7 września 2023, aktualizacja: 8 września 2023

Ranking kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych we wrześniu 2023. Najniższe oprocentowanie kredytu po wrześniowej decyzji RPP. Ile spadną koszty kredytów?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżeniu stóp procentowych NBP o 75 punktów bazowych wywołała falę zainteresowania na rynku finansowym. Obniżka stóp procentowych jest zawsze momentem, który budzi duże emocje i zainteresowanie inwestorów oraz kredytobiorców. Warto przyjrzeć się, jakie mogą być konsekwencje tej decyzji dla rynku kredytowego, a szczególnie dla kredytów hipotecznych.

RPP w Działaniu

Po długim okresie, który obejmował 10 kolejnych posiedzeń, na których stopy procentowe pozostawały niezmienne, wrzesień przyniósł zaskakującą zmianę. RPP zdecydowała się na pierwszą w 2023 roku obniżkę stóp procentowych NBP. Niemal pewne było to, że część członków Rady będzie głosować za obniżką stóp, jednak jej skala była zdecydowanie większa, niż przewidywali eksperci.

Obniżka o 75 punktów bazowych spowodowała, że od września stopy procentowe w Polsce prezentują się następująco:

  • Stopa referencyjna: 6,00% w skali roku,
  • Stopa lombardowa: 6,50% w skali roku,
  • Stopa depozytowa: 5,50% w skali roku,
  • Stopa redyskontowa weksli: 6,05% w skali roku,
  • Stopa dyskontowa weksli: 6,10% w skali rocznej,
  • Stopa rezerwy obowiązkowej: 3,50% w skali rocznej.

To istotna zmiana, która ma wpływ na całą gospodarkę i rynek finansowy. RPP podjęła tę decyzję, mimo że inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, co budzi kontrowersje i różne opinie wśród ekonomistów.

Rynek Kredytowy w Czekaniu

Obniżka stóp procentowych to moment, który wzbudza zainteresowanie przede wszystkim kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy planują wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak warto zaznaczyć, że dzisiejsza decyzja RPP o obniżce stóp procentowych nie spowoduje natychmiastowego spadku rat kredytów hipotecznych. Dlaczego?

Kredyty hipoteczne w Polsce często są oparte na stawce WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) 3M, czyli trzymiesięcznym oprocentowaniu, które ustalane jest na podstawie stawek procentowych NBP. Zmiany w stawkach WIBOR są widoczne po okresie przeliczeniowym. Oznacza to, że obniżka stóp procentowych NBP wpłynie na kredyty hipoteczne dopiero od grudnia, kiedy to nastąpi przeliczenie trzymiesięcznej stawki WIBOR.

Jakie Konsekwencje Dla Kredytobiorców?

Obniżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych to znacząca zmiana, która może wpłynąć na koszty kredytów hipotecznych. Kredytobiorcy mogą spodziewać się niższych rat, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla tych, którzy planują lub już posiadają kredyty hipoteczne.

To oznacza, że kredytobiorcy mogą spodziewać się obniżki swoich rat kredytów hipotecznych, co z pewnością wpłynie na ich budżet domowy. Niższe raty mogą także zachęcić kolejne osoby do zaciągania kredytów hipotecznych, co może wpłynąć na aktywność na rynku nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że rynek kredytowy jest zmienny, a różnice między ofertami banków mogą być znaczne. Dlatego warto dokładnie porównać oferty kredytów hipotecznych, zwracając uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na dodatkowe koszty, takie jak prowizje czy ubezpieczenie. Zmiany stóp procentowych to istotne wydarzenie, ale nie są jedynym czynnikiem wpływającym na koszty kredytów hipotecznych.

Kredyty hipoteczne po obniżce stóp procentowych wrzesień 2023

W obliczu zmiany stóp procentowych, warto być dobrze przygotowanym do podjęcia decyzji dotyczącej kredytu hipotecznego. Nasz ranking stanowi cenne źródło informacji, które pomaga zrozumieć aktualną sytuację na rynku kredytowym i dokonać świadomego wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z naszym aktualizowanym rankingiem i życzymy udanych poszukiwań najlepszego kredytu hipotecznego, który spełni Wasze finansowe cele i pozwoli zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu