23 lipca 2024

Nowy program kredytowy „#naStart”. Przełom czy problem?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Rządowy program „#naStart” wprowadza znaczące zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Jego celem jest ułatwienie zakupu mieszkań poprzez atrakcyjne warunki kredytowe i dopłaty do rat.

Jednak, czy rzeczywiście sprosta oczekiwaniom i problemom, z którymi boryka się polski rynek nieruchomości? Przeanalizujmy szczegóły tego programu.

Co to jest kredyt „#naStart”?

Kredyt „#naStart” to nowa inicjatywa rządu, która ma zastąpić program „Bezpieczny kredyt 2%” i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Program ten ma na celu udzielenie do 100 tysięcy kredytów w latach 2024-2025. Kredyty będą przyznawane na okres co najmniej 15 lat, z oprocentowaniem stałym ustalonym na okres 60 miesięcy.

Wkład własny może być niższy niż 20% kwoty wydatków współfinansowanych kredytem, dzięki gwarancjom spłaty udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)​.

>> Zobacz także: Polski transport w kryzysie! Problem z zezwoleniami dla przewoźników.

Kto może skorzystać z programu?

Program jest skierowany głównie do rodzin, ale także do osób samotnych. Wysokość dopłat do rat kredytu zależy od liczby dzieci w gospodarstwie domowym:

  • Bezdzietni: dopłata do rat z oprocentowaniem 1,5%
  • Rodziny z jednym dzieckiem: 1%
  • Rodziny z dwójką dzieci: 0,5%
  • Rodziny z trójką i więcej dzieci: 0%

Dopłaty obejmują 120 pierwszych rat kredytu. Rodziny wielodzietne mogą korzystać z preferencyjnego kredytu również na kolejne mieszkanie, co ma poprawić ich warunki mieszkaniowe​.

Jakie są limity dochodów i powierzchni mieszkań?

W projekcie ustawy uwzględniono kryteria dochodowe oraz powierzchniowe, które kredytobiorcy muszą spełnić:

  • Dochód netto dla jednoosobowego gospodarstwa: do 7000 zł
  • Dla dwóch osób: do 13 000 zł
  • Dla trzech osób: do 16 000 zł
  • Dla czterech osób: do 19 500 zł
  • Dla gospodarstw pięcioosobowych i większych: do 23 000 zł

Powierzchnia mieszkania również ma swoje limity, które rosną o 20 m² za każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym. Dla jednoosobowego gospodarstwa limit wynosi 40 m², dla dwóch osób 60 m², itd.​

>> Czytaj także: Kryzys w branży budowlanej. Polaków nie stać na kupno mieszkania

Koniec „Bezpiecznego kredytu 2%”

Wraz z wprowadzeniem nowego programu, zakończona zostanie akcja kredytowa w ramach dotychczasowych programów „Bezpieczny kredyt 2%” i rodzinny kredyt mieszkaniowy, z zachowaniem praw nabytych przez dotychczasowych kredytobiorców​​.

Ryzyko podwyżek cen

Twórcy projektu ustawy przewidują rozwiązania, które mają zapobiec skumulowanemu popytowi na kredyty, co mogłoby doprowadzić do podwyżek cen mieszkań. Wprowadzono limity wniosków: w 2025 roku limit wyniesie 15 000 na każdy kwartał. Ma to zapewnić równomierny rozkład popytu rynkowego oraz ciągłość akcji kredytowej​.

Czy program „#naStart” rozwiąże problemy rynku?

Program „#naStart” z pewnością wprowadza nowe możliwości dla wielu rodzin i osób indywidualnych pragnących nabyć własne mieszkanie. Jednak jego skuteczność w walce z problemem dostępności mieszkań w Polsce będzie widoczna dopiero po kilku latach. Istnieje również obawa, że wprowadzone limity mogą nie wystarczyć, aby zapobiec skokowemu wzrostowi cen nieruchomości.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu