trakcie przygotowywania oferty ubezpieczenia turystycznego. To, do jakiego kraju się wybierasz, mocno determinuje ryzyko ubezpieczeniowe z tobą związane. Jeżeli lecisz do kraju egzotycznego, który nie respektuje karty EKUZ ubezpieczenie będzie znacznie droższe niż w przypadku wycieczki do europejskiego kraju. Ponadto jeżeli wybierasz się do kraju, który jest powszechnie uważany za niebezpieczny, do którego podróż jest odradzana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), Towarzystwo Ubezpieczeń zażyczy sobie wyższej stawki ubezpieczenia, lub może Ci go całkowicie odmówić.
Zazwyczaj ubezpieczenia turystyczne są podzielone na 3 strefy obejmowania: Europa, Świat i Polska.
-
Oprócz celu podróży duży wpływ na cenę ubezpieczenia turystycznego ma też cel, w jakim wyjeżdżasz. Pamiętajmy, że ubezpieczenie turystyczne może być przydatne nie tylko podczas wycieczek turystycznych, ale również podczas podróży służbowych za granicę, czy wyjazdu do pracy fizycznej za granicę. Ponadto jeżeli wybierasz się na wakacje to Towarzystwo Ubezpieczeń na pewno będzie Cię pytań o to co planujesz tam robić oprócz wypoczynku i zwiedzania. Poniżej znajdują się elementy, które są traktowane przez ubezpieczycieli, jako te związane z dodatkowym ryzykiem i jeżeli nie chcesz, by zostały wyłączone, to będą wiązać się z wyższą ceną:
- jazda na nartach i snowboardzie,
- nurkowanie,
- sporty wysokiego ryzyka (np. quady, narty wodne, kitesurfing jazda konna),
- sporty ekstremalne (np. sporty walki, downhill, wspinaczka wysokogórska czy skialpinizm).
-
Czyli elementy, które są podstawą do wyliczenia składki de facto w każdym typie ubezpieczenia. To, na jaką sumę ubezpieczenia będziesz chciał zawrzeć ubezpieczenie, zdeterminuje wysokość składki, jaką będziesz musiał uiścić. W skrócie im wyższe ubezpieczenie tym wyższa składka, lecz jednocześnie wyższe potencjalne odszkodowanie.
Podobna zasada działa względem indywidualnej oceny osoby przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, im wyższe ryzyko osobowe związane z daną osobą ubezpieczoną, tym wyższą składkę będziesz musiał zapłacić. Przykładowo jeżeli chorowałeś wcześniej na ciężkie choroby przewlekłe np. choroba wieńcowa serca (która znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału), to ubezpieczyciel będzie niechętny, by ubezpieczyć Twoje zdrowie i życie podczas podróży. Nawet jeżeli się na to zgodzi, to licz się z tym, że nie będzie to dla Ciebie tanie.
-
W skrócie: im więcej osób, tym większa odpowiedzialność towarzystwa i wyższa składka. Pamiętajmy, że jedna osoba z wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym może zawyżyć składki dla pozostałych uczestników wyprawy.
Tak jak wspomnieliśmy na samym początku tego rozdziału, powyższe elementy determinują to jaką ofertę przygotuje dla Ciebie Towarzystwo Ubezpieczeń. Składka ubezpieczeniowa zależy od elementów składowych Twojego ubezpieczenia.
Zalety i wady ubezpieczeń turystycznych
W ramach podsumowania dzisiejszego tekstu spisaliśmy wszystkie zalety i wady ubezpieczeń turystycznych.
Zalety:
- Ubezpieczenie turystyczne to czasami jedyna możliwość, by zabezpieczyć się przed kosztami leczenia wynikających z nagłego zachorowania lub wypadku, w krajach poza UE i EFTA.
- Ponadto ubezpieczenie turystyczne zapewnia pomoc w finansowaniu transportu medycznego, czego nie robi nawet sama karta EKUZ.
- Usługi assistance w polisach ubezpieczeniowych często mogą pomóc Ci wykaraskać się z poważnych tarapatów za granicą.
- Jeżeli podróżujesz z drogim sprzętem, to ubezpieczenie bagażu pomoże Ci zminimalizować straty finansowe, jeżeli przepadnie.
Wady:
- Ubezpieczenia turystyczne posiadają wiele wyłączeń, często, żeby zabezpieczyć pewne aspekty, będziesz musiał skorzystać z dodatkowo płatnych usług.
- Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek to musisz dokładnie wczytać się w treść OWU ubezpieczenia, tylko dzięki temu będziesz wiedzieć kiedy będzie Cię chronić polisa.
- Warunki odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych często są tak skonstruowane, że dają duże pole do nie wypłaty roszczenia.