Unia Europejska domaga się natychmiastowego rozwiązania sporu na polsko-ukraińskiej granicy
Jak donoszą media, polscy przewoźnicy utrzymują protest na granicy z Ukrainą, zgłaszając nieuczciwą konkurencję wynikającą z umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu towarów drogowych. Unijna komisarz do spraw transportu, Adina Valean, apeluje o szybkie zakończenie sytuacji i sugeruje zwołanie Wspólnego Komitetu po rozwiązaniu kryzysu.
Polska broni umowy, przewoźnicy utrzymują blokadę
Przewoźnicy polscy, protestujący na przejściach w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej, domagają się wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla ukraińskich firm oraz kontroli nad przedsiębiorstwami powstałymi po wybuchu wojny na Ukrainie. Polski rząd popiera umowę UE-Ukraina, jednak unijna komisarz wskazuje na konieczność rozwiązania sytuacji na miejscu.
Unijna komisarz zaniepokojona postawą polskiego rządu
Adina Valean podkreśla, że sytuacja może wpłynąć na umowy handlowe i wzywa Polskę do odpowiedzialnego działania. Zaznacza, że umywanie rąk przez polski rząd jest nieakceptowalne, a działania przewoźników mają negatywny wpływ na stosunki międzynarodowe.
Polska prezentuje twarde dane w Brukseli
Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, przedstawia dane wskazujące na nieuczciwą konkurencję ze strony ukraińskich przewoźników. Polska szuka poparcia w UE dla przywrócenia zezwoleń na przejazdy dla ukraińskich przewoźników do UE, starając się zachować równowagę pomiędzy wsparciem dla Ukrainy a ochroną interesów polskich firm transportowych.
Sytuacja na granicy z Ukrainą staje się kwestią europejską, a Polska musi znaleźć kompromis, który uwzględni zarówno interesy krajowe, jak i wspólnotowe.