29 lutego 2024

Wojna cenowa dyskontów w Polsce! Nowy czynnik na mapie inflacji

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Od niedawna w Polsce trwa zacięta bitwa cenowa pomiędzy największymi dyskontami, co ma istotny wpływ na układankę inflacyjną. Chociaż indeks cenowy rośnie wolniej niż przewidywano, Narodowy Bank Polski może unikać obniżek stóp procentowych ze względu na spięcia z rządem.

Lidl i Biedronka prowadzą walkę o klienta na polu promocji, obniżając ceny do tego stopnia, że niektóre produkty są sprzedawane poniżej kosztów. Eksperci wskazują, że walka o klienta może skutkować wzrostem popytu, co wpłynie na wskaźniki makroekonomiczne.

Chociaż Główny Urząd Statystyczny może nie uwzględnić wszystkich aspektów walki cenowej, konsumenci będą mieli szansę zaoszczędzić na zakupach, co może wpłynąć na realną konsumpcję. Mimo oczekiwanego spadku inflacji, NBP wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych ze względu na przyszłe niepewności związane z polityką rządu. Oczekiwana 8-procentowa inflacja na koniec 2024 roku może napotykać na trudności z powodu wspomnianych wojen cenowych oraz czynników fiskalnych.

>> Czytaj więcej: Rewolucja w rozliczeniach podatkowych dla małych przedsiębiorców – To musisz wiedzieć!

Dlaczego kredytobiorcy nadal nie mają powodów do radości?

Chociaż indeks cenowy rośnie wolniej niż przewidywano, Narodowy Bank Polski może unikać obniżek stóp procentowych ze względu na spięcia z rządem.

Bitwa o klienta

Lidl i Biedronka prowadzą walkę o klienta na polu promocji, obniżając ceny do tego stopnia, że niektóre produkty są sprzedawane poniżej kosztów.

Implikacje wojny cenowej

Eksperci wskazują, że walka o klienta może skutkować wzrostem popytu, co wpłynie na wskaźniki makroekonomiczne.

Oczekiwane efekty

Chociaż Główny Urząd Statystyczny może nie uwzględnić wszystkich aspektów walki cenowej, konsumenci będą mieli szansę zaoszczędzić na zakupach, co może wpłynąć na realną konsumpcję.

NBP w Kontekście Inflacji

Mimo oczekiwanego spadku inflacji, NBP wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych ze względu na przyszłe niepewności związane z polityką rządu.

Oczekiwana 8-procentowa inflacja na koniec 2024 roku może napotykać na trudności z powodu wspomnianych wojen cenowych oraz czynników fiskalnych.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu