19 grudnia 2023

Konflikt w NBP: Członek RPP, Kotecki wskazuje na poważniejsze problemy niż wynagrodzenia

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Członek Rady Polityki Pieniężnej, Ludwik Kotecki, wypowiedział się na temat konfliktu w Narodowym Banku Polskim (NBP) pomiędzy prezesem Adamem Glapińskim a członkiem zarządu Pawłem Muchą. W rozmowie w programie „Rozmowa Piaseckiego” na TVN24, Kotecki porównał sytuację do słyszanej za ścianą kłótni między małżonkami, gdzie trudno jednoznacznie określić, o co dokładnie chodzi. Podkreślił, że konflikt w NBP nie wydaje się dotyczyć jedynie kwestii wynagrodzeń, lecz ma znacznie poważniejszy charakter.

Kotecki zaznaczył, że dyskusja skupiająca się na wynagrodzeniach w NBP nie jest kluczowym elementem konfliktu. Jego zdaniem, istnieją poważniejsze problemy, które zostały wskazane przez Pawła Muchę, sugerując naruszanie prawa przez prezesa Glapińskiego. Członek RPP podkreślił, że trzeba dokładnie zbadać te kwestie, zamiast skupiać się jedynie na aspekcie finansowym sporu.

Odnosząc się do nagród przyznawanych w NBP, Kotecki stwierdził, że prawdopodobnie spełniają one wymogi prawa, choć ich wysokość może być kontrowersyjna. Jednakże podkreślił, że głównym problemem jest samo przyznawanie sobie nagród, co powinno być uznawane za przekraczanie granic. Mimo to, Kotecki podkreślił, że cała debata na temat nagród przysłania istotne strukturalne problemy w instytucji.

W kontekście wyniku NBP za 2023 rok, Kotecki prognozował straty na poziomie „grubo ponad 20 miliardów złotych”. Wyraził zdziwienie faktem, że wcześniej bank prognozował przelew do kasy publicznej w wysokości 6 miliardów złotych, co uznaje za świadczenie nieprawdy przez urzędnika państwowego.

Warto zaznaczyć, że Kotecki nie uważa, aby konflikt w NBP był zwiastunem końca prezesury Adama Glapińskiego. Jego zdaniem, trudno ocenić obecnie, gdzie znajduje się sytuacja, a sprawę należy gruntownie zbadać.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu