W dniu 8 lutego rolnicy w Polsce planują masowe protesty, wyrażając swoje niezadowolenie z wprowadzania tzw. Zielonego Ładu oraz wzmożonego importu produktów rolnych z Ukrainy. Zwracają uwagę na spadające zyski z produkcji rolnej, co skłania ich do publicznego sprzeciwu w ponad 250 lokalizacjach w kraju.
W dniu 9 lutego rolnicy w Polsce planują masowe protesty, wyrażając swoje niezadowolenie z wprowadzania tzw. Zielonego Ładu oraz wzmożonego importu produktów rolnych z Ukrainy. Zwracają uwagę na spadające zyski z produkcji rolnej, co skłania ich do publicznego sprzeciwu w ponad 250 lokalizacjach w kraju.
Skala protestu
Planowane demonstracje rolnicze mają obejmować różne regiony Polski, w tym między innymi Poznań, gdzie spodziewana jest największa liczba uczestników - ponad 1000 ciągników zgromadzi się przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Organizatorzy udostępnili mapę z zaznaczonymi lokalizacjami protestów na swoich mediach społecznościowych, umożliwiając śledzenie wydarzeń w czasie rzeczywistym.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rolnicy-mysla-podobnie-niezaleznie-od-politycznej-opcji
Postulaty rolników
Przedstawiciele rolników jednomyślnie domagają się trzech głównych zmian: zaprzestania realizacji Zielonego Ładu, ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy oraz wsparcia dla hodowli zwierząt. Zielony Ład to pakiet działań mających na celu wprowadzenie Unii Europejskiej na ścieżkę ekologicznej transformacji, z perspektywą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Wsparcie dla rolnictwa
Ministerstwo Rolnictwa w odpowiedzi na zapowiedziane protesty zapewniło, że głos rolników został usłyszany i ich postulaty zostaną zgłoszone do Komisji Europejskiej. Zostanie również podjęta rozmowa z Ministerstwem Finansów w celu zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych dla sektora rolniczego, włączając w to dopłaty i kredyty preferencyjne.
Protesty rolników ...