2 stycznia 2024

Wstrzymanie przyjmowania wniosków o “Bezpieczny Kredyt 2 Procent”. Banki rezygnują z programu mieszkaniowego, rząd pracuje nad nową ofertą

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Jak donoszą media, banki od wtorku wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Decyzję tę potwierdza komunikat opublikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program Bezpieczny kredyt 2 procent zakładał dopłaty do kredytu przez 10 lat, mające utrzymać oprocentowanie zobowiązania na poziomie 2 proc. plus marża banku przez cały ten okres. Rządowy Fundusz Mieszkaniowy miał być źródłem finansowania dopłat do rat.

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował komunikaty informujące o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o udzielenie “bezpiecznego kredytu”. BGK podał, że wysokość dopłat do rat w 2024 roku osiągnęła 90 proc. kwoty przewidzianej w ustawie budżetowej. Bank stwierdził, że wprowadzone do systemu ewidencji prognozowane roczne kwoty dopłat do rat na 2024 rok osiągnęły 90 proc. kwoty stanowiącej równowartość środków przewidzianych w ustawie budżetowej.

W związku z tymi informacjami banki kredytujące podjęły decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu 2 procent. Banki, które podpisały umowy z BGK na oferowanie kredytu ze wsparciem państwa, zostały objęte tą decyzją. Decyzje te obowiązują od wtorku, a wszystkie wnioski złożone do tego momentu mają zostać rozpatrzone.

Warto zauważyć, że do 21 grudnia 2023 roku podpisano około 55,8 tys. umów kredytowych w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Zgodnie z pierwotną decyzją rządu PiS, tego rodzaju kredyty miały być udzielane do 31 grudnia 2027 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło jednak, że program w obecnej formule zostanie zastąpiony inną ofertą korzystną dla kredytobiorców. Resort zapewnił, że środki na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu są zabezpieczone w projekcie budżetu na 2024 rok.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomniało, że ustawowe limity wydatków na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 procent zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte około 50 tys. kredytów. Z podpisanych umów wynika, że łączne środki na ten program na lata 2023-2024 zostały wyczerpane, co skutkuje koniecznością wstrzymania przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie od początku nowego roku.

W kontekście tych wydarzeń Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o pracach nad nowym programem mieszkaniowym. Nowa formuła programu ma zostać przedstawiona na początku 2024 roku, tuż po zakończeniu prac nad projektem i konsultacjami społecznymi.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu