Adam Guibourgé-Czetwertyński Nowym Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Jak donoszą media, premier Mateusz Morawiecki mianował Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzja ta została ogłoszona na platformie X, gdzie podkreślono, że Guibourgé-Czetwertyński pełnił funkcję podsekretarza od 2019 roku, a za nowe zadania nie przysługuje mu wynagrodzenie.
Wiceminister na nowym stanowisku
Nowy pełnomocnik rządu, Adam Guibourgé-Czetwertyński, został powołany na stanowisko pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Akt powołania wręczyła mu minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Guibourgé-Czetwertyński pełnił funkcję podsekretarza stanu od 27 listopada 2019, a według informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, za dodatkowe zadania pełnomocnika nie przewidziano dodatkowego wynagrodzenia. Bezpieczeństwo wymaga ciągłości na stanowisku pełnomocnika – podkreślono na platformie X.
Czytaj rownież: Mateusz Morawiecki mocno o opozycji! Zarzuca brak konsekwencji obietnic głoszonych w kampaniach! Pod lupą wakacje kredytowe – co jest nie tak?
Kariera i doświadczenie Guibourgé-Czetwertyńskiego
Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaczynał pracę w resorcie środowiska w 2013 roku, uczestnicząc w negocjacjach klimatycznych ONZ COP19. Posiada doświadczenie w obszarze finansów w sektorze prywatnym. W latach 2015-2018 kierował referatem ds. środowiska w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE, negocjując projekty legislacyjne dotyczące środowiska i klimatu. Był głównym negocjatorem polskiej Prezydencji COP24, przygotowując pakiet decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie. Guibourgé-Czetwertyński jest absolwentem HEC Paris, Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne i Uniwersytetu Warszawskiego.
Zmiany w stanowiskach pełnomocników rządu
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie zniesienia 11 pełnomocników rządu. Celem projektu jest zasada uporządkowania i usystematyzowania funkcjonujących dotychczas pełnomocników. Wśród nich znajduje się pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Jednolitego Rynku Cyfrowego, współpracy z samorządem terytorialnym, infrastruktury sportowej, praw człowieka, lokalnych inicjatyw społecznych, polityki młodzieżowej, Inicjatywy Trójmorza, kształtowania ustroju rolnego, spraw uchodźców wojennych z Ukrainy oraz innowacyjności w projektach europejskich.