Rada Ministrów zaakceptowała obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej, który został zgłoszony przez ponad 20 organizacji społecznych, w tym OPZZ i Nową Lewicę.
👉 Celem ustawy jest wsparcie finansowe dla osób starszych po stracie współmałżonka.
Kluczowe założenia
Projekt przewiduje możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, co ma chronić przed pogorszeniem sytuacji materialnej po śmierci małżonka. Planowane jest wprowadzenie limitu świadczeń do trzykrotności najniższej emerytury, a pełne wdrożenie przepisów ma nastąpić do 2025 roku.
Rada Ministrów i tworzące ją ugrupowania koalicyjne dostrzegają ten problem i dlatego w punkcie 20. umowy koalicyjnej, podpisanej 10 listopada ub.r. przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, zobowiązały się do zapewnienia godnych warunków życia emerytom i rencistom, w tym do wprowadzenia rozwiązań gwarantujących seniorom godne warunki po śmierci współmałżonka.
Projektodawcy trafnie identyfikują problem społecznoekonomiczny, z którym mierzy się wielu emerytów i rencistów po śmierci współmałżonka, a zarysowany w projekcie kierunek jego rozwiązania, choć wymagający szczegółowych analiz i korekt, należy ocenić jako pożądany – czytamy w stanowisku Rady Ministrów.
Wsparcie Rządu
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła znaczenie projektu w zapewnieniu godnych warunków życia seniorom i realizacji obietnic wyborczych. Projekt zakłada wypłatę świadczeń od 1 lipca 2025 roku, z weryfikacją w 2028 roku.
Odpowiedzialna polityka społeczna to troska o osoby starsze, gdy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i ekonomicznej. Takim momentem jest utrata współmałżonka. Gdy umiera bliska osoba jest to wielka tragedia osobista, ale także zagrożenie ekonomiczne, degradacja poziomu życia. Bo kiedy znika druga osoba, to nie znika połowa kosztów utrzymania mieszkania – mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.
Finansowanie
⚠️ Szacunkowe koszty realizacji projektu wynoszą od 3,2 do 15,8 mld zł w zależności od liczby beneficjentów. Projekt zakłada stopniowe zwiększanie świadczeń do 25% wartości do 2027 roku.
Troszczymy się o najsłabszych i realizujemy obietnice – podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.