27 grudnia 2023

Bitwa o budżet 2024. Prezydencki projekt bez 3 miliardów dla mediów publicznych

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Jak donoszą media, prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024 został opublikowany na stronie Sejmu. Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy zakłada podwyżki dla nauczycieli, ale wyklucza 3 miliardy złotych na telewizję publiczną – informuje Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent wcześniej zawetował ustawę okołobudżetową, która zakładała wzrost wynagrodzeń nauczycieli i służb mundurowych. Grażyna Ignaczak-Bandych, w rozmowie z PAP, stwierdziła, że prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli został złożony w Sejmie, jednak bez alokacji 3 miliardów złotych na telewizję publiczną, które to środki zostały uznane za nielegalne.

Projekt prezydenta dotyczy szczególnych rozwiązań służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Opublikowany na stronach Sejmu, zawiera rozwiązania identyczne w zakresie celu, treści i skutków finansowych, jak ustawa rządowa, z wyłączeniem przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych.

Decyzja prezydenta o zawetowaniu poprzedniej ustawy wynikała z kontrowersyjnych przepisów dotyczących przekazania 3 miliardów złotych na media publiczne. Zapis ten umożliwiał ministrowi finansów przekazanie papierów skarbowych mediom publicznym w rekompensacie za utracone wpływy z opłat abonamentowych. Prezydent Duda uznając to za rażące łamanie Konstytucji RP i zasad demokratycznego państwa prawa, postanowił zawetować ustawę.

W projekcie prezydenta znajdują się przepisy dotyczące 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, mającej zagwarantować wzrost wynagrodzeń o co najmniej 1,5 tysiąca złotych. Dodatkowo, zaplanowano zwiększenie kwoty bazowej dla nauczycieli początkujących, aby i oni mogli skorzystać z podwyżki wynoszącej 1,5 tysiąca złotych.

Prezydencki projekt przewiduje również przekazanie samorządom 2,3 miliarda złotych na podwyżki dla nauczycieli w przedszkolach. Dodatkowo, samorządy otrzymają 3,2 miliarda złotych subwencji rozwojowej, podzielonej głównie z uwzględnieniem liczby mieszkańców oraz wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warto zaznaczyć, że prezydenckie przepisy nie zawierają kontrowersyjnych zapisów dotyczących finansowania mediów publicznych. Projekt prezydenta Dudy przewiduje także przekazanie skarbowych papierów wartościowych różnym podmiotom, takim jak uczelnie, Fundusz Reprywatyzacji, PKP i przedsiębiorstwa górnicze.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie własnego projektu ustawy budżetowej po świętach, skupiającego się m.in. na podwyżkach dla nauczycieli. Weto prezydenta spowodowało wstrzymanie przekazu 3 miliardów złotych na telewizję publiczną, co spotkało się z krytyką premiera Donalda Tuska. Minister finansów Andrzej Domański jasno stwierdził, że „pieniądze na TVP zostały wstrzymane” i planuje przeprowadzenie audytu w tej sprawie.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu