Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport, który wykazał poważne nieprawidłowości w przyznawaniu środków na pomoc Polonii i Polakom za granicą. W ciągu blisko czterech lat premier Mateusz Morawiecki bez przeprowadzenia otwartych konkursów przeznaczył 148 mln zł na ten cel. Część z tych środków nie była ściśle związana z potrzebami Polonii, co zmniejszyło faktyczną pomoc dla […]
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to temat, który stał się coraz bardziej palący w ostatnich latach. W tym kontekście państwowy instytut NASK miał być bastionem przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji i fake newsom. Jednakże, jak pokazują raporty, jego działania skierowano w zupełnie innym kierunku.
Wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty będący współprzewodniczącym Nowej Lewicy, zabrał głos w sprawie obecnych problemów z procedowaniem projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce. Zauważył, że istnieją trudności z przeprowadzeniem zmian, a winą za to obarcza liderów Trzeciej Drogi.
W ostatnich latach Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zyskała znaczenie w kontekście walki z dezinformacją w Polsce. Według informacji prasowych, zespół w NASK, przeznaczony pierwotnie do monitorowania dezinformacji związanej m.in. z wojną na Ukrainie czy pandemią COVID-19, był wykorzystywany przez rząd Mateusza Morawieckiego do analizy opinii publicznej przed wyborami.
Jak donoszą media, dokumenty potwierdzające przekazanie 25 milionów złotych na zakup systemu Pegasus z Funduszu Sprawiedliwości oraz zawierające podpisy, w tym Zbigniewa Ziobry, są dostępne dla prezydenta Andrzeja Dudy. Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar otrzymali apel o ujawnienie nazwisk wszystkich podsłuchiwanych za pomocą Pegasusa.
Mateusz Morawiecki udostępnił w mediach społecznościowych w niedzielny wieczór zdjęcie sugerujące złamanie nogi. Według relacji “Faktu”, incydent miał miejsce przed jednym z kościołów.
Jak donoszą media, dziś przed godziną 10 rozpoczęła się sesja komisji śledczej, której celem jest zbadanie wyborów kopertowych z 2020 roku. W trakcie posiedzenia prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, profesor Robert Flisiak, zabrał głos, a po południu planowane jest przesłuchanie pierwszego świadka, byłego wicepremiera Jarosława Gowina.
Jak donoszą media trwa audyt w administracji rządowej, który obejmuje szeroko rozumiane zagadnienia wynagradzania i zatrudniania urzędników. Szczególną uwagę poświęca się okresowi dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego, który nie zyskał wotum zaufania – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.
W najbliższych dniach polska scena polityczna przeżyje kulminację wydarzeń, które mogą znacząco wpłynąć na kształt rządu i dalszy los kraju. Dwa kluczowe momenty zaplanowano na 11 grudnia, kiedy to odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, a także możliwe wybory nowego premiera, gdzie głównym kandydatem jest Donald Tusk – wynika z harmonogramu Sejmu opublikowanego we wtorek wieczorem.
Jak donoszą media… Związek Banków Polskich stanowczo sprzeciwia się przedłużeniu obowiązywania wakacji kredytowych. Prezes ZBP, dr Tadeusz Białek, wyraził tę opinię w publikacji na stronie Sejmu, podkreślając, że to “iluzoryczne wsparcie dla osób napotykających problemy z bieżącą płynnością”.
Jak donoszą media, premier Mateusz Morawiecki mianował Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzja ta została ogłoszona na platformie X, gdzie podkreślono, że Guibourgé-Czetwertyński pełnił funkcję podsekretarza od 2019 roku, a za nowe zadania nie przysługuje mu wynagrodzenie.
Jak donoszą media, profesor Andrzej Zoll w “Faktach po Faktach” wypowiedział się na temat wniosku Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Profesor Zoll skomentował, że istnieją poważne wątpliwości co do roli TK w indywidualnych sprawach i podkreślił, że sejmowa bezwzględna większość jest wystarczająca, aby postawić szefa NBP przed trybunałem. Oto główne punkty tej kontrowersyjnej sprawy.
Doniesienia medialne wskazują, że prezydent Andrzej Duda prowadzi konstruktywny dialog z przedstawicielami opozycji, w tym z Donaldem Tuskiem. Podczas wczorajszych rozmów prezydent zapewnił, że szanować będzie wyniki wyborów, a w przypadku potwierdzenia większości opozycji w parlamencie, powierzy jej misję utworzenia nowego rządu. Komunikat ten został skomentowany przez Donalda Tuska, który zauważył, że prezydent Duda wydaje się przejawiać otwartość na współpracę.
Jak donoszą dzisiaj media, prezydent Andrzej Duda planuje spotkanie z przedstawicielami opozycji w celu omówienia kwestii nowego rządu. Doradca społeczny prezydenta, Marcin Mastalerek, poinformował w Radiu ZET, że w przyszłym tygodniu pan prezydent zaprosi do siebie przedstawicieli wszystkich komitetów na konsultacje. Wyjaśnił, że “dziś wyjdą zaproszenia z Kancelarii Prezydenta, a zaczynają się rozmowy”. Spotkania będą prowadzone oddzielnie z przedstawicielami każdego komitetu.
Wrzesień okazał się trudnym miesiącem dla banków, a indeks WIG-banki utrzymuje się obecnie na poziomie o ponad 10% niższym niż na szczycie, który osiągnął pod koniec lipca. Przyczyną tych trudności jest znaczący wzrost niepewności związanej z polityką pieniężną, a także niepewność co do kontynuacji wakacji kredytowych oraz ryzyko związanego z kryzysem frankowym.