24 czerwca 2024

Wciąż brakuje mieszkań na sprzedaż, wynajem w kryzysie!

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Według badań przeprowadzonych przez Nieruchomosci-online.pl, pomimo rządowych programów wsparcia, na rynku nadal brakuje mieszkań w atrakcyjnych cenach i lokalizacjach.

Poziom nastrojów w segmencie sprzedaży mieszkań większych (59,1 pkt, spadek o 3,6 pkt) oraz kawalerek (60,3 pkt, spadek o 2,7 pkt) wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo delikatnego spadku po pierwszym kwartale 2024 roku. Klienci oczekują obecnie obniżek cen, jednak można przypuszczać, że program #naStart prawdopodobnie spowoduje dalszy wzrost cen, podobnie jak program BK2%.

Tradycyjnie wiosna pobudza do poszukiwania własnego miejsca na ziemi. W pierwszym kwartale 2024 roku nastąpiła poprawa w ocenie segmentu domów i działek budowlanych na sprzedaż.

>> Czytaj także: Nowy sposób wypłaty nagród w Lotto! Lotto wprowadza przelewy na konto

Wartość subindeksów wzrosła w porównaniu z poprzednimi dwoma kwartałami, kiedy to rynek zdominowały mieszkania w programowych limitach, odpowiednio do poziomu 56,8 pkt dla domów i 59,8 pkt dla działek.

Zwiększony popyt na zakup mieszkań i budowę domów wpłynął na zmniejszenie zainteresowania wynajmem, co odzwierciedla się w spadku wartości subindeksów do poziomu 53,4 pkt dla kawalerek i 50,6 pkt dla mieszkań większych.

Jest to również efekt coraz większej podaży i spadku liczby potencjalnych najemców, co jest związane z mniejszym napływem uchodźców. Segment wynajmu zmierza w kierunku stopniowej regulacji, zwłaszcza w kontekście większych mieszkań, a ceny wynajmu powoli się stabilizują.

Wartość subindeksów według kategorii nieruchomości

Analiza wartości subindeksów według kategorii nieruchomości w poszczególnych kwartałach wskazuje na zmienne nastroje na rynku. Subindeksy dla sprzedaży kawalerek i mieszkań większych, jak również dla segmentu domów i działek budowlanych, wykazują różne trendy w zależności od warunków rynkowych i polityki rządowej.

Wzrost wartości subindeksów na sprzedaż w ostatnich kwartałach może być przypisany zwiększonemu zainteresowaniu zakupem nieruchomości w odpowiedzi na rządowe programy wsparcia. Jednocześnie spadek wartości subindeksów wynajmu wskazuje na przesunięcie preferencji konsumentów w kierunku posiadania własnej nieruchomości.

Podsumowując, rynek nieruchomości w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku charakteryzował się wysokim popytem na zakup mieszkań i domów, co przyczyniło się do dalszych wzrostów cen. Jednocześnie segment wynajmu odnotował spadek zainteresowania, co wskazuje na zmieniające się preferencje konsumentów oraz rosnącą stabilizację cen wynajmu.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu