5 grudnia 2023

Mateusz Morawiecki mocno o opozycji! Zarzuca brak konsekwencji obietnic głoszonych w kampaniach! Pod lupą wakacje kredytowe – co jest nie tak?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Jak donoszą media… Związek Banków Polskich stanowczo sprzeciwia się przedłużeniu obowiązywania wakacji kredytowych. Prezes ZBP, dr Tadeusz Białek, wyraził tę opinię w publikacji na stronie Sejmu, podkreślając, że to „iluzoryczne wsparcie dla osób napotykających problemy z bieżącą płynnością”.

Czytaj również: Zmiany na stanowiskach pełnomocników rządu! Kluczowe zadanie dla Polskiego Rozwoju Energetycznego

Wakacje kredytowe a stanowisko ZBP

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie pod koniec lipca 2022 roku, wprowadziła wakacje kredytowe. Związek Banków Polskich nie zgadza się jednak z przedłużeniem tego rozwiązania, uznając je za nieskuteczne w rozwiązaniu rzeczywistych problemów kredytobiorców.

Mateusz Morawiecki mocno o opozycji! Zarzuca brak konsekwencji obietnic głoszonych w kampaniach! Pod lupą wakacje kredytowe – co jest nie tak?

“”Nic co było dane,  nie będzie zabrane” – ciągle to słyszeliśmy w kampanii z ust polityków opozycji,  a jak sprawy mają się teraz, po kampanii? Zamiast wakacji kredytowych dla ponad 1 miliona gospodarstw domowych, od Nowego Roku –  jedynie dla 60 tys i to według niejasnych kryteriów.  Wreszcie banki które i tak notują rekordowe zyski, odetchną z ulgą, bo ustawa opozycji właśnie je będzie premiowała. Stracą za to Polacy i polskie rodziny, które od początków światowej inflacji były chronione przez mój rząd, w specjalny sposób. Polski polityk musi służyć swojemu Państwu i obywatelom, a nie wielkim korporacjom, musi mieć na sercu interes ludzi a nie neoliberalne dogmaty. “ – mówi Mateusz Morawiecki, na filmiku, który został zamieszczony w serwisie X

Projekt Polski 2050-Trzeciej Drogi

W Sejmie pojawił się projekt posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi, który zakłada przedłużenie wakacji kredytowych na kolejny rok. Zgodnie z propozycją, w 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać w sytuacji, gdy wydatki związane z obsługą kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

Związek Banków Polskich o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Prezes ZBP, Tadeusz Białek, argumentuje, że fundamentalnym narzędziem pomocy dla kredytobiorców powinny być kompleksowe instrumenty funkcjonujące w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W opinii ZBP, to rozwiązanie jest niedoceniane, oferując bardziej korzystne ułatwienia w spłacie kredytów niż wakacje kredytowe.

Zobacz także: Profesor Andrzej Zoll analizuje kontrowersje wokół postawienia szefa NBP przed Trybunałem Stanu! Jaki może mieć to wpływ?

Mechanizm działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm, który zapewnia pomoc m.in. dla osób mających trudności ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych. Wsparcie jest udzielane na okres do 36 miesięcy, przy indywidualnie ustalonej kwocie wsparcia, która nie może przekroczyć 2 tys. zł miesięcznie.

Apel o rezygnację z wakacji kredytowych

Tadeusz Białek zwrócił się z uprzejmą prośbą o rezygnację z wydłużenia okresu funkcjonowania wakacji kredytowych. Zdaniem prezesa ZBP, to iluzoryczne wsparcie dla osób mających problemy z bieżącą płynnością i terminowym regulowaniem zobowiązań kredytowych.

Gotowość na dyskusję

Związek Banków Polskich deklaruje gotowość do dyskusji nad dalszą liberalizacją przesłanek dostępowych do wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców lub podniesienia kwoty wsparcia, aby lepiej odpowiadała rzeczywistym kosztom obsługi rat kredytów mieszkaniowych. Ostatecznie, prezes Białek zauważył, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców posiada nadal wolne środki, które mogą zostać skierowane do kredytobiorców jako pomoc w trudnej sytuacji finansowej.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu